| Szukaj |
Zagrożenie!

Pogoda. Lawina śniegu w Turcji zabiła dziesiątki ratowników

Obecny sezon zimowy w Polsce nie przyniósł do tej pory dużych ilości śniegu. Nawet w Tatrach, gdzie na początku lutego zalega miejscami 185 cm (Kasprowy Wierch) nie jest to imponująca wartość. Zupełnie inaczej jest w innych regionach. Nie brakuje krajów z pokrywą śnieżną znacznie powyżej normy.

Tragiczne informacje napłynęły z Turcji. W wyniku dwóch lawin śnieżnych zginęło co najmniej 38 osób! Większość ofiar, to ratownicy poszukujący ludzi, którzy zostali zasypani śniegiem w wyniku pierwszej lawiny, która zeszła we wtorek 04.02 poprzedniego dnia. Wtedy zginęło co najmniej 5 osób, a w środę 05.02 co najmniej 33.

Lawina śnieżna w Turcji, 5 lutego 2020 roku. Żołnierze i pobliscy mieszkańcy biorący udział w akcji ratowniczej. Zdjęciu z filmu IHA za pośrednictwem REUTERS 

Pogoda, lawina śniegu w Turcji, ofiary, luty 2020

W sumie w wyniku zejścia dwóch lawin ranne zostały 53 osoby. Liczba ofiar może wzrosnąć, bo nie wiadomo ile osób jest uwięzionych pod śniegiem.

Akcja ratownicza po zejściu lawiny w prowincji Van w Turcji. Foto: IHA / Reuters

Lawina w Turcji, ofiary ratownicy 5 lutego 2020 roku

Minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu powiedział, że warunki w okolicy utrudniają obsługę pojazdów ratowniczych. Jeden z pojazdów został wyciągnięty ze śniegu o grubości 4-5 metrów. We wschodniej części Turcji, w pobliżu granicy z Iranem nadal istnieje ryzyko zejścia lawin śniegu. Warunki atmosferyczne utrudniają akcję ratunkową, bo wieje wiatr i pada śnieg.

Aktualizacja godz. 15:50 - Liczba ofiar lawin w Turcji wzrosła do 41. Ranne zostały 84 osoby, a 2 są uznawane za zaginione. Ratownicy kontynuują poszukiwania. 

DobraPogoda24, Reuters

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz