
Oberwanie chmury zaskoczyło kierowców. Powódź błyskawiczna zalała drogi i budynki. Wylała rzeka
Aktywny front burzowy z płytkim niżem minionej doby przyniósł w wielu regionach Polski miejscami zalania i podtopienia, ale znacznie większa siła żywiołu wystąpiła w innych regionach Europy, w tym szczególnie w Słowenii, gdzie zanotowano ogromne ulewy. Przykładem jest miejscowość Cerkno. Dosłowne oberwanie chmury doprowadziło do wystąpienia powodzi błyskawicznej. Woda zalała drogi i budynki. Wielu kierowców zostało zaskoczonych przez powódź. Z koryta wystąpiła rzeka Cerknica, która zwiększyła skutki nawałnicy.
Powódź błyskawiczna w Słowenii w miejscowości Cerkno, 13 lipca 2023. Foto: FB Zoran Stucin
Przez Słowenię przeszły bardzo aktywne i silne burze superkomórkowe wbudowane w mezoskalowy system MCS. W rejonie superkomórek były notowane nawalne opady deszczu, gradobicia z gradzinami lokalnie o średnicy do 10-14 cm, a także podmuchy wiatru o sile wichury. Najlepszym przykładem niesamowitego uderzenia żywiołu jest miejscowość Cerkno, gdzie doszło do zalania i miejscania uszkodzenia dróg, a także zalania piwnic i parterów budynków, w tym tamtejszej poczty.
Burze zanotowane w rejonie Słowenii niosące gradobicia i ulewy, 13 lipca 2023. Mapa burze dzis
Z pomiarów lokalnej stacji meteorologicznej wynika, że całkowita suma opadów osiągnęła aż 132 litry wody na m2 ziemi, z których ponad 50 litrów wody spadło w zaledwie godzinę, a w czasie drugiej fali ulewnych opadów ponad 60 litrów wody w niespełna dwie godziny.
Skutki powodzi błyskawicznej w Słowenii w miejscowości Cerkno, 13 lipca 2023
Liczne relacje pokazują, jak samochody, a nawet kontenery były przenoszone przez masy pędzącej wody w centrum miejscowości. W związku z zaistniałą sytuacją na miejsce skierowano jednostki straży pożarnej z okolicznych miejscowości.
Prognozowane sumy opadów w Europie do 20 lipca 2023
W najbliższych dniach do końca drugiej dekady lipca najwięcej deszczu w Europie spadnie w rejonie Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz miejscami w Norwegii i Szwecji, gdzie pojawi się układ niżowy. Podobnie będzie w europejskiej części Rosji i miejscami na wschodzie Ukrainy.
Powódź błyskawiczna w Słowenii w miejscowości Cerkno, 13 lipca 2023. Drogi przypominały rwące rzeki
Większe opady pochodzenia burzowego w tym okresie wystąpią także między południowymi Niemcami, Szwajcarią po pogranicze z północnymi Włochami. Opady konwekcyjne należy jednak sprawdzać w prognozach bieżących, gdyż lokalne burze są słabo przewidywane w wyliczeniach długoterminowych. Z kolei w Polsce czeka nas obecnie upalny weekend, z lokalnymi burzami wchodzącymi na zachodzie w głąb kraju w niedzielę 16.07.
DobraPogoda24.pl