| |
Zagrożenie!
Płytki niż przechodzi przez Polskę. Niesie ulewy i silny wiatr. Lokalnie możliwe burze i podtopienia

Płytki niż przechodzi przez Polskę. Niesie ulewy i silny wiatr. Lokalnie możliwe burze i podtopienia

Minionej nocy do Polski z południa wkroczył płytki niż ze strefami frontowymi. W rejonie jego oddziaływania występują umiarkowane i miejscami intensywne opady deszczu. Lokalnie możliwe są również ulewy, a nawet niewykluczone burze. Okresami nasila się wiatr szczególnie na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Niż w ciągu doby opuści nasz kraj, ale wcześniej przyniesie sporo opadów deszczu. Sprawdźmy, gdzie pada i jakie są możliwe sumy opadów, bo punktowo będą podtopienia.

Płytki niż nad Polską. Zasięg opadów o godzinie 09:50, 22 października 2023. Dane: IMGW - Rainviewer

Niż przechodzi przez Polskę, niesie ulewy, silny wiatr i burze, załamuje pogodę do 23 października 2023

W przypadku takich sytuacji barycznych nad krajem warto sprawdzać najnowsze zdjęcia satelitarne i radarowe. Na animacji obrazującej ostatnie zmiany w ciągu kilkudziesięciu minut, doskonale widać, jak niż przesuwa się na północ i północny wschód przez Polskę w kierunku Podlasia i następnie Litwy, ale zachmurzenie z nim związane oraz strefy opadów w tym czasie wyraźnie kręcą się odwrotnie do wskazówek zegara. Z tego powodu opady z zachodniej Polski w kolejnych godzinach będą się przemieszczać na południowy wschód, a następnie na wschód i północny wschód kraju.

Płytki niż nad Polską. W wielu regionach pełne zachmurzenie o godzinie 09:30, 22 października 2023. Dane: Eumetsat

Niż nad Polską niesie ulewy, wichury i burze, możliwe postopienia do 23 października 2023

Na zdjęciu satelitarnym Polski widzimy, że zasięg oddziaływania przechodzącego płytkiego niżu kończy się w rejonie pogranicza z Niemcami. W głąb tego kraju niż już nie sięga i nie przynosi opadów. Wiatr o sile wichury występuje szczególnie na południowy wschód od centrum niżu. Mocno wieje szczególnie w Bieszczadach i miejscami w głębi Podkarpacia. Później wiatr nasili się chwilami także w pozostałych wschodnich regionach.

Prognoza zasięgu opadów i położenia niżu w Polsce o godzinie 14:00, 22 października 2023

Ulewy, wichury i burze w Polsce niesie niż, prognoza opadów do 23 października 2023

Najnowsze prognozy potwierdzają w kolejnych godzinach możliwe opady deszczu w wielu regionach Polski aż do wyjścia strefy opadów i niżu poza nasz kraj nad Litwę. Wcześniej nadal okresami popada deszcz o umiarkowanym i chwilami intensywnym natężeniu. Najwięcej deszczu spadnie, od Suwalszczyzny i Mazur przez częściowo Mazowsze, centrum po miejscami południowe dzielnice kraju. Dopada jeszcze miejscami do około 10-45 litrów wody na m2 ziemi.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 17:00, 22 października 2023

Prognoza opadów w Polsce do 23 października 2023, gdzie popada i będzie burza

Do tej pory bardzo dużo deszczu spadło szczególnie w Warszawie. Na tamtejszej stacji IMGW na Bielanach, w ciągu ostatnich sześciu godzin zmierzono już 46 litrów wody na m2 ziemi, przy rekordzie dobowym wynoszącym aktualnie 69 mm. To wyjątkowo dużo deszczu, tym bardziej w tak krótkim czasie o tej porze roku. Innym bardzo deszczowym miastem w Polsce jest szczególnie Łódź, gdzie do tej pory w czasie przejścia niżu spadło już 40 litrów wody na m2 ziemi.

Prognoza burz dla Polski, 22 października 2023

Prognoza burz dla Polski do 23 października 2023

Lokalnie możliwe są również nieliczne umiarkowane burze, ale ich prawdopodobieństwo nie jest bardzo wysokie i obejmuje głównie południowe i wschodnie krańce Polski.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!