
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ochłodzenie ze śniegiem i mrozem? Prognozy sięgają kwietnia
Miniony tydzień przyniósł w Polsce powiew ciepłej i pogodnej wiosny, dopiero pod koniec z opadami w kilku regionach. Czy pogoda długoterminowa na 16 dni wskazuje na kontynuację łagodnej aury, a może będzie ochłodzenie z mrozem i śniegiem? Najnowsze prognozy sięgające początku kwietnia wskazują trend, który jest pozytywny, choć nie wszędzie warunki będą każdego dnia podobne, zwłaszcza w przypadku opadów.
Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce, do 7 kwietnia 2025
Nadchodzący tydzień nie przyniesie radykalnej zmiany temperatury w Polsce bo nadal na znacznym obszarze będziemy notować systematycznie około 10-17 st. C. Oczywiście będą również okresami regiony chłodniejsze, zwłaszcza w pobliżu terenów podgórskich i górskich oraz w strefie wybrzeża szczególnie na Półwyspie Helskim, ale średnia temperatura dobowa na ogół utrzyma się powyżej normy i ostatecznie cały marzec zgodnie z prognozą sezonową zapisze się termicznie jako miesiąc ciepły, prawdopodobnie o 2,7-3 st. C. powyżej średniej.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 31 marca 2025
Przed początkiem kwietnia zdarzą się także nieliczne dni wyraźnie i powszechnie chłodniejsze, zwłaszcza około 27 marca oraz 31 marca, ale okresy te będą krótkie, gdy zanotujemy w Polsce maksymalnie od kilku st. C., do około 13 st. C. Okresy z niewielkim mrozem, zwłaszcza przy gruncie również jeszcze będą się zdarzać, ale zjawisko nie będzie w najbliższych dniach powszechne w skali kraju z dużym zasięgiem. Generalnie więc, termicznie będziemy mieć dni charakterystyczne dla wczesnej wiosny, czyli adekwatne dla obecnej pory roku.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana temperatura powietrza napływająca na wysokości 1,5 km, niosąca krótkie ochłodzenie do Polski i częściowo Europy, 27 marca 2025
Nadchodzący tydzień upłynie w Polsce z przewagą oddziaływania pola niżowego, a to oznacza, że co pewien okres miejscami po wpływie wyżu wystąpią przelotne opady deszczu. Spodziewamy się opadów szczególnie 24 marca, miejscami na wschodzie, południu i południowym wschodzie, ponadto 26 marca słabo i przelotnie lokalnie popada na południu i południowym wschodzie. Mocniej na znacznym obszarze kraju popada około 30-31 marca przy podejściu kolejnego niżu. W pozostałych dniach padać nie będzie lub co najwyżej lokalnie zdarzy się przelotny i rozproszony deszcz. Punktowo niewykluczone, że w podanych dniach miejscami wystąpią również burze.
Sprawdź: Ustąpi wyż i nadciągną śnieżyce. Spadnie 25 cm śniegu. Atak zimy zasypie drogi na północy
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 8 kwietnia 2025
Wskazany trend pogodowy potwierdzają najnowsze wiązki długoterminowej prognozy temperatury i opadów. Widzimy, że średnie temperatury w omawianym okresie przez większość dni utrzymają się na podobnym poziomie. Krótkie okresy chłodniejsze mają się pojawić około 27 marca oraz w okolicach przełomu marca i kwietnia, ale w trakcie pierwszej dekady kolejnego miesiąca spodziewamy się ponownego ocieplenia. W pogodzie na kolejne dwa tygodnie nie widać więc dłuższego i trwalszego ochłodzenia z nawrotem powszechnego i częstego mrozu, jak również śniegu na nizinach, choć szczególnie w rejonach górskich jeszcze nie raz z pewnością spadnie. Pocieszający jest fakt, że wreszcie miejscami popada deszcz, choć sumy opadów raczej nie będą bardzo duże. Wyjątkiem będą dzielnice zachodnie, północne i północno zachodnie, gdzie wiosennych opadów nadal nie będzie wiele, a miejscami nadal wręcz jedynie pokropi.
Zobacz: Potężne ulewy ściągnie niż. Spadnie 400 litrów wody. Powodzie błyskawiczne zaleją domy na południu
Źródło: DobraPogoda24.pl