| |
Zagrożenie!
Niż Ventur przyniesie silne burze. Front przetnie Polskę. Ulewny deszcz obejmie kilka regionów

Niż Ventur przyniesie silne burze. Front przetnie Polskę. Ulewny deszcz obejmie kilka regionów

Na ustabilizowanie pogody w kierunku trwalszego słonecznego i cieplejszego lata obecnie nie możemy liczyć. Aktywna cyrkulacja strefowa sprawi dalszą wędrówkę kolejnych frontów atmosferycznych z ośrodkami niżowymi. To oznacza nadal zmienną aurę z przelotnymi opadami i burzami. Miejscami opady mogą być intensywne, ale jak to bywa w przypadku burz zjawiska będą rozproszone i nie wszędzie wystąpią z takim samym natężeniem. Kolejne bardziej liczne burze w Polsce przyniesie 28 lipca niż Ventur.

Cyrkulacja strefowa z burzami w Polsce. Niż Ventur frontem przetnie kraj i wpłynie na pogodę w piątek 28 lipca 2023

Niż Ventur z frontem przyniesie burze w Polsce, 28 lipca 2023

Na mapie synoptycznej Europy zaczęło się roić od ośrodków niżowych ze strefami frontowymi. To oznacza obecnie brak trwalszego antycyklonu i dominację cyrkulacji strefowej, która w lecie zawsze przynosi w naszych szerokościach geograficznych zmienną pogodą z umiarkowaną temperaturą. Dni z upałem w tym okresie lata są niezwykle rzadkie i bardzo krótkie, a przeważnie dominują dni wręcz chłodne.

Prognoza układu barycznego w Polsce i Europie o godzinie 14:00, 28 lipca 2023

Silne burze z ulewnym deszczem przejdą przez Polskę, niż Ventur wpłynie na pogodę 28 lipca 2023

W piątek 28 lipca na pogodę w Polsce wpłynie bezpośrednio niż Ventur z frontem atmosferycznym przecinającym kraj z zachodu na wschód. Po jego południowo wschodniej stronie będzie to ciepły wycinek frontu, a na zachodzie chłodny. W rejonie niżu ponownie wzrośnie chwiejność powietrza polarnomorskiego w którym zaczną się w ciągu dnia tworzyć liczne i rozproszone przelotne opady deszczu i lokalne burze, punktowo z niewielkim gradem.

Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza w Polsce w którym miejscami rozwiną się przelotne opady i burze do godziny 17:00, 28 lipca 2023

Aktywna cyrkulacja strefowa w Polsce, niż Ventur przyniesie burze, 28 lipca 2023

Pierwsze burze z omawianej sytuacji barycznej mogą się pojawić w północno zachodniej Polsce, zwłaszcza między Pomorzem Zachodnim i północną Ziemią Lubuską już o poranku w piątek. W trakcie dnia obszar tych rozproszonych opadów i burz będzie się rozszerzał w głąb kraju na wschód.

Prognozowane położenie płytkiego niżu nad Polską i zasięg jego rozproszonych opadów, lokalnie z burzami do godziny 17:00, 28 lipca 2023

Silne burze z ulewnym deszczem przyniesie w Polsce niż Ventur, 28 lipca 2023

W rejonie komórek konwekcyjnych spodziewamy się przelotnych, ale dość intensywnych opadów deszczu, lokalnych wyładowań, punktowo z niewielkim gradem oraz silniejszych porywów wiatru do 50-70 km/h. Zjawiska miejscami mogą osiągnąć próg pierwszego stopnia alertu pogodowego.

Aktualnie prognozowana suma opadów w Polsce do 31 lipca 2023

Ulewy i burze w Polsce, prognoza opadów do 31 lipca 2023

Do końca lipca, ale i na początku sierpnia nie będzie przełomu w pogodzie w kierunku powrotu trwalszego znacznie cieplejszego, stabilniejszego i pogodniejszego lata. Miejscami co jakiś czas przelotnie popada i przejdzie burza, a temperatury pozostaną na umiarkowanym poziomie, mimo, że będziemy często notować w ciągu dnia powyżej 20-25 st. C. Nadal najchłodniej będzie nad morzem oraz w rejonach podgórskich.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!