| |
Zagrożenie!
Potężne załamanie pogody na południu. Powódź zalała duże miasta. Drogi zamieniły się w rwące rzeki

Potężne załamanie pogody na południu. Powódź zalała duże miasta. Drogi zamieniły się w rwące rzeki

Niestabilna i gwałtowna pogoda utrzymuje się w południowych regionach Europy i sięga nawet północnej Afryki. Kolejnym przykładem kraju gdzie doszło do powodzi błyskawicznej jest północna Algieria. Nawet tam w ostatnich tygodniach spadło więcej deszczu niż na północy Polski. Burze z ulewami minionej doby spowodowały wystąpienie zalań i podtopień oraz lokalnej powodzi w rejonie miasta Bou Saada i Bidżaja. W krótkim czasie spadło kilkadziesiąt litrów wody na m2 wysuszonej i mało przepuszczalnej ziemi.

Potężna powódź błyskawiczna w Algierii w Bou Saada, 12 czerwca 2023. Foto: FB Meteo Algerie

Powódź błyskawiczna w Algierii, zalane duże miasta, gwałtowna burze z ulewami dotknie kolejne regiony, czerwiec 2023

W takiej sytuacji zawsze występuje ryzyko gwałtownej powodzi. Mieszkańcy tych regionów są dosłownie w szoku, bo w krótkim czasie w rejonie burz i nawalnych opadów deszczu lokalne drogi zamieniły się w rwące rzeki. Aktualny układ baryczny między Europą i północną Afryką utrzymuje się od wielu tygodni. Nie jest to pierwsza powódź błyskawiczna w tym sezonie w Algierii, a kolejna i podajemy ją jako przykład, gdyż tam, gdzie powinno być przeważnie sucho obecnie leje i dochodzi do powodzi także z gradobiciami, a w Polsce, zwłaszcza północnej, gdzie teoretycznie prawdopodobieństwo opadów jest w czerwcu większe nadal utrzymuje się posucha.

Liczne burze zarejestrowane między zachodnią i południowo zachodnią Europą, a północno zachodnią Afryką ostatniej doby do godziny 12:00, 13 czerwca 2023

Potężne burze i powodzie w Algierii, zalane drogi które przypominały rwące rzeki, czerwiec 2023

Ostatniej doby liczne burze wystąpiły między północną Algierią i Tunezją, a także w Europie między Anglią, Francją, Hiszpanią po Włochy i południowe Bałkany. Warunki pogodowe w Algierii w tym dniu były pełne skrajności, od potężnego upału sięgającego w Ouallene blisko 46 st. C. po gwałtowne burze z ulewami i gradem na północy kraju.

Skutki powodzi błyskawicznej w Bou Saada w Algierii, 12 czerwca 2023

Ryzyko powodzi błyskawicznych w najbliższych dniach utrzyma się miejscami również w Europie szczególnie na Bałkanach, gdzie może spaść lokalnie ponad 100-200 litrów wody na m2 ziemi. W tym przypadku prognozy opadów nie ulegają radykalnej zmianie, gdyż nadal najbardziej zagrożona jest zachodnia połowa Rumunii po południowe kraje Bałkanów.

Aktualnie prognozowana suma opadów między południowo wschodnią Polską po Bałkany do 20 czerwca 2023

Gwłtowne powodzie w Algierii, drogi w miastach jak rwące rzeki, prognoza opadów czerwiec 2023

Prognozy dotyczące opadów w Polsce są nadal bardzo niestabilne. W poprzednich wyliczeniach główna fala ulew była wyrzucana tuż za naszą wschodnią granicę, a obecnie ponownie pojawił się wariant opadów we wschodniej połowie kraju szczególnie między 16-17 czerwca. Na południowym wschodzie miejscami popada także, zwłaszcza 14 czerwca. Sytuacja nadal jest rozwojowa i będziemy bardziej obszernie informować w przypadku potwierdzenia prognoz.

Skutki powodzi błyskawicznej w Algierii, 12 czerwca 2023. Rwące rzeki na drogach w Bou Saada

Najbliższej doby na 14 czerwca, główne ryzyko burz wystąpi na obszarze między zachodnią i południową Francją przez północą, środkową i wschodnią Hiszpanię, Sardynię i Korsykę, część kontynentalną Włoch po Grecję, Albanię, Turcję oraz ponownie północą Algierię i Tunezję. W Polsce ryzyko burz jest niewielkie i lokalne oraz obejmuje miejscami południowe regiony.

Prognoza burz dla Europy 14-15 czerwca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla europy 14 czerwca 2023

Kolejnej doby z 14-15 czerwca wzrośnie prawdopodobieństwo burz także w Polsce, zwłaszcza w południowych i południowo wschodnich regionach, gdzie mogą wystąpić lokalne ulewy z niewielkim gradem. Burze będą możliwe również w południowych regionach Europy szczególnie od Włoch po Bałkany.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!