| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał po nawałnicach ustąpi z Polski. Wiemy, kiedy wkroczy ochłodzenie

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał po nawałnicach ustąpi z Polski. Wiemy, kiedy wkroczy ochłodzenie

Kończący się tydzień przyniósł najsilniejszą falę upałów tego lata w Polsce, jednak najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca początku września 2023 wskazuje, że letni żar zacznie się wycofywać. Spadek temperatury w całym kraju nastąpi pod koniec przyszłego tygodnia lub na początku nowego. Wtedy wrócimy do anomalii temperatury w normie lub ujemnej. Wcześniej czekają nas jeszcze okresy gorącej aury miejscami ze słabnącym upałem. Nie zabraknie również przelotnych burz, miejscami silnych.

Prognozowany zakres maksymalnych temperatur w Polsce w dniach 20 sierpnia - 4 września 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, letni żar z upałem wycofa się z Polski do początku września 2023

Temperatury maksymalne w tym tygodniu w wielu regionach kraju sięgały do 30-36 st. C. i był to bez wątpienia najcieplejszy okres tegorocznego lata. W prognozach układu barycznego nad Europą widać powolne zmiany, które będą zapowiedzią czekających nas zmian w kolejnych dniach. Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują, że nie dojdzie w tym roku do przekroczenia progu 36 st. C., bo w kolejnych dniach na przełomie sierpnia i września nastąpi stopniowy trend spadkowy temperatur, ale nie będzie on nagły.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury za okres 26-28 sierpnia 2023

Pogoda długoterminowa, fala upałów ustąpi z Polski pod koniec sierpnia 2023, chłodniejszy początek września

Temperatury w nowym tygodniu nadal będą najniższe na północy kraju nad morzem, a upał będzie stopniowo spychany w głąb kraju na wschód i południowy wschód aż do jego zupełnego wyparcia. Obecne prognozy wskazują na temperatury w okolicach 30 st. C. możliwe miejscami w Polsce do około 25-26 sierpnia. Później do kraju napłynie znacznie chłodniejsza masa powietrza, które obejmie wszystkie regiony. Ochłodzenie pod koniec miesiąca nie będzie jednak na tyle silne by zredukować anomalię całego miesiąca do wartości ujemnych, bo około 29 sierpnia anomalia średniej temperatury w skali całego kraju od początku miesiąca ma być o około 1,3-1,4 st. C. powyżej normy wieloletniej.

Upał wycofa się z Polski. Prognozowany obszar niżowy w rejonie południowej Skandynawii ściągający ochłodzenie do środkowej Europy około 26 sierpnia 2023

Pogoda długoterminowa, letni żar z upałem wycofa się z Polski, ochłodzenie na początku września 2023

Przewidywana zmiana temperatur będzie zauważalna, bo już nigdzie nie zanotujemy upałów, ale wartości maksymalne na poziomie około 16-27 st. C. w zależności od regionu i dnia sprawią, że pożegnamy się z meteorologicznym latem pod względem termicznym bez większego narzekania. Oczywiście wpływ obszaru niżowego z północy sprawi wystąpienia opadów i gwałtowniejszych burz, zwłaszcza w czasie wymiany mas powietrza. Silniejsze zjawiska nad Polską są wstępnie wskazywane, zwłaszcza między około 25-27 sierpnia (+/- 1 dzień).

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 4 września 2023

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza opadów i temperatury do 4 września 2023

Omawiany trend pogodowy potwierdza zbieżność średniej z wiązek modelu długoterminowego. Widać, że do 25 sierpnia będzie w Polsce nadal przeważać letnia pogoda z podmuchem gorącego lub miejscami upalnego lata z wyjątkiem miejscami głównie wybrzeża.

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia, ochłodzenie wyprze upał z Polski, chłodniejszy początek września 2023

Sytuacja zacznie się zmieniać w okolicach 26 sierpnia i w kolejnych dniach, gdy wzrośnie nad krajem prawdopodobieństwo opadów związanych z przejściem stref frontowych z płytkimi niżami. Warunki atmosferyczne staną się bardziej dynamiczne na większym obszarze kraju z tendencją spadku temperatury, ale bez większego termicznego dramatu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!