Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz znowu możliwy w Polsce, wiosna się spóźni
Czy pogoda w kolejnych dniach marca przyniesie przełom w kierunku upragnionego nadejścia ciepłej wiosny, a może nadal nie możemy liczyć na zdecydowane i trwałe ocieplenie, bo wrócą niższe temperatury, a nawet opady śniegu - odpowiedź dostarcza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Prognoza pogody nadal podtrzymuje, że w drugiej połowie marca 2021 do Polski napłynie ponownie zimna masa powietrza. W nocy wrócą ujemne temperatury, trzeba będzie się liczyć z mrozem, a lokalne opady śniegu również nie są wykluczone. Pocieszeniem będą temperatury w dzień, które nadal będą dodatnie. Na zdecydowanie cieplejszą wiosnę nadal musimy dłużej poczekać. Niewykluczone, że cieplej zrobi się ponownie w 3 dekadzie marca, ale prognozy są jeszcze niepewne.
Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, do 14, do 29 marca 2021
Temperatura w całym kraju spadnie po 16 marca 2021. Adwekcja zimnego powietrza z północy i północnego wschodu będzie na tyle silna, aby spowodować pojawienie się miejscami niewielkiej ujemnej anomalii temperatury lub średnia będzie oscylować w pobliżu normy. Nie będzie to więc głębokie ochłodzenie, ale wystarczające, aby zauważyć zmianę względem ostatnich dni.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres od 14, do 24 marca 2021
Wpływ Atlantyku z cyrkulacją strefową na warunki pogodowe w Polsce w kolejnych dniach zostanie zablokowany, bo spodziewane jest rozbudowanie się wyżu nad Atlantykiem w rejonie Wysp Brytyjskich. To oznacza, że powietrze łagodne polarnomorskie z zachodu przestanie napływać, a zacznie znacznie zimniejsze pochodzenia arktycznego z północy i północnego wschodu. Cyrkulacja powietrza z zachodniej zmieni się na północną. Przy większych rozpogodzeniach w nocy, mogą się zdarzyć miejscami spadki temperatur nawet w okolice -10 st. C., na ogół jednak mróz będzie mniejszy.
Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, za okres od 14, do 24 marca 2021
Taki układ baryczny zapowiada adwekcję zimnego powietrza, ale również mniej opadów. Te które będą się pojawiać, mogą mieć przejściowo zimowe atrybuty, a więc możliwe będą opady śniegu, deszczu ze śniegiem lub krupy śnieżnej. Nie możemy również wykluczyć burz śnieżnych w wyniku efektu morza.
Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce do 22 marca 2021, według modelu GFS
Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce do 22 marca 2021, według modelu ECMWF
Zmianę kierunku cyrkulacji powietrza doskonale widać na prognozie anomalii temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km. Na animacji prognoza od 14, do 21 marca 2021
Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów, od 14, do 30 marca 2021
Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa
Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Gdańska
Podsumowując, cyrkulacja strefowa niebawem ustąpi. Zmieni się kierunek napływu łagodnego powietrza za zachodu na znacznie zimniejsze z północy i północnego wschodu. W nocy zaczną powracać ujemne temperatury, największe spadki pojawią się w regionach z rozpogodzeniami. Miejscami mogą również wystąpić przejściowo opady śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Lokalnie w czasie głównego napływu zimnego powietrza niewykluczone burze śnieżne. Na ciepłą wiosnę nadal musimy czekać, ale niewykluczone, że temperatury zdecydowanie wzrosną w 3 dekadzie marca, aczkolwiek jest to jeszcze niepewne. Sytuację będziemy monitorować.
DobraPogoda24
I bardzo dobrze że będzie chłodniej. Ciepła i upalna pogoda jeszcze nam da się we znaki w miesiącach wiosennych, letnich a nawet jesiennych, tak jak to się działo w ostatnich latach, zwłaszcza od 2014r. Przydałoby się tylko więcej opadów.