Nagłe i szybkie oberwanie chmury zaleje domy. Spadnie 250 litrów wody. Będą powodzie błyskawiczne
Nadchodzące dni do początku grudnia przyniosą w Polsce coraz mniej opadów aż do powstania blokady cyklonalnej, ale sytuacja zmieni się w innych regionach Europy. Miejscami wrócą ulewy z oberwaniem chmury. Najnowsze prognozy wskazują miejscami aż 250 litrów wody na m2 ziemi na południu, co może skutkować wystąpieniem powodzi błyskawicznej. Będzie to skutek kropli chłodu z ośrodkami niżowymi.
Prognozowany zasięg ulewy z oberwaniem chmury w Europie, 29 listopada 2024
Zmiany w kierunku powrotu rozproszonych ulew w południowej Europie zainicjuje niż, który 27 listopada przyniesie wichury i opady na zachodzie kontynentu, a następnie zacznie się wypełniać w rejonie Polski 28 listopada, jednocześnie zaciągając chłodne powietrze w głąb kontynentu na południe i południowy wschód. To zimne powietrze w formie kropli chłodu zostanie odcięte i zablokowane w rejonie basenu Morza Śródziemnego, gdzie nad nadal stosunkowo ciepłymi wodami dojdzie do tworzenia ośrodków wtórnych. Pierwszy z nich na froncie między Włochami i Bałkanami rozwinie się już 29 listopada.
Prognozowany zasięg ulewy z rozproszonymi oberwaniami chmury w rejonie południowo wschodniej Europy, 1 grudnia 2024
Z powodu powstania wyżu nad wschodnią Europą, potencjalne niże z ośrodkami wtórnymi tworzące się na południu i południowym wschodzie Europy będą musiały wypełnić się i wypadać, gdyż ich strefy opadów nie będą mogły przesunąć się w głąb kontynentu na północ i północny wschód. Z tego powodu w rejonie oberwania chmury dojdzie do akumulacji sumy opadów, zwłaszcza, że ulewom miejscami będą towarzyszyć burze. Główne ryzyko największych opadów od ostatnich dni listopada do początku grudnia obejmie miejscami obszar, od południowych Włoch przez Bałkany, w tym szczególnie od Grecji i Albanii przez Macedonię po południowo zachodnią Rumunię i zachodnią Turcję. Wybierając się w te regiony Europy miejcie więc na uwadze w kolejnych dniach podwyższone ryzyko wystąpienia miejscami ulewy, która lokalnie doprowadzi do powodzi błyskawicznych.
Prognozowane ulewy z sumami opadów w Europie według modelu ECMWF, do 4 grudnia 2024
Początkowo miejscami w chłodniejszym powietrzu w rejonach wyżej położonych na Bałkanach wystąpią także śnieżyce, ale głównym problemem będą konwekcyjne ulewy z oberwaniami chmury. Opady te będą często rozproszone o ograniczonym zasięgu, ale w zaledwie kilkadziesiąt minut lub kilka godzin spowodują lokalne zalania dróg, a nawet domów. Najnowsze wyliczenia europejskiego modelu ECMWF wskazują do początku grudnia na sumy opadów mogące miejscami na południu i południowym wschodzie Europy sięgnąć około 60-250 litrów wody na m2 ziemi, ale amerykański model, który nie raz dla tego regionu kontynentu dobrze szacował potencjał opadów wskazuje już około 80-360 litrów wody na m2 ziemi.
Sprawdź: Wkroczy siarczysty mróz. Temperatura spadnie do -30 stopni. Nasili się fala zimy na północy
Prognozowane ulewy z sumami opadów w Europie według modelu GFS do 4 grudnia 2024
W omawianym okresie ulewy będą nadal omijać Polskę, a tym samym w naszym kraju sumy opadów będą niewielkie, zwłaszcza, że na przełomie listopada i grudnia rozbuduje się ośrodek wyżowy na wschodzie kontynentu. Z tego powodu początek meteorologicznej zimy nie przyniesie istotnych opadów w centrum i na wschodzie Europy.
Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieżyce z mrozem, czy ocieplenie? Prognozy zimy są jednoznaczne
Źródło: DobraPogoda24.pl