| |
Zagrożenie!
Nagle uderzyła trąba powietrzna. Wiatr zrywa dachy i wygina znaki drogowe w Polsce. Jest nagranie żywiołu

Nagle uderzyła trąba powietrzna. Wiatr zrywa dachy i wygina znaki drogowe w Polsce. Jest nagranie żywiołu

W prognozie burzowej na minioną dobę wskazywaliśmy miejscami możliwe nawałnice w pasie południowym Polski z ryzykiem trąby powietrznej. Nasza prognoza sprawdziła się co do joty, zwłaszcza na obszarze między Dolnym Śląskiem i Podkarpaciem, gdzie prawdopodobieństwo burz było największe. Doszło do rozwinięcia i zejścia trąby powietrznej na południu województwa śląskiego w Bielsku-Białej. Z nagrań wynika, że lej powietrza dotknął ziemi i możemy mówić o pełnoprawnym żywiole wyginającym znaki i zrywającym dachy.

Tworząca się trąba powietrzna, rejon Bielsko-Białej, 22 sierpnia 2023. Foto: FB Łukasz Fajkis

Trąba powietrzna w Bielsku-Białej na południu Śląska sierpień 2023, wiatr zrywa dachy, łamie drzewa i wygina znaki drogowe

Najbardziej aktywne burze miały miejsce pod wieczór, gdy rozwinęły się superkomórki. Właśnie w ich rejonie pojawiły się nawalne opady deszczu i gradobicia, ale także zeszła trąba powietrzna na południu województwa śląskiego. Wir powietrza uszkodził dachy, łamał drzewa i wyginał znaki drogowe. Przez pewien okres nie było pewności, czy lej powietrza sięgnął powierzchni i możemy mówić o pełnoprawnym tornadzie, ale najnowsze nagrania nie pozostawiają żadnych wątpliwości.

Burze niosące nawałnice z gradobiciami, ulewami i lokalną trąbą powietrzną zanotowane w Polsce minionej doby na 23 sierpnia 2023

Nawałnice w Polsce i trąba powietrzna na południu Śląska w Bielsko-Biała sierpień 2023

Silna trąba powietrzna z superkomórki pojawiła się pod wieczór około 19:30. Na danych radarowych widać wtedy charakterystyczną sygnaturę hook echo świadczącą o możliwej trąbie powietrznej. Wiatr szkody poczynił szczególnie na osiedlu Karpackim, gdzie lej wirującego powietrza wyginał znaki drogowe, zrywał dachy oraz łamał drzewa.

Chmura stropowa z mezocyklonem niosąca trąbę powietrzną, 22 sierpnia 2023 w Bielsko-Biała

Do zerwania dachu z budynku doszło szczególnie w pobliżu skrzyżowania alei generała Andersa z Armii Krajowej. Na szczęście nie ma raportów o ofiarach. Co ciekawe, w ostatnich latach nie ma obecnie roku, aby w Polsce nie była notowana trąba powietrzna. Część z nich powoduje szkody materialne, bo schodzą bezpośrednio nad terenami zabudowanymi, w tym miastami.

Nagranie trąby powietrznej w Bielsku-Białej jednoznacznie wskazuje na ten żywioł. Wir powietrza powodującego szkody jest widoczny w 6 sekundzie

Najbliższej doby nie spodziewamy się gwałtownych burz w Polsce. Niewielkie ryzyko lokalnej burzy dotyczy jedynie południowych krańców Podkarpacia i Małopolski, zwłaszcza w rejonie Bieszczadów. Kolejne gwałtowne zjawiska atmosferyczne pojawią się w czasie wymiany masy powietrza po upale, jaki pojawi się na sporym obszarze kraju w najbliższy weekend.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!