| |
Zagrożenie!
Powódź błyskawiczna na południu. Spadło ponad 200 litrów wody. Oberwanie chmury zalewa domy, drogi i samochody

Powódź błyskawiczna na południu. Spadło ponad 200 litrów wody. Oberwanie chmury zalewa domy, drogi i samochody

Warunki pogodowe w Polsce przypominają obecnie lato zarówno pod względem usłonecznienia, jak również temperatur, ale mamy także regiony w Europie z gwałtowną aurą niosącą burze, ulewy, powódź błyskawiczną z gradobiciami i wichurami. Prognozy zapowiadające ryzyko powodzi na południu szczególnie w rejonie Grecji sprawdzają się co do joty. Miejscami minionej doby spadło ponad 200 litrów wody na m2 ziemi. Wylewają strumienie i rzeki, woda wdziera się na posesje, ponadto zalewa drogi i samochody.

Oberwanie chmury przynosi powodzie błyskawiczne na południu Europy w Grecji na północy wyspy Eubea, 27 września 2023. Foto: FB Weather News Greece

Powodzie błyskawiczne na południu Europy wrzesień 2023, woda zalewa domy i samochody w Grecji w rejonie Wolos, Istiaia, Limni, Chronia i Roviai

Trudne warunki w Grecji panują aktualnie zwłaszcza w rejonie miejscowości Wolos, Istiaia, Limni, Chronia i Roviai. Na południu Europy w basenie Morza Śródziemnego w pobliżu greckich wysp znajduje się odcięty górny niż, który doskonale widać nie tylko na zdjęciach satelitarnych, ale także na danych z detektorów burzowych. Z uwagi na to, że na północnej półkuli Ziemi ośrodki niżowe kręcą się odwrotnie do wskazówek zegara, to mamy widoczne charakterystyczne wyładowania zanotowane w formie spirali.

Gwałtowne burze niosące ulewy i oberwania chmury powodujące powodzie zanotowane minionej doby w rejonie Grecji do godziny 12:20, 27 września 2023

Oberwanie chmury i powodzie na południu Europy wrzesień 2023, gwałtowne burze i ulewy w Grecji

Grecy są dosłownie w szoku, bo jeszcze nie pozbierali się po wcześniejszej rekordowej ulewie i powodzi, a w przeciągu kilku tygodni muszą się zmagać z kolejnymi oberwaniami chmury i nagłymi zalaniami nie tylko dróg i pól, ale także posesji, piwnic, a w skrajnym przypadku także domów. Minionej doby wyjątkowo dużo deszczu spadło w rejonie miejscowości Limni. Na tamtejszej stacji zmierzono prawie 220 litrów wody na m2 ziemi w zaledwie 7 godzin. To z pewnością lokalny dobowy rekord opadów w tym rejonie.

Powodzie błyskawiczne na południu Europy. Skutki oberwanie chmury w Wolos w Grecji, 27 września 2023

Innym regionem Grecji, gdzie minionej doby spadło bardzo dużo deszczu jest miejscowość Istiaia. Zmierzono tam ponad 140 litrów wody na m2 ziemi i to w zaledwie nieco ponad trzy godziny. Nic więc dziwnego, że przed takim żywiołem żadne zabezpieczenia nie pomogą. Woda zalewa dosłownie wszystko.

Skutki powodzi błyskawicznej w Grecji, 27 września 2023

Najbliższej doby silne burze niosące ulewy z gradem nadal będą możliwe na południu Europy, zwłaszcza między Grecją i zachodnią Turcją. Drugim biegunem silnych zjawisk będzie północny zachód Europy, gdzie zaznaczy się oddziaływanie cyklonu atlantyckiego z wichurami, ulewami i burzami. Lokalne burze wystąpią także miejscami na północy kontynentu nad południową Skandynawią.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 28 września 2023

Prognoza burz dla Europy 28 września 2023

Z kolei w Polsce nadal pogoda będzie nas rozpieszczać. Układ wyżowy ze wschodniej Europy pilnuje słoneczną i letnią aurę. Zmiany pojawią się dopiero między 29-30 września, gdy przejdzie front z przelotnymi opadami i lokalnymi burzami. Za frontem będzie również chłodniej o około 5-9 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!