| |
Zagrożenie!
Potężny mróz wkroczył do Europy. Temperatura spada poniżej -32 stopni. Ochłodzenie sięgnie Polski

Potężny mróz wkroczył do Europy. Temperatura spada poniżej -32 stopni. Ochłodzenie sięgnie Polski

Zima przestaje się patyczkować na północy Europy. Ostatniej doby temperatura spadła poniżej -32 st. C. Siarczysty mróz nawet jak na ten region jest zbyt silny w listopadzie. Średnia dobowa temperatura w Skandynawii miejscami o ponad 9-14 st. C. jest niższa od normy klimatycznej. W kolejnych dniach okresami to zimne powietrze odczujemy także w Polsce. Spodziewamy się ochłodzenia i wystąpienia częstszych silnych przymrozków, a w górach ponownie całodobowego mrozu.

Potężny mróz na północy Europy. Zimne powietrze napłynie do Polski. Prognozowana anomalia temperatury między 21-22 listopada 2023

Potężny mróz w Europie, temperatura spadła poniżej -32 st. C., ochłodzenie sięgnie Polski w listopadzie 2023

Skandynawia, to obecnie można powiedzieć pogodowy fenomen na tle pozostałej części Europy. Temperatura w tym regionie wyraźnie odbiega od normy na tle pozostałych regionów starego kontynentu. Mało tego, od wielu tygodni występuje także pokrywa śnieżna i możemy mówić o prawdziwej zimie. Ostatniej doby Skandynawię sięgnął wyż, a przechodzący niż nad Rosją dodatkowo w obszar wyżowy ściąga zimne powietrze arktyczne. Przy nocnych rozpogodzeniach temperatura spadła do -32,5 st. C. Najniższą temperaturę zanotowano w miejscowości Nikkaluokta.

Potężny mróz zanotowany ostatniej doby w Europie, 14 listopada 2023. Dane: Ogimet

Potężny mróz w Europie, zima w Skandynawii jest bardzo silna, ochłodzenie sięgnie Polski w listopadzie 2023

Temperatury spadające poniżej -30 st. C. są notowane w Szwecji i Norwegii, a w Finlandii niewiele brakuje do tego poziomu. To zimne powietrze arktyczne okresami będzie zaciągane w najbliższych dniach przez przechodzące niże także do Polski. Płynąc przez Bałtyk znacznie złagodnieje. Mimo to, ujemne temperatury zanotujemy w wielu regionach kraju, zwłaszcza przy nocnych przejaśnieniach i rozpogodzeniach. Przygotowałem zestawienie najnowszych prognoz temperatury, które wskazują potencjalny zasięg mrozu w Polsce w czasie nadchodzących nocy.

Prognozowany zasięg mrozu w Polsce w nocy na 16 listopada 2023

Ochłodzenie dotrze do Polski z północy, prognoza temperatury 16 listopada 2023

Przed nastaniem nocy zalecam sprawdzenie bieżących zdjęć satelitarnych na których widać wielkość zachmurzenia. Przy adwekcji zimnego powietrza w rejonach rozpogodzeń, ujemnych temperatur nie uda się uniknąć i odczujemy silne ochłodzenie. Najbliższa taka noc czeka nas szczególnie na północnym wschodzie kraju ze środy na czwartek.

Prognozowany zasięg mrozu w Polsce w nocy na 19 listopada 2023

Silne ochłodzenie w Polsce, będzie mróz, prognoza temperatury 19 listopada 2023

Przejściowy wzrost temperatury w Polsce ponownie zanotujemy zgodnie z naszą ostatnią prognozą długoterminową między 19-20 listopada, a później po odsunięciu niżu ponownie ma spłynąć zimne powietrze i wróci silniejszy mróz. Takie wahania temperatury z trendem dominującym w kierunku ochłodzenia będą się utrzymywać w ostatniej dekadzie miesiąca.

Prognozowany mróz w Polsce w nocy na 22 listopada 2023

Ogromny mróz w Europie, zimne powietrze napłynie do Polski, prognoza temperatury 22 listopada 2023

Podany zakres temperatur minimalnych w Polsce w poszczególne dni jest jeszcze wstępny i ostatecznie może się nieznacznie zmienić, gdyż będzie zależny od wielkości zachmurzenia, prędkości wiatru i pory osiadania głównej fali zimnego powietrza. Trend ochłodzenia jest jednak pewny, dlatego już teraz uprzedzam aby przygotować się do zimnych wieczorów, nocy i poranków. Przygotujmy wcześniej garderobę i zaplanujmy więcej czasu na dodarcie do pracy, zwłaszcza w przypadku, gdy dzień trzeba będzie zacząć od skrobania szyb w samochodach. Ochłodzeniu miejscami będą także towarzyszyć przelotne opady mieszane, w tym deszczu ze śniegiem i śniegu i to nie tylko w górach.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!