| |
Zagrożenie!
Pogoda. Sztorm Dennis na Atlantyku zagraża zachodniej Europie. Cyklon Wiktoria wpłynie na pogodę w Polsce. Przyniesie wzrost temperatury i silny wiatr

Pogoda. Sztorm Dennis na Atlantyku zagraża zachodniej Europie. Cyklon Wiktoria wpłynie na pogodę w Polsce. Przyniesie wzrost temperatury i silny wiatr

Silny i głęboki sztorm Dennis na Atlantyku w pobliżu Islandii. Zagrożenie silnym wiatrem w zachodniej Europie, opady i wysokie fale, a w Polsce wzrost temperatury i nasilenie wiatru związane z cyklonem - niżem Wiktoria - to pogoda, która nas czeka 15-16-17 lutego 2020 r.

Położenie cyklonu Dennis / Wiktoria oraz kierunek adwekcji powietrza. 15 lutego 2020, godz. 09:15

Pogoda sztorm Dennis Atlantyk Europa Wielka Brytania, niż cyklon Wiktoria Polska prognoza 15 16 17 lutego 2020

Na północnym Atlantyku powstało bardzo obszerne pole obniżonego ciśnienia. Rozwijają się w nim niże, którym towarzyszą systemy atmosferyczne. Na naszą uwagę zasługuje przede wszystkim silny sztorm Dennis. Jego centrum dziś 15 lutego znajdzie się w pobliżu południowego wybrzeża Islandii.

Prognozowany układ baryczny w sobotę 15 lutego, godzina 13:00

Pogoda sztorm Dennis cyklon niż Wiktoria prognoza dla Polski 15 16 17 lutego 2020, temperatura wiatr

Ciśnienie wieczorem w centrum cyklonu ma spaść do około 915 hPa. Będzie to więc najgłębszy niż od 27 lat (poprzedni rekord 914 hPa).

Prognozowane ciśnienie i położenie cyklonu Dennis / Wiktoria w sobotę 15 lutego o godz. 19:00

Pogoda Dennis Wiktoria Europa Polska wiatr Temperatura opady 15 16 17 lutego 2020

Dennis przyniesie huraganowe porywy wiatru, kilkunastometrowej wysokości fale na Atlantyku, opady deszczu i burze, a w Islandii intensywne opady śniegu. W zachodniej Europie, szczególnie w Irlandii, Wielkiej Brytanii, północnej Francji, Belgii, Holandii, Danii, Niemczech oraz południowej Szwecji należy się liczyć z wichurami.

Wpłynie on również na warunki pogodowe w Polsce, aczkolwiek u nas będziemy częściej mówić o cyklonie Wiktoria (to ten sam niż, ale w Polsce zazwyczaj używa się nazw nadawanych przez niemiecki DWD).

Wiktoria zbliżając się do Skandynawii, będzie zaciągać do zachodniej i środkowej Europy łagodną, ciepłą masę powietrza. Przyniesie więc nam przede wszystkim ocieplenie, ale także zacznie się nasilać wiatr w wyniku wzrostu poziomego gradientu ciśnienia.

Pogoda w Polsce 15-16-17 lutego 2020. Wpływ cyklonu Dennis - Wiktoria na warunki pogodowe

W sobotę 15 lutego pogoda w Polsce będzie stabilna. Miejscami będzie przeważać zachmurzenie duże, ale w wielu regionach zdoła się również przejaśnić, a nawet rozpogodzić, szczególnie na zachodzie, południu i północnym wschodzie. Na termometrach zobaczymy, od 3-4 st. C. miejscami na wschodzie, 6 st. C. w centrum, do 10 st. C. na południowym zachodzie.

W niedzielę 16 lutego czeka nas spory wzrost temperatury. Na zachodzie, południu i południowym zachodzie kraju przed wkroczeniem strefy frontowej, temperatura wzrośnie do 12-14, lokalnie 16 st. C. (na pozostałym obszarze Polski 7-12 st. C.). Po południu i wieczorem może popadać, od Pomorza, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk.

Temperatura w poniedziałek 17 lutego może o 12-14 st. C. przekraczać normę wieloletnią dla tego dnia

Pogoda w Polsce niż Wiktoria 15 16 17 lutego 2020, prognoza wiatr temperatura

W poniedziałek 17 lutego ciepłe powietrze pozostanie nad Polską, zwłaszcza w centrum, na wschodzie i południu. Temperatura wzrośnie co najmniej do 12-16 st. C. W tym dniu jeśli popada, to tylko miejscami, na ogół jednak przez większą część dnia padać nie powinno.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 04:00, 17 lutego 2020

Pogoda Wiktoria luty 2020 w Polsce, prognoza wiatr temperatura

Wiatr w Polsce zacznie się nasilać już w niedzielę 16.02. Silniej powieje do poniedziałku 17.02, ale najsilniejsze porywy spodziewane są w nocy 16/17.02, szczególnie nad morzem oraz na południu kraju. Wiatr w porywach może osiągać 55/80 km/h. Silniej powieje w górach.

DobraPogoda24, Foto sat: MSG EUMETSAT, Prognoza wiatru Windy / ECMWF


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!