| |
Zagrożenie!
Pogoda. Cyklon Sabina pomógł w ustanowieniu rekordu prędkości lotu samolotu przez Atlantyk z Nowego Jorku do Londynu

Pogoda. Cyklon Sabina pomógł w ustanowieniu rekordu prędkości lotu samolotu przez Atlantyk z Nowego Jorku do Londynu

Silny wiatr związany z cyklonem Sabina dał się we znaki mieszkańcom wielu europejskich krajów, ale zanim pojawił się nad Starym Kontynentem, to przemierzał wody Atlantyku. Towarzyszył mu wspomagający rozwój niżu prąd strumieniowy, bardzo często wykorzystywany przez pilotów w czasie lotów z Ameryki Północnej do Europy.

Położenie cyklonu Sabina, 9 lutego o godz. 01:00

Pogoda. Cyklon Sabina, rekordowy lot samolotu z Nowego Jorku do Londynu, luty 2020

To naturalne zjawisko wykorzystali wczoraj 9 lutego piloci samolotu Boeing 747-400 należącego do linii lotniczej British Airways. Dzięki obecności jet streamu na trasie z Nowego Jorku do Londynu, samolot osiągnął prędkość ponad 1300 km/h!

Samoloty wykorzystujące obecność silnego prądu strumieniowego w locie z Ameryki Północnej do Europy. Dane: 9 lutego, godz. 07:00

Rekordowo szybki lot samolotu przez Atlantyk z Nowego Jorku do Londynu, luty 2020, cyklon Sabina

Lot trwał zaledwie 4 godziny i 56 minut. Był o 17 minut krótszy od poprzedniego rekordu. Zwykle lot na tej trasie może trwać nawet 6 godzin i 30 minut.

Szybsze loty w historii z Nowego Jorku do Londynu były wykonywane jedynie przez Concorda. Wtedy lot skracał się do 2 godzin i 52 minut! Samolot ten został jednak wycofany z użytkowania ze względów ekonomicznych, a także mającej miejsce katastrofy pod Paryżem w 2000 roku.

Rekordowo szybki lot samolotu Boeing 747-400 z Nowego Jorku do Londynu

Rekordowo szybki lot samolotu na Atlantyku z Nowego Jorku do Londynu, cyklon Sabina

Przy tej okazji pamiętajmy, że prędkość uzyskana przez samolot Boeing 747-400 była wartością względem ziemi (ang. ground speed), a nie względem powietrza (ang. air speed). Oznacza to, że samolot tak naprawdę nie przekroczył prędkości dźwięku.

DobraPogoda24, Flightradar24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!