| |
Zagrożenie!
Powiew zimy przejdzie przez Polskę. Spadnie śnieg i chwyci mróz. Zabezpieczmy rośliny przed przemarznięciem

Powiew zimy przejdzie przez Polskę. Spadnie śnieg i chwyci mróz. Zabezpieczmy rośliny przed przemarznięciem

Po wielu dniach z ciepłą i łagodną pogodą, rozpoczyna się kilkudniowe ochłodzenie, które miejscami w Polsce przyniesie opady śniegu oraz mróz w nocy i o poranku. Najbliższej doby w kilku regionach pojawi się dosłowny powiew zimy, bo spadnie do 1-3 cm śniegu lub zdołają się zabielić krajobrazy. Pierwsze opady śniegu już pojawiły się w województwie pomorskim i będą rozszerzać zasięg. Niestety, kilkustopniowy mróz może uszkodzić rośliny będące już w wegetacji, dlatego zalecamy ich zabezpieczenie.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce o północy w nocy na 18 marca 2024

Powiew zimy przyniesie śnieg i mróz w Polsce, zabezpieczmy rośliny przed mrozem marzec 2024

Nad Polskę wkracza wypełniający się płytki cyklon Gabriele, który wcześniej przyniósł potężną śnieżyce nad Skandynawią. W naszym kraju będą to już rozproszone i słabe, co najwyżej lokalnie umiarkowane opady śniegu stopniowo zanikające. Pierwsze z nich pojawiły się już miejscami w województwie pomorskim i warmińsko mazurskim. Obecnie miejscami prószy śnieg między Giżyckiem przez Elbląg po rejon Trójmiasta. Wieczorem i nocą strefa opadów śniegu będzie się rozszerzać także w kierunku Podlasia.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce o godzinie 06:00, 18 marca 2024

Powiew zimy w Polsce spadnie śnieg i będzie mróz marzec 2024

W drugiej połowie nocy opady śniegu pojawią się miejscami także głównie na Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz na Podkarpaciu. Przed zupełnym wypełnieniem płytkiego cyklonu, zanikający śnieg do poniedziałku może popadać miejscami także w województwie świętokrzyskim oraz małopolskim. Czekający nas krótki powiew zimy, przyniesie więc w ciągu najbliższej doby opady śniegu miejscami tylko we wschodniej połowie kraju, ale i tak nie wszędzie.

Prognoza zasięgu opadów śniegu i deszczu ze śniegiem w Polsce o godzinie 13:00, 18 marca 2024

Powiew zimy ze śniegiem i mrozem w Polsce 18 marca 2024

Obszar na którym może popadać śnieg do poniedziałku dobrze obrazuje prognoza zbiorcza potencjalnego przyrostu pokrywy śnieżnej bądź zasięgu możliwego zabielenia krajobrazów. Po opadach potencjalny śnieg i tak szybko stopnieje w ciągu dnia, bo spodziewamy się temperatur dodatnich.

Czytaj również: Podmuch chłodu wraca na mapy temperatur. Będzie -8 stopni

Prognoza zasięgu śnieżnego powiewu zimy w Polsce do 18 marca 2024

Gdzie spadnie śnieg i będzie powiew zimy w Polsce do 18 marca 2024

Większym kłopotem w najbliższych dniach będą ujemne temperatury, które staną się powszechne nocami i o porankach szczególnie między 18-20 marca. Temperatury w wielu regionach spadną do -8/-1 st. C., także przy uwzględnieniu wartości przy gruncie. Większy mróz będzie możliwy tylko miejscami w rejonach podgórskich, zwłaszcza Podhala. Niestety, nie obejdzie się bez strat. Sezon wegetacji z powodu nadzwyczaj ciepłej pogody ruszył już w lutym i obecnie coraz szybciej postępuje. Przykładem są obecnie powszechnie kwitnące śliwy, które w przypadku nocnego mrozu mogą ucierpieć.

Prognozowany mróz w Polsce, 18 marca 2024

Powiew zimy z mrozem i śniegiem sięgnie Polski, prognoza temperatury 18 marca 2024

W miarę możliwości zabezpieczmy rośliny i krzewy przed przemarznięciem. Temperatury ponownie wzrosną w Polsce od 20 marca, ale nocne przymrozki jeszcze co pewien okres i tak będą wracać w następnych tygodniach, choć liczymy na to, że już na mniejszym obszarze kraju.

Sprawdź także: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozy na Wielkanoc zaskoczą

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!