| |
Zagrożenie!
Piekielny upał zbliża się do Polski. To będą najcieplejsze dni od początku roku. Temperatura wzrośnie do 37 stopni?

Piekielny upał zbliża się do Polski. To będą najcieplejsze dni od początku roku. Temperatura wzrośnie do 37 stopni?

Przed nami kilka upalnych dni w Polsce. Piekielny upał poczujemy już w najbliższy weekend 18-19 czerwca 2022, gdy temperatura w wielu regionach osiągnie lub przekroczy 30 stopni, a miejscami może wzrosnąć nawet do 33-36, lokalnie 37 stopni C. To będą najcieplejsze dni w Polsce o początku tego roku. Gwałtowne pojawienie się upału będzie możliwe dzięki kopule ciepła, jaka powstała nad Hiszpanią, a następnie przez Francję i Niemcy dotrze nad nasz kraj. Prognozy są jednak rozbieżne, gdyż część modeli sugeruje, że już w niedzielę 19.06 upał z północy będzie spychany przez front na południe kraju, a inny wiodący model twardo nadal przewiduje taki rozwój sytuacji dopiero w poniedziałek 20.06. Nie zmienia to jednak faktu, że pojawienie się upału w Polsce jest pewne.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 19 czerwca 2022

Piekielny upał dotrze do Polski. Temperatura wzrośnie do 35-37 stopni. Mapa temperatury w Europie 19 czerwca 2022

Jeśli prognozy w ostatniej chwili nas nie zawiodą, bo przemieszczenie upału będzie dość dynamiczne, to wyjątkowo gorąco zapowiada się najbliższa niedziela 19.06. W tym dniu najwyższe temperatury w Europie zanotujemy, od Polski przez Niemcy po wschodnią Francję i północne Włochy. Anomalia temperatury może być miejscami nawet o 10-16 st. C. wyższa od normy wieloletniej dla tego okresu.

Upał wkroczy do zachodniej Polski w sobotę 18 czerwca 2022. Wstępnie prognozowana temperatura o godzinie 17:00, model ECMWF

Piekielny upał w drodze do Polski, prognoza temperatury 18 czerwca 2022

Weekend rozpoczniemy od upalnej soboty na zachodzie i południowym zachodzie Polski. W tej kwestii nic się nie zmienia. Gorąco i upalnie będzie szczególnie miejscami, od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę po częściowo Dolny Śląsk, aczkolwiek są nadal możliwe korekty zasięgu wysokich temperatur.

Aktualnie prognozowany upał w Polsce w niedzielę 19 czerwca 2022 o godzinie 14:00 Model ECMWF

Potężny upał zbliża się do Polski, prognoza temperatury 20 czerwca 2022

W niedzielę 19.06 upał odczujemy na znacznym obszarze Polski. Europejski model ECMWF sugeruje, że temperatury przekraczające 30 stopni mogą dotrzeć nawet do północnych i północno zachodnich regionów kraju. Inny wariant obecnie jest prognozowany przez model GFS i ICON. Wyliczenia tych prognoz już w tym dniu zakładają spychanie upału z zachodu i północy przez front na południe, a przez to zasięg upału będzie mniejszy.

Prognoza upału w Polsce, 19 czerwca 2022, według aktualnego wyliczenia modelu ICON

Kiedy upał dotrze do Polski, prognoza temperatury 19 czerwca 2022

Prognozy są więc nadal rozbieżne. To znaczy pojawienie się upału 18-19 czerwca w Polsce jest pewne, ale jego zasięg i ostateczna wartość maksymalnych temperatur w poszczególnych regionach nadal ulega większym korektom.

Upał znad Półwyspu Iberyjskiego przez Francję i Niemcy dotrze do Polski. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, od 15, do 20 czerwca 2022

Europejski model ECMWF, który najwcześniej ze wszystkich sygnalizował możliwe nadejście upału do Polski nadal przewiduje utrzymanie upału jeszcze w poniedziałek 20 czerwca, aczkolwiek właśnie w tym dniu ma według niego ruszyć główny front burzowy, który zacznie wypierać zwrotnikowe powietrze z Polski. Zgromadzony materiał prognostyczny wskazuje, że temperatura maksymalna w omawianym okresie na obszarze kraju w wielu regionach osiągnie co najmniej 30 stopni, a miejscami będzie nawet 33-36 st. C. Lokalnie nie możemy również wykluczyć 37 stopni. C. Szacunki nadal są jednak wstępne.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 14:00, 20 czerwca 2022

Do kiedy będzie upał w Polsce, prognoza temperatury 20 czerwca 2022

Materiały prognostyczne potwierdzają zatem, że upał do Polski na pewno dotrze w weekend. Początkowo wystąpi na zachodzie i południowym zachodzie kraju, a w niedzielę 19.06 pojawi się na znacznym obszarze. To jest wariant pewny i potwierdzony przez wszystkie prognozy, aczkolwiek jeszcze raz zaznaczamy, że zasięg upału w niedzielę może ulec większym lub mniejszym korektom, bo prognozy nie są jeszcze zgodne. Wątpliwości dotyczą poniedziałku 20.06, gdyż kilka wiodących modeli już nie przewiduje upałów w Polsce, bo zostanie wyparty przez front, a inny dobry model ECMWF wyparcie upału z kraju prognozuje właśnie dopiero w poniedziałek. Sytuację więc nadal będziemy monitorować i informować o szczegółach na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!