| |
Zagrożenie!
Nadciągnie silna fala ciepła. Będzie 25 stopni. Mapy temperatur zapłoną na Wielkanoc

Nadciągnie silna fala ciepła. Będzie 25 stopni. Mapy temperatur zapłoną na Wielkanoc

Z każdym kolejnym dniem zbliżamy się do Wielkanocy i wiele wskazuje na to, że faktycznie do Polski dotrze najsilniejsza od początku roku fala ciepła. Temperatury miejscami wskażą nawet 20-25 st. C. Mapy anomalii temperatur dosłownie zapłoną na Święta. Zrobi się bardzo ciepło w sam raz na jeden z najbardziej oczekiwanych okresów w roku. Aura będzie sprzyjać spacerom, choć lokalnie nie można wykluczyć przelotnego deszczu i burzy. Spodziewamy się także napływu pyłu saharyjskiego.

Silna fala ciepła sięgnie Polski. Prognozowana temperatura, 30 marca 2024

Nadciągnie silna fala ciepła, będzie 25 st. C. w Polsce, mapy temperatur zapłoną na Wielkanoc 2024

Przed nami stopniowy wzrost temperatury, który będziemy obserwować w kolejnych dniach. W wielu regionach zanotujemy ponownie po kilkanaście st. C. i to przy licznych przejaśnieniach i rozpogodzeniach. Chwil ze słońcem nie będzie brakować. Apogeum ocieplenia spodziewamy się między 30 marca i 1 kwietnia, czyli dosłownie w okresie świąt wielkanocnych. Najcieplej ma być miejscami w południowej połowie kraju, ale i na północy też odczujemy wyraźne ocieplenie, z wyjątkiem rejonów nadmorskich.

Fala ciepła w Polsce. Prognozowana temperatura w Wielkanoc, 31 marca 2024

Silna fala ciepła przyniesie 25 st. C. w Polsce na Wielkanoc 2024

Przed świętami oraz w okresie przełomu marca i kwietnia, spodziewamy się również chwilami silnego wiatru, zwłaszcza na południu kraju w rejonach podgórskich i górskich, szczególnie między Beskidami, Tatrami i Bieszczadami. Jest spora szansa, że z powodu lokalnych zjawisk fenowych, temperatura maksymalna w Polsce podczas tej fali ocieplenia lokalnie sięgnie nawet 25 st. C., a punktowo kto wie, może będzie jeszcze cieplej. Jest umiarkowane ryzyko, że pod koniec marca zbliżymy się lokalnie do polskiego rekordu temperatury maksymalnej dla tego miesiąca. Aktualny rekord wynoszący 25,6 st. C. pochodzi z Nowego Sącza. Został zanotowany 21 marca 1974 roku.

Mapy anomalii temperatur zapłoną na Wielkanoc w Polsce. Prognozowane odchylenie temperatury względem normy w Europie, 31 marca 2024

Potężna fala ciepła w Polsce na święta wielkanocne 2024, mapy temperatur zapłoną

Jeśli sprawdzą się aktualne wyliczenia z prognozami temperatur maksymalnych, to w wielu regionach na przełomie marca i kwietnia anomalie na mapach temperatur dosłownie zapłoną, bo będą w wielu regionach nawet o 10-14 st. C. powyżej normy wieloletniej. Największe odchylenie od średniej jest obecnie prognozowane we wschodniej połowie Polski po Białoruś, zachodnią Ukrainę i Rumunię.

Sprawdź także: Potężna śnieżyca zasypie drogi. Spadnie 60 cm śniegu. Nawrót zimy spowoduje ogromne korki

Silne ocieplenie w Polsce. Prognozowana temperatura, 1 kwietnia 2024

Silna fala ciepła przyniesie 25 st. C., przełom marca i kwietnia 2024

Wygląda na to, że silne wiosenne ocieplenie w Polsce przeciągnie się co najmniej do 1 kwietnia. Nieco chłodniej będzie miejscami na północy kraju, zwłaszcza nad morzem, gdzie z powodu bryzy nie będzie aż tak dużego ocieplenia. W innych regionach w Lany Poniedziałek, co najmniej 16-24 st. C. są jak najbardziej realne.

Silne ocieplenie przyniesie adwekcja powietrza zwrotnikowego do Polski. Przewidywany układ baryczny w środkowej troposferze w Europie, 31 marca 2024

Silna fala ciepła w Polsce, temperatura do 25 st. C. gdzie najcieplej w Wielkanoc

Adwekcje ciepłego powietrza do Polski w czasie świąt wielkanocnych, zapewni specyficzny układ baryczny bardzo dobrze widoczny nad Europę w środkowej troposferze. Znajdujący się spory obszar niskiego ciśnienia nad zachodnią Europą i wschodnim Atlantykiem, współdziałając z polem wyżowym, rozciągającym się od wschodniej po południowo wschodnią Europę, stworzy naturalny korytarz do napływu ciepłych mas powietrza z południa, w tym aż z północnej Afryki. Ponownie nad nasz kraj napłynie pył saharyjski. Spadku temperatury spodziewamy się po przejściu frontu, od około 2-3 kwietnia, ale ochłodzenie nie powinno być drastyczne, bo nadal będziemy mieć regiony z temperaturami maksymalnymi kilkunastu st. C., zwłaszcza w dzielnicach południowo wschodnich. Silniejsze ochłodzenie obejmie regiony północne. Pojawi się wtedy również więcej przelotnych opadów i burz.

Zobacz również: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski do 8 kwietnia 2024

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!