O tym się nie mówi. Rekordowa szarańcza atakuje we wschodniej Afryce. Głód grozi milionom ludzi
Koronawirus, wichury w Europie, praworządność w Polsce, to tematy, które dominują w mediach. Niezwykle rzadko się zdarza, aby ważne tematy z Afryki gościły w mass mediach. Szkoda, bo trzeba śledzić to, co dzieje się na tym kontynencie, a nie jest najlepiej. Europa jest i będzie pierwszym kontynentem, gdzie ludzie z Afryki z uwagi na zmiany klimatyczne, głód i niestabilną sytuację polityczną będą emigrować.
Rój szarańczy atakujący w Afryce. Foto: AP
W ostatnich tygodniach we wschodniej Afryce szaleje szarańcza pustynna. Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo zdarza się to co roku, ale w tym sezonie szarańcza jest rekordowa, głównie z powodu warunków pogodowych.
Roje szarańczy zaatakowały rejon Afryki, gdzie ludzie cierpią z powodu głodu. Uprawy są niszczone m.in. w Somalii i Etiopii (największy atak szarańczy od 25 lat), a także w Kenii (największa inwazja od 70 lat). Ogromne roje owadów rozprzestrzeniają się dalej w całym regionie i obecnie dotarły do Ugandy.
Rejon występowania i przemieszczania się szarańczy pustynnej w Etiopii. 10 lutego 2020
Naukowcy są przekonani, że szarańcza przemieści się również do Sudanu Południowego, kraju zmagającego się z wojną domową. Inne raporty wskazują, że pustynna szarańcza przekroczyła granicę w północnej Tanzanii w pobliżu góry Kilimandżaro, docierając do Arushy i Mushi. Roje szarańczy wciąż pojawiają się na wyżynach w Jemenie.
Również w południowo zachodniej Azji pojawiło się kilka rojów szarańczy, zwłaszcza w północno zachodnim Pakistanie. Docierają doniesienia o szarańczy przemieszczającej się wzdłuż części południowego wybrzeża Iranu.
Rejon występowania i przemieszczania szarańczy pustynnej w styczniu 2020
Pojedynczy rój może liczyć 50-150 milionów owadów na kilometr kwadratowy ziemi uprawnej. Jest to obszar o powierzchni prawie 250 boisk piłkarskich. Średniej wielkości rój żarłocznej szarańczy może zjeść tyle samo pożywienia, co cała populacja Kenii. Szarańcza w ciągu dnia jest w stanie pokonać nawet 150 km.
Głód dotyka już 13 mln ludzi w regionie, a kolejnym 20 mln ludzi grozi głód. Jeśli spadnie deszcz i pojawi się świeża roślinność, to roje szarańczy mogą wzrosnąć nawet 500 razy, zanim nadejdzie pora sucha. Ratunkiem mogą być samoloty zrzucające pestycydy z powietrza. ONZ niebawem rozpocznie testowanie dronów wyposażonych w czujniki mapujące i rozpylacze do zrzucania pestycydów.
Jeśli nic się nie zmieni, to plaga szarańczy w najbliższych miesiącach stanie się katastrofą humanitarną i bezprecedensowym kryzysem społecznym obejmującym obszar, od wschodniej Afryki po Bliski Wschód.
DobraPogoda24, FoxNews, Fao.org