| |
Zagrożenie!
Styczeń 2020 w Polsce zapisał się jako bardzo ciepły. Temperatura maksymalna w wielu miejscach nie spadła poniżej 0 st. C.

Styczeń 2020 w Polsce zapisał się jako bardzo ciepły. Temperatura maksymalna w wielu miejscach nie spadła poniżej 0 st. C.

Za nami styczeń 2020. Jest to drugi miesiąc meteorologicznej zimy i zarazem statystycznie najchłodniejszy miesiąc w Polsce. Średnia wieloletnia nie zawsze jest jednak wyznacznikiem trendu. Co pewien czas zdarzają się spore fluktuacje, zarówno w cieplejszym, jak i chłodniejszym kierunku.

Tegoroczny styczeń w Polsce był miesiącem bardzo ciepłym. Średnia anomalia temperatury w Polsce wyniosła około 4 st. C. względem normy z okresu referencyjnego 1981-2010.

Na naszą uwagę zasługuje również brak stałej (przynajmniej kilkudniowej) pokrywy śnieżnej na przeważającym obszarze kraju, a także w wielu przypadkach braku nawet jednego dnia w ciągu całego miesiąca z temperaturą maksymalną poniżej 0 st. C.

Temperatura zanotowana na naszej stacji w Rzeszowie, od 1, do 31 stycznia 2020 roku

Temperatura, pogoda w styczniu 2020 w Polsce, Rzeszów

Przykładem może być Rzeszów, gdzie w tym roku w styczniu temperatura maksymalna ani razu nie była niższa od wartości 0 st. C. Ostatni taki przypadek i zarazem jedyny do tej pory w historii pomiarów pochodził z roku 1994, gdy w Rzeszowie w styczniu temperatura maksymalna nie miała wartości ujemnej. Tegoroczny styczeń jest drugim takim przypadkiem w historii. Dla porównania, w zeszłym 2019 roku w styczniu takich dni w Rzeszowie było 14.

Gdyby nie fakt, że wiatr chwilami skutecznie obniżał temperaturę odczuwalną, to tegoroczny styczeń byłby przez nas zapamiętany na bardzo długo. 

Temperatura zanotowana w Rzeszowie, od 1, do 31 stycznia 2020 roku. Dodatkowo naniesiony zakres temperatury odczuwalnej po uwzględnieniu wiatru i wilgotności powietrza

Pogoda, styczeń 2020, temperatura odczuwalna w Polsce

DobraPogoda24, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!