| |
Zagrożenie!
Noc przyniesie wichury w Polsce. Wiatr przekroczy 140 km/h. Wydano alerty pogodowe drugiego stopnia

Noc przyniesie wichury w Polsce. Wiatr przekroczy 140 km/h. Wydano alerty pogodowe drugiego stopnia

Do Polski nadciąga zmiana pogody spowodowana przejściem frontu i ponownym zwiększeniem gradientu barycznego ciśnienia. W nocy od zachodu będą się nasuwać opady deszczu, ponadto spodziewam się także nasilenia wiatru, zwłaszcza na południu w rejonach podgórskich i górskich, gdzie wystąpią wichury. Wiatr o sile huraganu pojawi się na szczytach szczególnie Tatr, miejscami powyżej 140 km/h. Meteorolodzy wydali wysoki drugi stopień alertu pogodowego.

Zachmurzenie frontowe nasuwające się z zachodu nad Polskę przed nastaniem nocy o godzinie 16:45, 2 listopada 2023. Dane: Eumetsat

Noc na 3 listopada 2023 przyniesie wichury w Polsce, wiatr najsilniej powieje na południu kraju, w górach powyżej 140 km/h

Przed nami kolejna istotna fala silnego wiatru fenowego i halnego na południu kraju. Wichura będzie związana z rozległym polem niskiego ciśnienia rozciągającym się nad Europą. Zwiększony gradient ciśnienia wywoła głęboki cyklon przemieszczający się przez Morze Północne, dodatkowo jego front wkraczający nad Polskę wpłynie na zmianę warunków atmosferycznych, bo wystąpią opady deszczu.

Prognozowany zasięg rozległego pola niżowego nad Europą z potężnym cyklonem nad Morzem Północnym. Wpłynie na pogodę w Polsce i wywoła wichury na południu kraju w nocy na 3 listopada 2023

Noc na 3 listopada 2023 z wichurami i opadami w Polsce, wydano alert pogodowy

W ciągu nocy oraz w piątek w pierwszej części dnia wiatr ponownie zacznie się nasilać szczególnie w południowych powiatach na całej linii wszystkich województw, od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę, Śląsk, Małopolskę po Podkarpacie. Na tym obszarze wydano alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia. Wiatr z południa i południowego wschodu na Przedgórzu Sudeckim osiągnie w porywach do 70 km/h, w Kotlinie Kłodzkiej do 80 km/h, a na Podhalu i Opolszczyźnie do 70-90 km/h. Najsilniej powieje w Sudetach oraz w Karpatach, miejscami powyżej 100-140 km/h ze szczególnym wskazaniem na Tatry.

Prognozowany zasięg wichur na południu Polski w nocy na 3 listopada 2023

Wichury w Polsce przyniesie noc na 3 listopada 2023, prognoza wiatru i alertów pogodowych

Wiatr w rejonach podgórskich może miejscami łamać drzewa i tarasować drogi oraz uszkadzać linie energetyczne. Zachowajmy więc szczególną ostrożność i unikajmy parkowania samochodów pod drzewami. Po nocy w ciągu dnia wiatr okresami nasili się również w głębi kraju, zwłaszcza w centrum oraz we wschodniej połowie Polski, miejscami w porywach do 50-80 km/h, ale na ogół na nizinach poza lokalnymi wyjątkami nie powinien stanowić większego zagrożenia. Mimo to, miejscami może przejściowo osiągnąć lub przekroczyć pierwszy stopień alertu pogodowego.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce na nizinach, 3 listopada 2023

Noc z wichurami w Polsce, wiatr przekroczy 140 km/h, prognoza wiatru na nizinach 3 listopada 2023

Najbliższa noc przyniesie nam także opady deszczu wkraczające w głąb Polski przez zachodnie i południowo zachodnie regiony kraju w kierunku wybrzeża. Popada szczególnie miejscami w zachodniej połowie kraju, a także na południu.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 03:00 w nocy na 3 listopada 2023

Ulewy i wichury nocą w Polsce, mapa opadów 3 listopada 2023

W ciągu dnia front z opadami będzie się przesuwał na wschód i północny wschód przez całą długość kraju, ale jednocześnie opady od zachodu i południowego zachodu zaczną zanikać. Opady najdłużej utrzymają się na północy i północnym wschodzie Polski. Wichury w rejonach podgórskich i górskich osłabną w nocy na 4 listopada z wyjątkiem Bieszczadów, gdzie silny wiatr utrzyma się dłużej.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!