| |
Zagrożenie!
Nawałnice przyniesie front chłodny. Uderzą burze z gradem i wiatrem o sile wichury. Niż Poly namiesza w pogodzie

Nawałnice przyniesie front chłodny. Uderzą burze z gradem i wiatrem o sile wichury. Niż Poly namiesza w pogodzie

Przed nami silne załamanie pogody, jakie spowoduje w Polsce przejście chłodnego frontu atmosferycznego związanego niżem Poly między 5-6 lipca. Strefa zachmurzenia frontowego z rozwijającą się konwekcją będzie się przesuwać z zachodu na wschód i północny wschód kraju. W rejonie burz miejscami wystąpi grad i intensywny deszcz, ale także miejscami wiatr o sile wichury mogący powodować szkody, zwłaszcza, że będzie możliwe rozwinięcie liniowego układu burzowego.

Silne nawałnice przyniesie w Polsce chłodny front związany z niżem Poly, 5 lipca 2023

Nawałnice przyniesie front chłodny z niżem Poly w Polsce, będą burze z gradem i wiatrem o sile wichury 5 lipca 2023

Po chwilowym względnym ustabilizowaniu pogody, jedynie z lokalnymi przelotnymi opadami i burzami większy potencjał atmosferyczny do silnych zjawisk burzowych czeka nas już w środę 5 lipca, gdy Polska z zachodu dostanie się pod wpływ aktywnego chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem Poly z centrum nad Danią.

Prognozowane położenie niżu Poly i wkraczającego chłodnego frontu do zachodniej Polski o godzinie 14:00, 5 lipca 2023

Front chłodny i niż Poly przyniesie burze i nawałnice w Polsce z wichurami, 5 lipca 2023

Przed frontem będzie zalegać bardzo niestabilna i ciepła masa powietrza. Temperatura w Polsce wzrośnie w tym dniu w wielu regionach maksymalnie do około 25-30 st. C. Będzie więc gorąco i miejscami parno. W trakcie dnia miejscami ruszy konwekcja w rejonie frontu i lokalnych linii konwergencji, przy czym burze największą aktywność będą mieć w godzinach popołudniowych miejscami w zachodniej połowie kraju.

Wstępnie prognozowane położenie liniowego układu konwekcyjnego w Polsce do godziny 14:00, 5 lipca 2023

Nawałnice na chłodnym froncie z niżem Poly, 5 lipca 2023 w Polsce

Sytuacja jest nadal niestabilna i jeszcze dość niepewna pod względem obszaru uaktywnienia konwekcji, ale generalnie w środę 5 lipca musimy szczególnie śledzić rozwój zjawisk atmosferycznych nad zachodnią połową kraju. Głównym zagrożeniem oprócz samych wyładowań, miejscami gradu i przelotnego intensywnego gradu ma być silny wiatr w strefach liniowych burz. Najnowsze prognozy wskazują na możliwe uderzenie wiatru w porywach do około 70-90, lokalnie 100 km/h lub punktowo więcej. Taki wiatr powoduje już szkody i może być groźny nie tylko dla mienia, ale także życia ludzkiego.

Prognozowany obszar chwiejności powietrza w Polsce w którym miejscami rozwiną się burze. Godziny popołudniowe 5 lipca 2023

Front chłodny z niżem Poly przyniesie nawałnice w Polsce, będą burze z gradem i wichurami, 5 lipca 2023

Silne burze z pewnością miejscami wystąpią w Polsce we wskazanym terminie, aczkolwiek jeszcze musimy zaczekać na najnowsze prognozy aby wskazać najbardziej zagrożone regiony. W stosownym czasie w zakładce prognoza burz znajdziecie najnowszą prognozę prawdopodobieństwa burz oraz ich siły. Z pewnością zostanie wydany przez meteorologów alert burzowy pierwszego i miejscami wysoki drugiego stopnia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!