| |
Zagrożenie!
Potężny huragan uderzył w USA. Wiatr przekroczył 300 km/h. Transmisja na żywo z Florydy

Potężny huragan uderzył w USA. Wiatr przekroczył 300 km/h. Transmisja na żywo z Florydy

Na najnowszych zdjęciach satelitarnych doskonale widać, jak huragan Ian właśnie uderza w środkowo zachodnią część Florydy w USA. Sytuacja jest fatalna, bo wiatr okazał się silniejszy niż wskazywały na to wcześniejsze prognozy. W szczycie rozwoju huragan był na pograniczu 4 i 5 kategorii. Zabrakło tylko kilku km do najwyższego 5 stopnia. Aktualnie jest huraganem 4 kategorii w skali Saffira-Simpsona i właśnie wchodzi nad ląd w pobliżu miasta Cape Coral i Fort Myers na południe od Tampy. Generuje średni wiatr o prędkości 250 km/h, a w porywach ponad 300 km/h. Powoduje ogromne, wręcz katastrofalne zagrożenie, co potwierdza transmisja na żywo z Florydy.

Huragan Ian uderzający we Florydę. Zdjęcie satelitarne z godziny 18:07, 28 września 2022. Dane: GOES-16

Potężny huragan Ian uderzył we Florydę, transmisja na żywo, 28-29 września 2022

Bardzo ciepłe wody Zatoki Meksykańskiej sięgające 30-31 st. C. zgodnie z prognozami okazały się zapalnikiem do intensyfikacji huraganu po przejściu nad zachodnią Kubą, gdzie odciął od prądu około 11 milionów ludzi. W tym kraju w wielu miejscach przestarzała sieć elektryczna nadal nie działa. Służby pracują nad przywróceniem zasilania.

Prognozowane położenie huraganu i porywy wiatru, do godziny 20:00, 28 września 2022

Prognoza wiatru, huragan na Florydzie, mapa wiatru 28 września 2022

Ten katastrofalny huragan ma doskonale wykształcone oko. Właśnie na jego obrzeżach porywy wiatru są najsilniejsze. Huragan po wejściu nad ląd i odcięciu od energii z ciepłej wody Zatoki Meksykańskiej zacznie w kolejnych kilkunastu godzinach słabnąć z czwartej do pierwszej kategorii.

Położenie huraganu i prognozowane porywy wiatr, do godziny 02:00, 29 września 2022

Huragan uderzył we Florydę, 28 września 2022, transmisja live

Ciśnienie w centrum huraganu spadło do 937 hPa. Huragan nadal generuje średni jednominutowy wiatr o prędkości 250 km/h. W strefie brzegowej spowoduje istną katastrofę. To jest najsilniejszy huragan, jaki uderzył w tę część Florydy w całej historii pomiarów. Kolejnym bardzo poważnym zagrożeniem ze strony huraganu są wysokie fale sztormowe wdzierające się w głąb lądu, a także ulewne opady deszczu. Będą one długotrwałe, bo huragan porusza się obecnie bardzo wolno na północ ze stopniowym przesuwaniem na północny wschód z prędkością zaledwie 13 km/h.

Najnowsza prognoza sumy opadów na Florydzie do 30 września 2022

Huragan Ian, najnowsza prognoza opadów i wiatru, będzie powódź, transmisja live, 28 września 2022

Huragan Ian. Transmisja na żywo z Florydy

Niewykluczone przerwy w transmisji ze względu na możliwe odcięcie zasilania i łączy. Najnowsze prognozy wskazują, że między miastem Cape Coral, a Tampa, Orlando po Pal Coast może spaść do około 200-640 litrów wody na m2 ziemi. Taka suma opadów oznacza ogromne ryzyko katastrofalnej powodzi.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!