Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieżyce z mrozem, czy ocieplenie? Prognozy zimy są jednoznaczne
Miniony tydzień przyniósł śnieg z nawrotem mrozu w Polsce, ale czy przełom listopada i grudnia zapowiada nastanie prawdziwej zimy, a może wkroczy ocieplenie? Pogoda długoterminowa na 16 dni wskazuje trend, który zmartwi miłośników białych krajobrazów. W prognozach widnieje osłabienie cyrkulacji strefowej i rozbudowanie wyżu, który zahamuje dużą dynamikę w atmosferze na początku meteorologicznej zimy.
Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce do 9 grudnia 2024
Początek nowego tygodnia przyniesie silne ocieplenie, zwłaszcza w zachodniej połowie Polski i miejscami na południu kraju, gdzie temperatury sięgną około 10-16 st. C. Najcieplej będzie szczególnie w regionach południowo zachodnich, gdzie zaznaczy się wpływ ciepłego wiatru fenowego schodzącego z gór w doliny. W następnych dniach temperatury maksymalne nieco spadną i nocą miejscami lokalnie w rejonie rozpogodzeń będzie wracał niewielki mróz, głównie na wschodzie i południu, ale średnia temperatura dobowa będzie na ogół powyżej normy. Śnieg, który spadł i zdołał utworzyć pokrywę śnieżną stopnieje poza górami.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 1 grudnia 2024
Nawroty mrozu w Polsce w nowym tygodniu będą jednak rzadsze i ograniczone pod względem zasięgu z powodu adwekcji cieplejszego powietrza, a także wielkości zachmurzenia. Z tego powodu tydzień ten będzie wyraźnie z temperaturą powyżej normy i ostatecznie listopad w skali kraju zakończymy w pobliżu normy termicznej, tylko miejscami na południu nieznacznie poniżej.
Pogoda długoterminowa. Rzadkie okresy adwekcji chłodniejszego powietrza prognozowane w rejonie Polski na wysokości 1,5 km, 29 listopada 2024
Nadchodzący tydzień przyniesie już zdecydowanie mniej opadów w porównaniu do ostatnich dni. Popada przelotnie deszcz, głównie we wtorek 26 listopada miejscami na froncie w południowo wschodniej połowie Polski, ponadto w czwartek 28 listopada przy podejściu niżu z frontem w wielu regionach, miejscami w górach także spadnie śnieg, a w pozostałe dni tylko miejscami i przelotnie, głównie w południowej połowie kraju. Wraz z nastaniem i trwaniem pierwszej dekady grudnia, opadów w rejonie Polski będzie już coraz mniej ze względu na możliwe rozbudowanie wyżu na wschodzie Europy, a przez to ma nastąpić przejściowa blokada cyklonalna.
Sprawdź: Szybkie ocieplenie wkroczy z południa. Temperatura sięgnie 16 stopni. Cyklon nagle przerwie zimę
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 9 grudnia 2024
Przed nami więc powrót do ponownie łagodniejszej pogody bez ryzyka nastania zimy. Śnieg poza górami w Polsce wszędzie stopnieje. Aktualnie większego ochłodzenia w perspektywie co najmniej dwóch tygodni nie widać. Mało tego, wir polarny w trakcie grudnia ma się umacniać, co oznacza zmniejszone ryzyko nastania siarczystego mrozu ze śnieżycami i prawdziwą zimą w naszym kraju. To się może zmienić dopiero po jego rozbiciu.
Zobacz: Najnowsza pogoda na grudzień. Śnieżyce i siarczysty mróz na Boże Narodzenie? Prognozy są fatalne
Źródło: DobraPogoda24.pl