| |
Zagrożenie!
Potężne gradobicie zaskoczyło na południu. Spadły kule lodowe do 5 cm. Nawałnice przyniosła superkomórka burzowa

Potężne gradobicie zaskoczyło na południu. Spadły kule lodowe do 5 cm. Nawałnice przyniosła superkomórka burzowa

Sezon ekstremalnych zjawisk pogodowych w Europie związanych z burzami nadal się wydłuża. W ostatnich dniach mieliśmy liczne wichury, ulewy i burze z powodziami, ale także wystąpiły gradobicia z nietypowo dużymi gradzinami do 5 cm średnicy. Lodowe kule zaskoczyły mieszkańców, bo zwykle takie zjawiska są kojarzone z porą letnią. Duży grad w Grecji i Bułgarii przyniosła przechodząca silna burza superkomórkowa. Nietypowe opady wystąpiły w rejonie miejscowości Samotraki i Yakim Gruevo.

Skutki potężnego gradobicia w Grecji w miejscowości Samothraki, listopad 2023. Foto: Nick Kapelas FB

Potężne gradobicie w Grecji i Bułgarii, grad do 5 cm w listopadzie 2023

Wraz z nastaniem jesieni i skracaniem dnia spada średnia temperatura, a tym samym zmniejsza się potencjał do powstawania wysoko wypiętrzonych chmur kłębiastych, w których tworzą się burze superkomórkowe z gradobiciami, ale w dobie ocieplającego się klimatu również sezon burzowy w Europie staje się dłuższy. Opady gradu o średnicy 5 cm lub więcej w listopadzie nie należą do częstych i normalnych, jednak w tym roku częstotliwość zjawisk z opadami dużego gradu jest niezwykła, zwłaszcza, że padły w wielu regionach nowe rekordy wielkości kul gradowych.

Potężne burze z olbrzymią liczbą wyładowań zanotowane w rejonie Grecji i Bułgarii w ostatnich 2 dniach do 6 listopada 2023

Silne burze gradowe w Grecji i Bułgarii, spadły duże kule lodowe, listopad 2023

Na powyższej mapie burzowej możemy zobaczyć niesamowitą aktywność burzową, która równie dobrze mogłaby wystąpić w środku lata, a tymczasem mamy drugą połowę zaawansowanej jesieni. W regionach południowo wschodniej Europy w ostatnich 2 dniach zanotowano ponad 154 tysiące wyładowań atmosferycznych. Burze wygenerowały co najmniej kilka superkomórek z których ulewnie padał deszcz, a także spadł duży grad. Ponadto burza superkomórkowa w Bułgarii przyniosła tornado.

Skutki burzy superkomórkowej w Grecji. Spadł duży grad w rejonie Samothraki

Grad o takiej średnicy powoduje szkody, w tym wgniata karoserię samochodów, ponadto potrafi przedziurawić słabsze pokrycia dachowe, a nawet niszczy elewację budynków w przypadku występowania silnego wiatru. Szkody rolnicze o tej porze roku są już jednak niewielkie, bo na ogół jest po zbiorach.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 7 listopada 2023

Prognoza burz dla Europy do 7 listopada 2023

Aktywność burzowa w Europie w najbliższych dniach spadnie ze względu na chwilowo słabszy wpływ cyrkulacji strefowej oraz z uwagi na rozwinięcie antycyklonu nad południowo wschodnimi dzielnicami kontynentu. Sytuacja jednak nie potrwa długo, bo w kolejnych dniach pojawią się nowe ośrodki niżowe przechodzące nad kontynentem. Na uwagę zasługuje szczególnie ten prognozowany na Bałkanach między około 10-11 listopada, gdy na południe od Polski pojawi się obszar aktywnych opadów, w tym z burzami, silnym wiatrem, a także strefami oberwania chmur i lokalnych gradobić.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce między około 10-11 listopada 2023

Burze superkomórkowe i gradobicia w Europie, prognoza opadów do 11 listopada 2023

Do Polski co jakiś czas w następnych dniach również będą miejscami wracać przelotne opady deszczu oraz śniegu w partiach górskich niesione przez kolejne ośrodki niżowe ze strefami frontowymi, ale ich natężenie powinno być mniejsze w porównaniu do ostatnich tygodni. W prognozach nadal jest sygnalizowane ochłodzenie z częstszymi przymrozkami, zwłaszcza w trakcie drugiej dekady listopada. Będziemy to weryfikować w kolejnych prognozach.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!