| Szukaj |
Zagrożenie!

Rekordy temperatur w sierpniu w Polsce. Na termometrach od -3, do 39 stopni. Lato często w pełni

Pogoda w sierpniu w Polsce często zapada w pamięć, jako jeden z dwóch głównych miesięcy letnich. Sierpień coraz częściej przynosi upały, ponadto jest zazwyczaj mniej deszczowy od lipca, ale burze nadal potrafią być bardzo silne. W nielicznych przypadkach mogą się również pojawić przymrozki, ale głównie na północnym wschodzie kraju lub w rejonach podgórskich. Na ogół jednak przeważa letnia pogoda, zazwyczaj stabilniejsza od lipca. Generalnie, statystycznie to dobry miesiąc na planowanie wakacyjnego urlopu. Mimo, że rekord temperatury absolutnej w Polsce nie został zanotowany w sierpniu, to dość często w tym miesiącu w ostatnich latach padały lokalne rekordy temperatur maksymalnych, zwłaszcza w pierwszej połowie miesiąca. Lato potrafi w sierpniu przynosić w Polsce niejednokrotnie falę upałów, która w ostatnich latach potrafiła się przeciągnąć do ostatniej dekady. Najnowszy i zarazem aktualny rekord temperatury maksymalnej w sierpniu w Polsce wynosi 39 stopni C. Został ustanowiony stosunkowo niedawno, bo 8 sierpnia 2015 roku w miejscowości Ceber. Na drugim miejscu znajduje się miejscowość Silniczka z temperaturą 38,9 st. C. Taką wartość wskazał termometr 8 sierpnia 2013 roku.

Rekordy temperatur w sierpniu w Polsce. Reanaliza z 8 sierpnia 2015 roku, w dniu ustanowienia najwyższej temperatury dla sierpnia w Polsce

Rekordy temperatur w sierpniu w Polsce, pogoda w sierpniu

W sierpniu potrafią się pojawić również nieliczne przymrozki, w czasie adwekcji chłodnego powietrza z północnego wschodu. Obie najniższe wartości temperatur dla sierpnia w Polsce pochodzą z Podlasia. Oficjalnie najniższa temperatura w sierpniu w Polsce wynosi -2,8 st. C. Została zanotowana 30 sierpnia 1966 roku w miejscowości Biebrza. Na drugim miejscu jest Białowieża, gdzie zanotowano -1,7 st. C., również w tym samym dniu. Reanaliza wskazuje na temperaturę utrzymującą się nieznacznie powyżej 0 st. C. na wysokości 1,5 km, dlatego można przypuszczać, że przymrozek był skutkiem lokalnej inwersji i wystąpienia rozpogodzeń.

Rekord najniższej temperatury w sierpniu w Polsce. Reanaliza adwekcji powietrza, 30 sierpnia 1966 roku

Rekordy temperatur w sierpniu w Polsce, możliwe lokalne przymrozki i duże fale upałów

Warto jednak nadmienić, że w niemieckiej publikacji „Klimakunde des Deutschen Reiches (1939)” widnieje miejscowość Jabłonka z temperaturą -3,2 st. C. Niestety, nie ma podanej dokładnej daty zarejestrowania tej temperatury - podaje meteomodel. Generalnie można zatem przyjąć, że temperatura absolutnego minimum dla sierpnia w Polsce, to około -3 st. C.

Rekordy temperatur maksymalnych w sierpniu w Polsce:

1. 39 st. C. Ceber, 8 sierpnia 2015 roku

2. 38,9 st. C. Silniczka, 8 sierpnia 2013 roku, Zielona Góra i Legnica 19 sierpnia 1892 roku

3. 38,5 st. C. Ceber, 10 sierpnia 1992 roku

Rekordy temperatur minimalnych w sierpniu w Polsce:

1. -3,2 st. C. Jabłonka, data nieznana.

2. -2,8 st. C. Biebrza, 30 sierpnia 1966 roku

3. -1,7 st. C. Białowieża, 30 sierpnia 1966 roku

W sierpniu nadal możliwe są dni upalne, a nawet fale upałów, których jest coraz więcej. Średnia temperatura według najnowszej normy, osiąga lub przekracza na przeważającym obszarze kraju 18-19 st. C.

Średnia temperatura w sierpniu w Polsce, na podstawie danych IMGW z lat 1991-2020

Rekordy temperatur w sierpniu w Polsce, jaka jest pogoda w sierpniu

Mimo, że sierpień przynosi mniej opadów od lipca, to nadal mogą się zdarzyć ulewy, głównie pochodzenia burzowego. Burz również jest mniej, jednak potrafią one być bardzo silne. Najwięcej opadów jest w rejonach podgórskich oraz na środkowym wybrzeżu nad morzem, a najmniej zazwyczaj w centrum kraju.

Średnia suma opadów w sierpniu notowana w Polsce, na podstawie danych IMGW z lat 1991-2020

Jaką pogodę przynosi sierpień w Polsce, dane klimatyczne, suma opadów i temperatura

Pomiary temperatury nie pozostawiają wątpliwości. Sierpień w Polsce ociepla się i to w znaczącym tempie, zwłaszcza od 1995 roku.

Zmiana temperatury w sierpniu w Polsce. Sierpień jest coraz cieplejszy

Jak zmienia się temperatura w sierpniu w Polsce, dane IMGW

O rekordach temperatur w lipcu dowiesz się więcej w naszym wcześniejszym artykule.

DobraPogoda24.pl, Meteomodel, IMGW

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz