| |
Zagrożenie!
Pogoda. Zakaz wstępu na szczyt Śnieżki. Huraganowy wiatr uszkodził poszycie dysku obserwatorium meteorologicznego

Pogoda. Zakaz wstępu na szczyt Śnieżki. Huraganowy wiatr uszkodził poszycie dysku obserwatorium meteorologicznego

Huraganowy wiatr na szczycie Śnieżki uszkodził górny dysk obserwatorium. Na wniosek IMGW, z powodu ryzyka wyrwania blach przez wichurę, wstęp na szczyt od strony polskiej został zamknięty.

Na szczycie Śnieżki w Karkonoszach znajduje się znane Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne. Na przestrzeni ponad 100 lat było ono wielokrotnie narażone na ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Współczesna konstrukcja budynku z charakterystycznymi dyskami również stawia opór przede wszystkim huraganowym porywom wiatru.

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce

Pogoda zamknięty szlak na szczyt Śnieżki w Karkonoszach, uszkodzony dysk obserwatorium meteorologicznego 17 lutego 2020

W ostatnich tygodniach na Śnieżce, w czasie oddziaływania cyklonu Sabina wiatr w porywach osiągał blisko 200 km/h, a minionej doby 16/17.02 cyklon Dennis / Wiktoria spowodował porywy wiatru osiągające 144 km/h.

Zanotowane porywy wiatru na szczycie Śnieżki, od 28 stycznia, do 17 lutego 2020

Huragan wichura zamknięty szlak na szczyt Śnieżki, uszkodzony dysk obserwatorium

Niestety, wiatr uszkodził m.in. poszycie górnego dysku obserwatorium meteorologicznego na Śnieżce. Z tego powodu zarząd Karkonoskiego Parku Narodowego wprowadził zakaz wstępu na szczyt. Szlaki zamknięto dla turystów, bo wiatr szarpie metalowym poszyciem na górnym dysku obserwatorium. W przypadku zerwania blachy mogłoby zaistnieć śmiertelne niebezpieczeństwo dla osób, które wchodziłyby na szczyt. Zakaz będzie obowiązywał do odwołania. Gdy wiatr się uspokoi, a pracownicy obserwatorium będą mogli naprawić dach, to szlak zostanie ponownie otwarty.

Z kolei Czeski Karkonoski Park Narodowy (KRNAP) nie zamknie szczytu Śnieżki od swojej strony z uwagi na odmienne niż w Polsce uwarunkowania prawne. Pracownicy KRNAP podali jednak komunikat o zamknięciu szlaków prowadzących na szczyt od strony polskiej, zakosami i od strony Sowiej Przełęczy oraz wydali ostrzeżenie -“nalegamy, aby odwiedzający góry odłożyli podróż na Śnieżkę dopóki niebezpieczeństwo nie zostanie usunięte. Na szczyt Śnieżki wchodzisz na własne ryzyko“- czytamy w komunikacie.

Zamknięte szlaki zaznaczono na mapce. Droga Jubileuszowa została zamknięta wcześniej więc nie jest tu zaznaczona

Zamknięty szlak na Śnieżke uszkodzony dysk obserwaatorium IMGW, 17 lutego 2020

DobraPogoda24, IMGW, Karkonoski Park Narodowy


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!