| |
Zagrożenie!
Noc przyniesie wichury i opady w Polsce. Wkroczy chłodny front. Wydano alerty pogodowe

Noc przyniesie wichury i opady w Polsce. Wkroczy chłodny front. Wydano alerty pogodowe

Po przeważnie pogodnym i ciepłym dniu w Polsce z temperaturą miejscami osiągającą lub przekraczającą 20 st. C. na południu kraju, w nocy z zachodu i południowego zachodu wkroczy załamanie pogody. Będzie związane z nasunięciem strefy chłodnego frontu atmosferycznego niosącego opady deszczu, ponadto spodziewane są wichury na południu w rejonach podgórskich. Wiatr miejscami może osiągnąć lub przekroczyć 70-100 km/h. Lokalnie mogą wystąpić szkody. Meteorolodzy wydali alerty pogodowe.

Zachmurzenie nadciągającego frontu chłodnego do Polski przed nastaniem nocy o godzinie 16:30, 30 października 2023. Dane: Eumetsat

Noc na 31 października 2023 przyniesie wichury i opady w Polsce, załamanie pogody wkroczy na chłodnym froncie, wydano alerty pogodowe

Czekające nas zmiany w pogodzie są już doskonale widoczne na aktualnych zdjęciach satelitarnych. Nocą z zachodu i południowego zachodu nasunie się nad Polskę strefa chłodnego frontu atmosferycznego, która do poranka obejmie opadami deszczu zachodnie dzielnice kraju. Opady wystąpią miejscami, od wybrzeża przez Pomorze Zachodnie, Ziemie Lubuską, częściowo Wielkopolskę po miejscami Dolny Śląsk.

Chłodny front przyniesie załamanie pogody w Polsce. Prognoza zasięgu opadów o godzinie 04:00, 31 października 2023

Noc na 31 października 2023 przyniesie załamanie pogody w Polsce, będą wichury i opady

Nasuwający się front będzie związany z niżem Cord przesuwającym się przez zachodnią Polskę nad południowy Bałtyk. Przed frontem będziemy mieć ciepły wycinek niżu, dlatego najbliższa noc ciepło zapowiada się szczególnie w południowych i południowo wschodnich regionach kraju, gdzie zanotujemy temperatury minimalne na poziomie kilkunastu st. C.

Prognozowane położenie niżu Cord i frontu w rejonie Polski o godzinie 13:00, 31 października 2023

Noc z opadami i wichurami w Polsce, namiesza w pogodzie niż Cord, prognoza 31 października 2023

Uwagę zwraca silny wiatr, który uderzy w nocy na południu Polski, zwłaszcza w górach i rejonach podgórskich. Z tego powodu meteorolodzy wydali alerty pogodowe przed wichurą związaną ze zjawiskami fenowymi. Alerty obowiązują w południowych powiatach, od Dolnego Śląska po Podkarpacie. W drugiej połowie nocy silny wiatr spodziewany jest także w głębi województwa podkarpackiego, nie tylko w rejonach podgórskich. Miejscami wiatr w porywach osiągnie do 70-100 km/h, a na szczytach górskich miejscami znacznie powyżej 100 km/h, zwłaszcza w Tatrach. Wiatr o sile wichury miejscami na południu kraju spodziewany jest także w pierwszej części dnia we wtorek.

Prognoza porywów wiatru oraz zasięgu wichury w południowej Polsce do godziny 09:00, 31 października 2023

Noc na 31 października 2023 z wichurami w Polsce, wydano alerty pogodowe

Z upływem dnia strefa frontowa z opadami deszczu o umiarkowanym i niewielkim natężeniu będzie się przesuwać na wschód i północny wschód w głąb Polski. Będą to jednak już opady bardziej rozproszone niż na zachodzie kraju nad ranem.

Prognoza zasięgu frontu z opadami w Polsce do godziny 10:00, 31 października 2023

Załamanie pogody i front chłodny w Polsce, prognoza opadów 31 października 2023

Opady deszczu ponownie ulegną większej intensyfikacji na zafalowaniu frontowym na południu i południowym wschodzie kraju w godzinach wieczornych. Miejscami mogą mieć okresowo umiarkowane i lokalnie dość intensywne natężenie. Opady te znad Opolszczyzny przez Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie będą się przesuwać nad Ziemie Świętokrzyską po częściowo Mazowsze, Ziemie Łódzką, Lubelszczyznę i lokalnie Podlasie w trakcie wieczoru i kolejnej nocy na 1 listopada.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 22:00 w nocy na 1 listopada 2023

Front chłodny załamie pogodę w nocy Polsce, prognoza opadów 31 października 2023

Po przejściu frontu spadną temperatury w kraju akurat 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych, ale i tak na ogół utrzymają się jesienne umiarkowane wartości szczególnie w południowej połowie kraju. Warunki pogodowe do odwiedzenia grobu bliskich nie będą złe. W kolejnym wpisie przedstawimy szczegółową prognozę pogody na początek listopada.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!