| |
Zagrożenie!
Potężny orkan w prognozach. Wichura uderzy prosto w Europę. Wiatr będzie niszczący

Potężny orkan w prognozach. Wichura uderzy prosto w Europę. Wiatr będzie niszczący

Sezon jesienno-zimowy przynosi w Europie często aktywną cyrkulację strefową, w której na Atlantyku tworzą się głębokie cyklony i czasami dochodzi do ich bezpośredniego uderzenia w ląd. Najsilniejsze wichury nazywamy orkanami i wiele wskazuje, że kolejny w tym sezonie pojawi się w okolicach początku listopada. Od kilku dni najnowsze prognozy wiatru i ciśnienia sygnalizują możliwość rozwinięcia i uderzenia potężnego orkanu w Europę. Jeśli faktycznie powstanie, to w sposób pośredni wpłynie także na pogodę w Polsce.

Potężny orkan w prognozach. W osi prądu strumieniowego nad Atlantykiem ma się rozwinąć głęboki cyklon, który zagrozi zachodniej Europie. Przewidywane położenie, 31 października 2023

Potężny orkan uderzy w Europę, w prognozach wiatru i ciśnienia silna wichura na początku listopada 2023

Utrzymywanie się silnej cyrkulacji zachodniej nazywanej też strefową na Atlantyku jest możliwe szczególnie z uwagi na występowanie bardzo silnego prądu strumieniowego powstającego na kontraście temperatury między ochładzającą się o tej porze roku Arktyką i cieplejszym powietrzem w niższych umiarkowanych szerokościach geograficznych. Z tego powodu Europę od pewnego czasu nękają liczne niże, w tym ośrodki wtórne z częstymi opadami deszczu, a nawet śniegu, zwłaszcza na zachodzie, w centrum oraz na północy i wschodzie kontynentu. Miejscami występują również wichury, ale raczej o regionalnym zasięgu. Jedna z nich uderzy 28 października szczególnie w rejonie Francji.

Głęboki orkan w prognozach. Wichura ma uderzyć w zachodnią Europę. Aktualnie prognozowane porywy wiatru, 1 listopada 2023

Orkan uderzy w Europę prognoza wiatru 1-2 listopada 2023, wpłynie na pogodę w Polsce

Znacznie ciekawsze i zarazem niepokojące prognozy widnieją na początku listopada, gdy ma dotrzeć głęboki cyklon rozwijający się między wybrzeżem Ameryki Północnej i Europy w osi prądu strumieniowego. Tuż przed uderzeniem w ląd na Starym Kontynencie ma się znacznie pogłębić. Nie zwracałbym jeszcze uwagi na tę sytuację baryczną, bo do omawianego zjawiska jest około tydzień, ale z racji tej, że wszystkie modele numeryczne przewidują powstanie tego orkanu, w tym GFS, ECMWF i GEM, to faktycznie sytuacja wymaga już teraz dalszej analizy i śledzenia, gdyż ma szansę się sprawdzić.

Orkan zagrozi Europie. Obecnie prognozowane położenie wraz z przewidywanym ciśnieniem między 1-2 listopada 2023

Orkan zagrozi Europie, prognoza ciśnienia i wiatru 1 listopada 2023

Modele wskazują na ciśnienie mogące spaść nawet w okolice 950 hPa, co jest wartością dość niską, jak na europejskie warunki atmosferyczne. Obecne wyliczenia wskazują na możliwość rozwinięcia i dotarcia orkanu w rejon zachodniej Europy w okolicach 1-2 listopada. Wstępnie regionami najbardziej zagrożonymi mają być zachodnie i północne dzielnice Francji przez Kraje Beneluksu po rejon Wysp Brytyjskich. W przypadku rozwinięcia tak głębokiego orkanu, mielibyśmy jego pośredni wpływ także na warunki pogodowe w Polsce. Układ cyklonalny siłą odśrodkową zaciągałby w głąb środkowej Europy z południowego zachodu łagodne masy powietrza, co mogłoby się objawić wzrostem temperatury w naszym kraju około 3-4 listopada. Wszystko zależy jednak od dokładnej jego trajektorii.

Wstępnie prognozowany zasięg wichury w zachodniej Europie około 2 listopada 2023

Orkan uderzy w Europie, wiatr będzie niszczący, prognoza wichury 2 listopada 2023

Do prognozy omawianego orkanu załączyłem dwa przykładowe wyliczenia wybranych modeli pogodowych. Jak widać, oba wskazują wyraźnie na powstanie głębokiego cyklonu na początku listopada, a następnie jego uderzenie z wichurami i opadami w zachodnią Europę. Pytaniem otwartym pozostaje dokładna pora wystąpienia wichury, jak również jej zasięg oraz prędkość maksymalna niesionego wiatru. Z pewnością dojdzie do wystąpienia potężnego sztormu, ponadto żywioł wpłynie na pracę lotnisk. Wstępnie wyliczany wiatr o prędkości ponad 100-140 km/h będzie odcinał prąd, łamał drzewa i zrywał dachy.

Prognoza położenia orkanu i zasięgu wichury według modelu GFS między 1-2 listopada 2023

Orkan przyniesie potężną wichurę w Europie, prognoza wiatru i ciśnienia 2 listopada 2023

W kolejnych dniach będziemy bardzo skrupulatnie śledzić najnowsze prognozy wiatru, aby dokładnie określić przewidywane maksymalne porywy wiatru i zagrożone regiony ze strony żywiołu. Mam nadzieję, że prognozy złagodnieją.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!