| |
Zagrożenie!
Pogoda. Potężny sztorm Dennis na Atlantyku w pobliżu Islandii. Gigantyczna bombogeneza zagraża zachodniej Europie 15-16 lutego

Pogoda. Potężny sztorm Dennis na Atlantyku w pobliżu Islandii. Gigantyczna bombogeneza zagraża zachodniej Europie 15-16 lutego

Na Atlantyku doszło do rozwoju głębokiego i dynamicznego cyklonu - sztormu Dennis - takie imię nadały mu brytyjskie służby meteorologiczne (niemieckie służby nazwały Wiktoria). Cyklogeneza jest bardzo gwałtowna, dlatego możemy mówić o zjawisku bombogenezy. Ciśnienie w centrum sztormu w ciągu poprzedniej doby spadło aż o 46 hPa! Aktualnie ciśnienie wynosi 930 hPa.

Ciśnienie i położenie cyklonu, który da impuls do rozwinięcia Dennisa. Godz. 10:00, 14 lutego 2020

Pogoda cyklon sztorm huragan Dennis, prognoza dla Europy, Islandia Wielka Brytania, opady wiatr 16 - 17 lutego 2020

Tak szybki spadek ciśnienia jest dwukrotnie większy od sytuacji, gdy rozwój cyklonu możemy nazwać bombogenezą.

Pogoda, co najmniej do niedzieli 16 lutego przyniesie na Atlantyku oraz w Irlandii, Wielkiej Brytanii, północnej Francji, Holandii, Belgii, Dani, w Niemczech, po południową Szwecję zagrożenie silnym wiatrem osiągającym lub przekraczającym miejscami 100 km/h.

Położenie głębokiego cyklonu, który stworzy warunki do rozwinięcia głębokiego Dennisa. Godz. 10:00, 14 lutego 2020. Foto: MSG EUMETSAT

Pogoda sztorm cyklon Dennis najnowsze informacje pogoda dla Europy prognoza 15 16 lutego 2020

Ponadto spodziewane są gigantyczne fale, które na Atlantyku w pobliżu wybrzeża Irlandii mogą osiągać 12-15 metrów wysokości. Trzeba się więc liczyć z zalewaniem wybrzeża, a także jego przyspieszoną erozją. Lokalnie spodziewane są również burze.

Prognozowane położenie cyklonu o godz. 13:00, 14 lutego

Pogoda cyklon Dennis sztorm na Atlantyku prognoza wiatru i opadów w Europie

Z kolei na Islandii huraganowym porywom wiatru, będą towarzyszyć opady śniegu. Ponownie w tym sezonie zimowym w tym kraju powstaną miejscami olbrzymie zaspy.

Prognozowana suma opadów śniegu na Islandii w najbliższych 3 dniach. Mapa: Windy / ECMWF

Pogoda cyklon Dennis wiatr na Atlantyku sztorm wysokie fale opady śniegu Islandia

Pogłębianie się cyklonu nadal trwa, bo dopiero jutro 15 lutego jest spodziewane osiągnięcie minimalnego ciśnienia na poziomie około 916 hPa! Będzie to główny cyklon Dennis i zarazem niż wtórny Wiktoria - tak nazwany przez niemiecką służbę meteo.

Prognozowany układ baryczny w sobotę, 15 lutego 2020 roku, godz. 13:00

Pogoda Cyklon Huragan Dennis po Sabinie, niż wtórny cyklon Wiktoria Victoria

Dzisiejsze dane meteorologiczne z Islandii wskazują na porywy wiatru przekraczające miejscami 200 km/h!

Prognozowane porywy wiatru do godz. 11:00, 14 lutego 2020. Mapa: Windy / ECMWF

Pogoda sztorm cyklon Dennis prognoza porywów wiatru w Europie 15 16 17 lutego 2020

Gigantyczny sztorm w ciągu kolejnych kilkudziesięciu godzin zagrozi przede wszystkim Irlandii i Wielkiej Brytanii. Brytyjskie służby meteorologiczne Met Office wydały żółte ostrzeżenie. Należy się liczyć z opadami deszczu, silnymi porywami wiatru, wysokimi falami zalewającymi wybrzeże, a także odwołanymi lub zmienionymi lotami samolotów rejsowych na inne lotniska. Pojawią się również przerwy w dostawie energii elektrycznej.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!