| |
Zagrożenie!
Nawałnice przejdą przez Polskę. Burze mogą powodować zniszczenia. Będą gradobicia, ulewy i wichury

Nawałnice przejdą przez Polskę. Burze mogą powodować zniszczenia. Będą gradobicia, ulewy i wichury

Z wielką uwagą śledzimy prognozy załamania pogody w czasie wymiany masy powietrza i wypierania upału, jakie czeka nas w najbliższych dniach do 23 czerwca. Z zachodu na wschód przy przemieszczaniu chłodnego frontu i płytkiego niżu rozwiną się miejscami groźne burze niosące nawałnice. W ich rejonie wystąpią ulewy, gradobicia i wiatr o sile wichury. Lokalnie nie jest wykluczone ryzyko trąby powietrznej. Będzie możliwy mezoskalowy system burzowy, jak również klaster wielokomórkowy i układ liniowy z superkomórką.

Groźne burze przyniosą nawałnice w Polsce do 23 czerwca 2023

Nawałnice przejdą przez Polskę do 23 czerwca 2023, będą ulewy, gradobicia i wichury, wystąpi MCS i superkomórka

Nad Polskę napływa ciepłe, ale także wilgotne i chwiejne powietrze w którym miejscami będą się tworzyć chmury kłębiaste z których przelotnie popada i zagrzmi. Miejscami zjawiska burzowe będą gwałtowne. Najbliższej doby na 21 czerwca będą jednak jeszcze bardzo rozproszone o ograniczonym zasięgu.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 21 czerwca 2023

Prognoza burz dla Polski będą nawałnice i superkomórki do 21 czerwca 2023

Na naszą uwagę zasługują szczególnie godziny popołudniowe i wieczorne. Warto w tym czasie śledzić dane radarowe i wskazania detektorów burzowych. Główne prawdopodobieństwo burz obejmuje miejscami dzielnice zachodnie i południowo zachodnie kraju, a także lokalnie północno wschodnie. Potwierdzają to również prognozy meteorologów z IMGW.

Prognoza burz dla Polski na 20 czerwca 2023 według IMGW

Potencjalne burze przyniosą miejscami ulewny deszcz z sumami opadów do 10-30 mm, a także punktowo niewielki grad i silniejszy wiatr, w porywach do 50-70 km/h. Będą to więc zjawiska na granicy pierwszego stopnia alertu pogodowego.

Prognoza konwekcji z przelotnymi opadami i burzami w Polsce, 21 czerwca 2023 w godzinach popołudniowych

Burze z nawałnicami przejdą przez Polskę, będą zniszczenia mapa opadów 21 czerwca 2023

Znacznie więcej zjawisk burzowych spodziewamy się w środę 21 czerwca, gdy z zachodu na Polskę najpierw wkroczy strefa ciepłego frontu atmosferycznego, a później chłodnego z płytkim niżem. W rejonie frontu oraz liniowej konwergencji dojdzie do inicjacji komórek burzowych w wielu regionach, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju, miejscami na północy i południu.

Prognoza zasięgu opadów i miejscami burz w Polsce, 22 czerwca 2023

Burze z nawałnicami i gradobiciami zakończą upał w Polsce, 22 czerwca 2023

W czwartek 22 czerwca miejscami strefa frontowa z opadami i burzami zaznaczy się głównie we wschodniej i południowo wschodniej Polsce. Najmocniejszego załamania pogody spodziewamy się jednak w piątek 23 czerwca, gdy nad krajem znajdzie się spory aktywny obszar płytkiego niżu wędrującego z zachodu na wschód kraju. W rejonie jego centrum, a także w południowej połowie kraju miejscami zjawiska mogą być gwałtowne.

Wstępna prognoza położenia niżu i strefy opadów w Polsce, 23 czerwca 2023 w godzinach popołudniowych

Nawałnice i burze MCS z superkomórką przejdą przez Polskę będą zniszczenia 23 czerwca 2023

Aktualne wyliczenia numeryczne modelu ECMWF wskazują szczególnie na gwałtowne zjawiska burzowe w południowych i południowo wschodnich regionach kraju, gdzie natężenie zjawisk może być silne. Nawałnice mogą powodować wtedy zniszczenia. Już teraz uprzedzamy przed silnym załamanie pogodowym i zalecamy śledzenie najnowszych naszych prognoz w tym zakładki prognoza burz. Prognozy monitorujemy i będziemy aktualizować przewidywania na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

Czekamy z utęsknieniem 😍

20 czerwiec 2023 - 12:46
Odpowiedz
Wiktor Gołębowski

W kranach niskie ciśnienie i mało wody leci z powodu suszy.

20 czerwiec 2023 - 15:23
Odpowiedz