| |
Zagrożenie!
Czy w maju wróci upał do Polski? Prognoza pogody przez następne 10 dni nie napawa optymizmem

Czy w maju wróci upał do Polski? Prognoza pogody przez następne 10 dni nie napawa optymizmem

Pierwszy upał w Polsce w 2021 roku, którego doświadczyliśmy w miniony wtorek 11 maja, rozpalił nasze nadzieje na cieplejsze i pogodniejsze pozostałe dni maja. Wskazywaliśmy jednak w prognozie sezonowej, że maj 2021 przyniesie tylko krótkotrwałe okresy znacznego ocieplenia na zmianę z ochłodzeniem, a pomiędzy nimi temperatura będzie oscylować w pobliżu normy. Pytacie, czy upał w maju wróci do Polski? Niestety, prognoza pogody rozczaruje miłośników bardzo wysokich temperatur. Mimo, że upał w maju nie jest czymś nadzwyczajnym, to pogoda na drugą połowę maja 2021 w Polsce nie napawa optymizmem. W dalszym ciągu pozostaniemy w polu obniżonego ciśnienia związanym z ośrodkami niżowymi, w tym głównym znad Skandynawii i Morza Norweskiego. Taki układ baryczny w kolejnych dniach, będzie sprzyjał adwekcji chłodniejszego powietrza do Polski. Na powrót gorących i upalnych dni raczej się nie zanosi, co najmniej do 22-23 maja 2021, a może i dłużej, aczkolwiek około 24-25 maja pojawia się światełko w tunelu na wzrost temperatury. Prognoza ta jest jednak jeszcze pod znakiem zapytania.

Chłodny początek drugiej połowy maja. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 14-24 maja 2021

Pogoda, czy wróci upał w maju 2021 do Polski, kiedy będzie cieplej, prognoza pogody od 14, do 31 maja 2021

W tym czasie Polska będzie pozostawać pod wpływem niżów i przechodzących frontów atmosferycznych. To oznacza, że częstych przelotnych opadów, miejscami ulewnych mogących powodować zalania, podtopienia i lokalne powodzie błyskawiczne wraz z burzami nadal nie będzie brakować.

Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, do 24 maja 2021

Pogoda na drugą połowę maja 2021 w Polsce, czy wróci upał, kiedy będzie cieplej, prognoza pogody do 24 maja 2021

Zwróćmy uwagę na prognozowaną sumę opadów w tym czasie na wschodzie Podkarpacia, Lubelszczyzny i na zachodzie Ukrainy. Niewykluczone, że trajektoria opadów ulegnie korekcie.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 24 maja 2021

Pogoda, czy w maju 2021 wróci upał, kiedy wyższe temperatury w Polsce, prognoza sumy opadów do 24 maja 2021

Również najnowsza aktualizacja europejskiej prognozy sezonowej ECMWF nie pocieszy miłośników wysokich temperatur. W kolejnych dniach temperatury pozostaną umiarkowane, a miejscami znowu będą wyraźnie poniżej normy.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 17, do 24 maja 2021

Pogoda, czy w maju wróci upał, kiedy przestanie padać, prognoza temperatury w Polsce i Europie, od 17, do 24 maja 2021

Również europejska prognoza potwierdza utrzymywanie się niżowej pogody z częstymi opadami. Ich suma ma być powyżej normy.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, od 17, do 24 maja 2021

Pogoda, prognoza opadów w Polsce i Europie, do 24 maja 2021, kiedy przestanie padać i będzie wyższa temperatura

Pierwsza połowa maja, mimo pierwszego krótkiego upału w Polsce jest chłodna. Anomalia temperatury do 13 maja 2021, średnio o 1 st. C. jest niższa od normy wieloletniej. Lokalnie ujemna anomalia jest większa i sięga -1,8 st. C.

Anomalia temperatury w maju w Polsce, zanotowana do 13 maja 2021. Dane: IMGW / wizualizacja Meteomodel

Pogoda, chłodny maj 2021, kiedy będzie cieplej, czy wróci upał do Polski

Dopiero pod koniec 3 dekady maja, wstępne prognozy długoterminowe wskazują szansę na wzrost temperatury, ale nie od razu w całym kraju. Skala potencjalnego ocieplenia jest jednak jeszcze niepewna.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 24-31 maja 2021

Pogoda, kiedy w maju będzie cieplej, prognoza pogody, od 24, do 31 maja 2021 dla Polski

Na wiązkach modelu Ensemble możemy sprawdzać prawdopodobieństwo opadów i temperatury wyrażonej przez poszczególne wiązki. W przypadku stabilnych prognoz, większość wiązek jest ułożona podobnie. Na wykresie od 14, do 30 maja 2021, widać wyraźnie częste opady (dolny zakres) i dość stabilną prognozę temperatury do 22 maja. W późniejszym okresie prognoza temperatury wyraźnie się rozjeżdża. Prognoza modelu ensemble jest codziennie aktualizowana. Zachęcamy do śledzenia trendu.

Prognoza opadów i temperatury dla Rzeszowa, od 14, do 30 maja 2021

Pogoda, prognoza opadów i temperatury w Polsce, do 14, do 30 maja 2021

Wstępna prognoza wskazuje na pojawienie się normy termicznej i nieco rzadszych opadów. Wygląda więc na to, że zrobi się cieplej, ale upału z tego raczej byśmy nie oczekiwali. Sytuację będziemy weryfikować w najbliższej prognozie długoterminowej, którą opublikujemy w niedzielę 16.05. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!