
Padł rekord temperatury w Polsce. Tak ciepło w styczniu jeszcze nie było. Nowy rekord zanotowano nietypowo w nocy
Za nami rekordowo ciepły Sylwester, ale i Nowy Rok 2023 rozpoczynamy z przytupem. Tak ciepło w styczniu w Polsce jeszcze nie było. Padł absolutny rekord temperatury dla tego miesiąca. Wbrew sceptykom mamy nie tylko nowe rekordy dobowe temperatur dla 31 grudnia i 1 stycznia, ale również ten najważniejszy rekord, czyli najwyższą temperaturę notowaną w styczniu na obszarze kraju. Na stacji IMGW w miejscowości Głuchołazy na Opolszczyźnie zanotowano 18,7 st. C. Co ciekawe nowy rekord padł w nocy.
Nowy rekord temperatury dla stycznia w Polsce. Anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km, 1 stycznia 2023
Nowe rekordy padają także w poszczególnych miastach. Nowy rekord ma już m.in. Warszawa i Olsztyn, ale w ciągu dnia takich miast będzie znacznie więcej. Wszystko rozpoczęło się od rekordowo ciepłego Sylwestra w Polsce. Temperatura na stacji IMGW w Słubicach wzrosła do 18,1 st. C. Został więc ustanowiony nie tylko najcieplejszy w historii 31 dzień grudnia w Polsce (poprzedni rekord 14,6 st. C. w Legnicy, 31 grudnia 2021), ale również nowy rekord absolutny dla tej stacji w grudniu. Poprzedni rekord w Słubicach pochodził z 5 grudnia 1961 roku i wynosił 15,8 st. C.
Anomalia temperatury notowana podczas rekordowo ciepłego Sylwestra w Polsce. Pomiary IMGW-PIB
Temperatura na zachodzie Polski w czasie rekordowo ciepłego Sylwestra miejscami o blisko 14 st. C. była wyższa od normy wieloletniej dla tego dnia. Przyczyną tej sytuacji była adwekcja bardzo ciepłego powietrza do Polski wspomagana również efektem fenowym w górach. Na Śnieżce w czasie sylwestrowej nocy wiatr przekroczył 151 km/h. Do Polski napłynęło ciepłe powietrze zwrotnikowe z północno zachodniej Afryki.
Trajektoria napływającego powietrza do Polski, 1 stycznia 2023
W nocy ciepłe powietrze zaczęło się z zachodu i południowego zachodu przesuwać w głąb kraju. Temperatura zamiast spadać, to w wielu regionach zaczęła rosnąć aż padł nowy rekord temperatury maksymalnej notowanej w Polsce w styczniu. Co ciekawe, nowy rekord został ustanowiony nietypowo w nocy, bo o godzinie 04:10. Na stacji IMGW w miejscowości Głuchołazy zanotowano 18,7 st. C. Poprzedni rekord z 6 stycznia 1999 roku wynosił 18,6 st. C. i był notowany w miejscowości Pszenno.
Tak właściwie to właśnie padł krajowy rekord ciepła stycznia. O 3:10UTC w Głuchołazach odnotowano +18.7 st.C.#pogoda #Polska #Głuchołazy
— Meteomodel ❄️ ❄️ ❄️ (@PogodaMeteo) January 1, 2023
Nowy rekord temperatury maksymalnej dla stycznia w Polsce został więc ustanowiony po blisko 24 latach. Prognozy temperatury maksymalnej niemieckiego modelu ICON wskazują, że temperatura w ciągu dnia na obszarze Polski, zwłaszcza na południu i południowym zachodzie może ponownie osiągnąć 18 st. C. Kto wie, może temperatura jeszcze pobije świeżo ustanowiony rekord.
Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, 1 stycznia 2023
Nowy rekord temperatury zanotowano również w Niemczech. Tak ciepłego Sylwestra w tym kraju jeszcze nie było. Na stacji w miejscowości Wielenbach zanotowano aż 20,8 st. C.
Aktualizacja godzina 14:25, 1 stycznia 2023 - W Warszawie na lotnisku Okęcie na stacji IMGW notuje się 18,9 st. C. Jest to więc kolejny i zarazem aktualny nowy rekord temperatury maksymalnej dla stycznia w Polsce.
DobraPogoda24.pl
Stacja w Dobryszycach koło Radomska o godzinie 12.00 zanotowała 20 stopni.