Potężny orkan w prognozach. Wichura uderzy prosto w Europę. Wiatr będzie niszczący
Sezon jesienno-zimowy przynosi w Europie często aktywną cyrkulację strefową, w której na Atlantyku tworzą się głębokie cyklony i czasami dochodzi do ich bezpośredniego uderzenia w ląd. Najsilniejsze wichury nazywamy orkanami i wiele wskazuje, że kolejny w tym sezonie pojawi się w okolicach początku listopada. Od kilku dni najnowsze prognozy wiatru i ciśnienia sygnalizują możliwość rozwinięcia i uderzenia potężnego orkanu w Europę. Jeśli faktycznie powstanie, to w sposób pośredni wpłynie także na pogodę w Polsce.
Potężny orkan w prognozach. W osi prądu strumieniowego nad Atlantykiem ma się rozwinąć głęboki cyklon, który zagrozi zachodniej Europie. Przewidywane położenie, 31 października 2023
Utrzymywanie się silnej cyrkulacji zachodniej nazywanej też strefową na Atlantyku jest możliwe szczególnie z uwagi na występowanie bardzo silnego prądu strumieniowego powstającego na kontraście temperatury między ochładzającą się o tej porze roku Arktyką i cieplejszym powietrzem w niższych umiarkowanych szerokościach geograficznych. Z tego powodu Europę od pewnego czasu nękają liczne niże, w tym ośrodki wtórne z częstymi opadami deszczu, a nawet śniegu, zwłaszcza na zachodzie, w centrum oraz na północy i wschodzie kontynentu. Miejscami występują również wichury, ale raczej o regionalnym zasięgu. Jedna z nich uderzy 28 października szczególnie w rejonie Francji.
Głęboki orkan w prognozach. Wichura ma uderzyć w zachodnią Europę. Aktualnie prognozowane porywy wiatru, 1 listopada 2023
Znacznie ciekawsze i zarazem niepokojące prognozy widnieją na początku listopada, gdy ma dotrzeć głęboki cyklon rozwijający się między wybrzeżem Ameryki Północnej i Europy w osi prądu strumieniowego. Tuż przed uderzeniem w ląd na Starym Kontynencie ma się znacznie pogłębić. Nie zwracałbym jeszcze uwagi na tę sytuację baryczną, bo do omawianego zjawiska jest około tydzień, ale z racji tej, że wszystkie modele numeryczne przewidują powstanie tego orkanu, w tym GFS, ECMWF i GEM, to faktycznie sytuacja wymaga już teraz dalszej analizy i śledzenia, gdyż ma szansę się sprawdzić.
Orkan zagrozi Europie. Obecnie prognozowane położenie wraz z przewidywanym ciśnieniem między 1-2 listopada 2023
Modele wskazują na ciśnienie mogące spaść nawet w okolice 950 hPa, co jest wartością dość niską, jak na europejskie warunki atmosferyczne. Obecne wyliczenia wskazują na możliwość rozwinięcia i dotarcia orkanu w rejon zachodniej Europy w okolicach 1-2 listopada. Wstępnie regionami najbardziej zagrożonymi mają być zachodnie i północne dzielnice Francji przez Kraje Beneluksu po rejon Wysp Brytyjskich. W przypadku rozwinięcia tak głębokiego orkanu, mielibyśmy jego pośredni wpływ także na warunki pogodowe w Polsce. Układ cyklonalny siłą odśrodkową zaciągałby w głąb środkowej Europy z południowego zachodu łagodne masy powietrza, co mogłoby się objawić wzrostem temperatury w naszym kraju około 3-4 listopada. Wszystko zależy jednak od dokładnej jego trajektorii.
Wstępnie prognozowany zasięg wichury w zachodniej Europie około 2 listopada 2023
Do prognozy omawianego orkanu załączyłem dwa przykładowe wyliczenia wybranych modeli pogodowych. Jak widać, oba wskazują wyraźnie na powstanie głębokiego cyklonu na początku listopada, a następnie jego uderzenie z wichurami i opadami w zachodnią Europę. Pytaniem otwartym pozostaje dokładna pora wystąpienia wichury, jak również jej zasięg oraz prędkość maksymalna niesionego wiatru. Z pewnością dojdzie do wystąpienia potężnego sztormu, ponadto żywioł wpłynie na pracę lotnisk. Wstępnie wyliczany wiatr o prędkości ponad 100-140 km/h będzie odcinał prąd, łamał drzewa i zrywał dachy.
Prognoza położenia orkanu i zasięgu wichury według modelu GFS między 1-2 listopada 2023
W kolejnych dniach będziemy bardzo skrupulatnie śledzić najnowsze prognozy wiatru, aby dokładnie określić przewidywane maksymalne porywy wiatru i zagrożone regiony ze strony żywiołu. Mam nadzieję, że prognozy złagodnieją.
Źródło: DobraPogoda24.pl