| |
Zagrożenie!
Noc przyniesie przymrozki w Polsce. Temperatura spadnie do -3 stopni. W tych regionach będzie najzimniej

Noc przyniesie przymrozki w Polsce. Temperatura spadnie do -3 stopni. W tych regionach będzie najzimniej

Przed nami noc ze zmianą czasu letniego na zimowy, ale także z wystąpieniem dawno nie notowanych przymrozków. Temperatura miejscami spadnie do około -3/-1 st. C. Ujemnych wartości spodziewam się nie tylko przy gruncie, ale również w klatce meteorologicznej na wysokości 2m. Przechodzący minionej doby przez Polskę niż z ulewami, znalazł się nad wschodnią Europą i zaciągnął z północy chłodne powietrze po jego zachodniej stronie. Napłynie nad północno wschodnie dzielnice kraju.

Zimne powietrze sięgnie północno wschodniej Polski. Zachmurzenie nad krajem o godzinie 19:00 przed nastaniem nocy na 29 października 2023. Dane: Eumetsat

Noc na 29 października 2023 z przymrozkami w Polsce, temperatura spadnie do -3 stopni

Przy aktywnej cyrkulacji strefowej związanej z wchodzącymi frontami i niżami w głąb Europy z zachodu, bardzo istotne jest położenie niżu, gdyż od niego zależy kierunek napływu masy powietrza. Gdy niż znajduje się na zachodzie od Polski, to znajdujemy się w ciepłym jego wycinku i do kraju napływa zazwyczaj ciepła masa powietrza po jego wschodniej stronie. W przypadku występowania lub przesunięcia się niżu na wschód Europy, to po jego zachodniej stronie w kierunku środkowej Europy jest ściągane chłodne powietrze z północy i tak też będzie najbliższej nocy.

Noc przyniesie przymrozki w północno wschodniej Polsce. Prognoza temperatury powietrza i zasięgu adwekcji chłodnego powietrza na wysokości 1,5 km w nocy na 29 października 2023

Noc z przymrozkami w Polsce, prognoza temperatury 29 października 2023

Chwilowy napływ chłodnego powietrza sięgnie najbliższej nocy północne i północno wschodniej Polski. Kluczowa będzie wielkość zachmurzenia, bo od niego ostatecznie będzie zależny spadek temperatury. Najchłodniej ma być nad ranem w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń miejscami między województwem warmińsko mazurskim i podlaskim szczególnie w północnych dzielnicach tych regionów.

Prognozowane przymrozki w północno wschodniej Polsce, 29 października 2023 nad ranem

Przymrozki w Polsce w nocy na 29 października 2023, gdzie będzie mróz, prognoza temperatury

Ujemne temperatury prognozowane są także na standardowej wysokości 2m. To oznacza, że niektórzy z nas nowy dzień będą musieli rozpocząć od skrobania szyb w samochodach przed ruszeniem w drogę. Prognoza przymrozków sprawdzi się w przypadku ustąpienia zachmurzenia i wystąpieniu rozpogodzeń. Jeśli utrzyma się zachmurzenie warstwowe, to ryzyko ujemnych temperatur będzie ograniczone.

Prognozowany zasięg przymrozków w Polsce o godzinie 04:00, 29 października 2023

Gdzie mróz i przymrozki w Polsce w nocy na 29 października 2023

Kolejne przymrozki w Polsce pojawią się dopiero w trakcie listopada. Wcześniej ponownie czekają nas cieplejsze dni, nawet z temperaturami maksymalnymi w okolicach 20 st. C., zwłaszcza na południu i południowym wschodzie kraju.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!