| |
Zagrożenie!
Nadciąga potężna wichura. Wiatr w Polsce przekroczy 100 km/h. Żywioł spowoduje zniszczenia

Nadciąga potężna wichura. Wiatr w Polsce przekroczy 100 km/h. Żywioł spowoduje zniszczenia

Niestety, ale sprawdzą się prognozy uderzenia wichury w Polsce. Najnowsze wyliczenia numeryczne modeli pogodowych potwierdzają powstanie cyklonu, a także nasunięcie osi prądu strumieniowego nad nasz kraj. Dodatkowo może przejść groźna linia szkwałowa na froncie atmosferycznym. Wiatr w porywach w wielu regionach osiągnie lub przekroczy 70-100 km/h. Meteorolodzy wydadzą alerty pogodowe przed silnym załamanie pogody mogącym powodować lokalne zniszczenia.

Potężna wichura nadciąga do Polski. Prognozowane maksymalne porywy wiatru, jakie mogą wystąpić do 24 listopada 2023

Potężne wichury nadciągają do Polski, wiatr będzie powodował zniszczenia, prognoza wiatru do 24 listopada 2023

Wystąpienie wichury w Polsce czeka nas w drugiej połowie tygodnia między 23-24 listopada. Przyczyną nadejścia żywiołu będzie powstanie głębokiego cyklonu nad północnym Atlantykiem, a następnie przejście jego frontu przez Skandynawię w kierunku naszego kraju i wschodniej Europy. Na froncie rozwinie się niż wtórny, który wywoła zwiększenie gradientu ciśnienia nad Polską, a w konsekwencji wystąpienie wichury.

Prognozowane położenie cyklonu nad północno wschodnią Europą wraz z różnicą ciśnienia nad Polską między 23-24 listopada 2023

Potężna wichura dotrze do Polski, wiatr będzie powodował zniszczenia, prognoza ciśnienia 24 listopada 2023

Centrum cyklonu niosącego wichury do Polski jest prognozowane obecnie nad Estonią skąd będzie się przemieszczał dalej nad Rosję, ale zasięg jego oddziaływania z frontem będzie znacznie większy. Gradient poziomy ciśnienia wywołujący silny wiatr w naszym kraju ma przekroczyć 20 hPa. Wstępnie wyliczana różnica między północnym skrawkiem Podlasia, a południowo zachodnim krańcem Dolnego Śląska może wynieść około 24 hPa.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Polską wzmacniający przepływ powietrza i wichurę, 24 listopada 2023

Wichura i prąd strumieniowy nad Polską, najnowsza prognoza wiatru 24 listopada 2023

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na siłę wichurę będzie także obecność osi silnego prądu strumieniowego, który pojawi się bezpośrednio nad Polską. Wpłynie on na dynamikę przepływu powietrza i rozwoju niżu wtórnego.

Prognozowany zasięg wichury w Polsce do godziny 19:00, 23 listopada 2023

Prognoza wichury w Polsce, mapa wiatru 23 listopada 2023

Według najnowszej prognozy wiatru europejskiego modelu ECMWF, wichura w północnej Polsce zacznie się nasilać już nocą w czwartek 23 listopada, a następnie w ciągu dnia będzie rozszerzać jej zasięg w głąb kraju na południe. Szczególnie silnie ma wiać na północy kraju, zwłaszcza nad morzem, ale także w pozostałych regionach wiatr osiągnie siłę wichury.

Prognozowany zasięg wichury w Polsce w nocy na 24 listopada 2023

Prognoza wichury w Polsce, gdzie najsilniejszy wiatr do 24 listopada 2023

Silny wiatr praktycznie w całym kraju odczujemy w czwartek wieczorem oraz w nocy na piątek. Po nocy w ciągu dnia, silny wiatr okresami również odczujemy w wielu regionach, ale późnym popołudniem i wieczorem z tendencją już do słabnięcia. Czeka nas zatem okres silnego wietrzenia w Polsce. Wiatr miejscami może powodować szkody, w tym łamać drzewa, odcinać dostawy prądu, a także uszkadzać lub zrywać dachy. Bliżej terminu wichury opublikujemy najnowsze prognozy wiatru, aby godzina po godzinie wskazać, kiedy i gdzie wiatr będzie najsilniejszy.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!