| Szukaj |
Zagrożenie!

Piekielny upał zbliża się do Polski. To będą najcieplejsze dni od początku roku. Temperatura wzrośnie do 37 stopni?

Przed nami kilka upalnych dni w Polsce. Piekielny upał poczujemy już w najbliższy weekend 18-19 czerwca 2022, gdy temperatura w wielu regionach osiągnie lub przekroczy 30 stopni, a miejscami może wzrosnąć nawet do 33-36, lokalnie 37 stopni C. To będą najcieplejsze dni w Polsce o początku tego roku. Gwałtowne pojawienie się upału będzie możliwe dzięki kopule ciepła, jaka powstała nad Hiszpanią, a następnie przez Francję i Niemcy dotrze nad nasz kraj. Prognozy są jednak rozbieżne, gdyż część modeli sugeruje, że już w niedzielę 19.06 upał z północy będzie spychany przez front na południe kraju, a inny wiodący model twardo nadal przewiduje taki rozwój sytuacji dopiero w poniedziałek 20.06. Nie zmienia to jednak faktu, że pojawienie się upału w Polsce jest pewne.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 19 czerwca 2022

Piekielny upał dotrze do Polski. Temperatura wzrośnie do 35-37 stopni. Mapa temperatury w Europie 19 czerwca 2022

Jeśli prognozy w ostatniej chwili nas nie zawiodą, bo przemieszczenie upału będzie dość dynamiczne, to wyjątkowo gorąco zapowiada się najbliższa niedziela 19.06. W tym dniu najwyższe temperatury w Europie zanotujemy, od Polski przez Niemcy po wschodnią Francję i północne Włochy. Anomalia temperatury może być miejscami nawet o 10-16 st. C. wyższa od normy wieloletniej dla tego okresu.

Upał wkroczy do zachodniej Polski w sobotę 18 czerwca 2022. Wstępnie prognozowana temperatura o godzinie 17:00, model ECMWF

Piekielny upał w drodze do Polski, prognoza temperatury 18 czerwca 2022

Weekend rozpoczniemy od upalnej soboty na zachodzie i południowym zachodzie Polski. W tej kwestii nic się nie zmienia. Gorąco i upalnie będzie szczególnie miejscami, od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę po częściowo Dolny Śląsk, aczkolwiek są nadal możliwe korekty zasięgu wysokich temperatur.

Aktualnie prognozowany upał w Polsce w niedzielę 19 czerwca 2022 o godzinie 14:00 Model ECMWF

Potężny upał zbliża się do Polski, prognoza temperatury 20 czerwca 2022

W niedzielę 19.06 upał odczujemy na znacznym obszarze Polski. Europejski model ECMWF sugeruje, że temperatury przekraczające 30 stopni mogą dotrzeć nawet do północnych i północno zachodnich regionów kraju. Inny wariant obecnie jest prognozowany przez model GFS i ICON. Wyliczenia tych prognoz już w tym dniu zakładają spychanie upału z zachodu i północy przez front na południe, a przez to zasięg upału będzie mniejszy.

Prognoza upału w Polsce, 19 czerwca 2022, według aktualnego wyliczenia modelu ICON

Kiedy upał dotrze do Polski, prognoza temperatury 19 czerwca 2022

Prognozy są więc nadal rozbieżne. To znaczy pojawienie się upału 18-19 czerwca w Polsce jest pewne, ale jego zasięg i ostateczna wartość maksymalnych temperatur w poszczególnych regionach nadal ulega większym korektom.

Upał znad Półwyspu Iberyjskiego przez Francję i Niemcy dotrze do Polski. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, od 15, do 20 czerwca 2022

Europejski model ECMWF, który najwcześniej ze wszystkich sygnalizował możliwe nadejście upału do Polski nadal przewiduje utrzymanie upału jeszcze w poniedziałek 20 czerwca, aczkolwiek właśnie w tym dniu ma według niego ruszyć główny front burzowy, który zacznie wypierać zwrotnikowe powietrze z Polski. Zgromadzony materiał prognostyczny wskazuje, że temperatura maksymalna w omawianym okresie na obszarze kraju w wielu regionach osiągnie co najmniej 30 stopni, a miejscami będzie nawet 33-36 st. C. Lokalnie nie możemy również wykluczyć 37 stopni. C. Szacunki nadal są jednak wstępne.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 14:00, 20 czerwca 2022

Do kiedy będzie upał w Polsce, prognoza temperatury 20 czerwca 2022

Materiały prognostyczne potwierdzają zatem, że upał do Polski na pewno dotrze w weekend. Początkowo wystąpi na zachodzie i południowym zachodzie kraju, a w niedzielę 19.06 pojawi się na znacznym obszarze. To jest wariant pewny i potwierdzony przez wszystkie prognozy, aczkolwiek jeszcze raz zaznaczamy, że zasięg upału w niedzielę może ulec większym lub mniejszym korektom, bo prognozy nie są jeszcze zgodne. Wątpliwości dotyczą poniedziałku 20.06, gdyż kilka wiodących modeli już nie przewiduje upałów w Polsce, bo zostanie wyparty przez front, a inny dobry model ECMWF wyparcie upału z kraju prognozuje właśnie dopiero w poniedziałek. Sytuację więc nadal będziemy monitorować i informować o szczegółach na bieżąco.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz