| |
Zagrożenie!
Pogoda. Wichura Sabina przechodzi przez Europę. Wkrótce dotrze do Polski. Tysiące domów bez prądu i odwołane dziesiątki lotów

Pogoda. Wichura Sabina przechodzi przez Europę. Wkrótce dotrze do Polski. Tysiące domów bez prądu i odwołane dziesiątki lotów

Wichura związana z orkanem Sabina przechodzi przez kilka krajów Europy. Z silnym wiatrem zmagają się mieszkańcy Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Krajów Beneluksu, Danii i Niemiec, a wkrótce wiatr zacznie się nasilać na zachodzie i północnym zachodzie Polski. W ciągu nocy 9/10 lutego wichura przemieści się w głąb kraju.

Cyklon Sabina zbliża się do wybrzeża Norwegii. O godz. 19:00, 9 lutego ciśnienie w centrum spadło do 944 hPa. Gradient ciśnienia między południowo wschodnim krańcem Polski, a położeniem niżu sięga 78 hPa!

Pogoda wichura orkan Sabina wiatr ciśnienie prognoza dla Polski

Silne wichury i ulewne deszcze spowodowały zakłócenia w podróżowaniu. W Wielkiej Brytanii około 30 tysięcy domów nie ma dostępu do prądu, a imprezy sportowe zostały odwołane z powodu pogody. Z kolei linie lotnicze odwołały dziesiątki lotów krajowych i międzynarodowych.

Kilka firm kolejowych wezwało pasażerów do rezygnacji z podróży. Pasażerowie promowi również spotykają się z opóźnieniami i odwołaniami rejsów, kierowcy zostali wezwani do zachowania szczególnej ostrożności. Spotkanie angielskiej Premier League pomiędzy Manchesterem City a West Hamem zostało odwołane z powodu "ekstremalnych i eskalujących warunków pogodowych”. Najwyższa zarejestrowana prędkość wiatru wynosiła 174 km/h na jednej z gór w Szkocji.

Zanotowane porywy wiatru m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Krajach Beneluksu i Niemczech do godz. 19:00, 9 lutego

Wichura orkan cyklon Sabina, zanotowane porywy wiatru prognoza

W mieście Perth trzy osoby zostały ranne po zawaleniu się części dachu pubu.

Wichura Sabina w Niemczech

Niemieckie służby meteorologiczne ostrzegają, że wichury i burze, wywołane potężnym orkanem Sabina, będą możliwe aż do wtorku 11 lutego. Niemiecka kolej dziś 09.02 okresowo wstrzymała ruch pociągów na trasach dalekobieżnych w całym kraju. Ponadto wstrzymano lub odwołano pasażerskie loty rejsowe i czarterowe. Loty całej swojej floty w Niemczech wstrzymał m.in. „Eurowings". Lotniska w Hamburgu, Berlinie, Hanowerze, Dortmundzie, Duesseldorfie, Stuttgarcie i Kolonii ze względu na wichurę zostały czasowo zamknięte.

Wichurom towarzyszą pasma konwekcyjne z opadami. To właśnie w ich rejonie są notowane najsilniejsze porywy wiatru. Dane radarowe: 9 lutego, godz. 18:00

Wichura orkan cyklon Sabina, gdzie najsilniejszy wiatr, pogoda, prognoza

Odwołano wiele pociągów na trasach regionalnych. W pociągu Intercity przez dwie godziny uwięzionych było ponad trzystu pasażerów, kiedy wyrwane drzewo zablokowało tory na trasie Amsterdam - Berlin.

Zanotowane porywy wiatru tuż przed uderzeniem wichury Sabina w Polsce. 9 lutego, godz. 19:00

Pogoda wichura orkan cyklon Sabina, wiatr, ciśnienie prognoza

Niebezpieczne są także niemieckie drogi i autostrady. Policja ostrzega kierowców przed podróżą samochodem. Do odwołania wstrzymano połączenia promowe z niemieckimi wyspami na Morzu Północnym. Służby meteorologiczne obawiają się, że silne wiatry spowodują cofkę na rzece Łaba, a to może spowodować podtopienie hamburskiego portu i części miasta.

Wichura Sabina w Polsce

Uderzenie wichury Polsce jest spodziewane w nocy z 9 na 10 lutego. Silny wiatr najpierw obejmie dzielnice zachodnie i północno zachodnie, a następnie w z upływem kolejnych godzin przemieści się w głąb Polski. Apogeum silnego wiatru jest spodziewane w drugiej połowie nocy, a także w poniedziałek 10.02 w pierwszej połowie dnia. Druga fala wichury, będzie mieć miejsce we wtorek 11 lutego. Sprawdź szczegółową prognozę.

W tym czasie wiatr na nizinach osiągnie co najmniej 75-100 km/h, a wysoko w górach nawet 120-160 km/h. Już teraz na Śnieżce wiatr osiąga 148 km/h.

DobraPogoda24, BBC


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!