| |
Zagrożenie!
Lambert przyniesie nawałnice w Polsce. Będzie mezoskalowa burza MCS. Żywioł spowoduje ulewy, wichury i gradobicia

Lambert przyniesie nawałnice w Polsce. Będzie mezoskalowa burza MCS. Żywioł spowoduje ulewy, wichury i gradobicia

Wkraczamy w okres niebezpiecznej pogody nad Polską, która w czasie wypierania upału w wielu regionach kraju przyniesie najsilniejsze burze od początku roku. Miejscami wystąpią nawałnice. Żywioł przyniesie gradobicia, ulewy i wiatr o sile wichury. Gwałtowne zjawiska wystąpią szczególnie najbliższej doby oraz 23 czerwca, gdy nad krajem pojawi się płytki niż Lambert niosący mezoskalowy układ burzowy w formie MCS. Komórki burzowe lokalnie mogą powodować zniszczenia. Nie można wykluczyć lokalnej trąby powietrznej.

Silne burze przyniosą nawałnice w Polsce. Będzie burza MCS spowodowana przez niż Lambert, 23 czerwca 2023

Lambert przyniesie nawałnice w Polsce, żywioł spowoduje burze MCS i będą gradobicia, ulewy i wichury, 23 czerwca 2023

Już najbliższej doby na 22 czerwca czeka nas miejscami pierwsza fala silnych burz. Meteorolodzy wydali alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia. Z zachodu do kraju wkroczył ciepły front atmosferyczny, a za nim w drugiej części dnia pojawi się również aktywny front chłodny. W rejonie lokalnych linii konwergencji dojdzie do inicjacji konwekcji, czyli tworzenia i wypiętrzania chmur kłębiastych, z których spadnie ulewny deszcz, grad i przejdą burze z licznymi wyładowaniami.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 22 czerwca 2023

Prognoza burz dla Polski do 22 czerwca 2023, będą nawałnice z gradobiciami, ulewami i wichurami

Pierwsze były już pojawiły się nad krajem. Komórki burzowe o poranku przeszły między południowymi dzielnicami województwa zachodniopomorskiego i północnymi województwa lubuskiego, w tym burza wystąpiła w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego. Aktywne burze były również na Dolnym Śląsku w rejonie Legnicy szczególnie na południe i południowy wschód od miasta. Obecnie aktywne burze występują miejscami nad Wielkopolską i przesuwają się nad wschód w kierunku centrum. Silne burze przechodziły w rejonie Poznania.

Prognoza burz dla Polski z 21-22 czerwca 2023 do godziny 08:00 według IMGW

Głównym zagrożeniem w rejonie burz będą ulewne opady deszczu z sumami opadów do około 20-50 mm wody na m2 ziemi. Lokalnie będzie możliwy również grad o średnicy około 2-4 cm. Będą również punktowe uderzenia silnego wiatru, zwłaszcza w formacjach liniowych lub w superkomórkach w porywach do około 70-90 km/h, punktowo około 100 km/h. Burze będą się na ogół przemieszczać na wschód. Lokalne burze będą aktywne również w nocy na 22 czerwca z dalszą tendencją przesuwania w głąb kraju na wschód.

Prognozowane położenie niżu Lambert nad Europą o godzinie 14:00, 22 czerwca 2023

Lambert spowoduje nawałnice w Polsce będzie burza MCS, czerwiec 2023, możliwe gradobicia, ulewy i trąby powietrzne

W czwartek 22 czerwca miejscami przelotne opady i burze również wystąpią w Polsce, zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie, a pod wieczór lub w trakcie nocy na 23 czerwca także miejscami na zachodzie i południowym zachodzie kraju, gdy kolejny obszar burzowy będzie się ponownie przesuwał w głąb kraju.

Wstępna prognoza położenia niżu Lambert i zasięgu opadów oraz miejscami burz w Polsce w godzinach południowych 23 czerwca 2023

Nawałnice przyniesie niż Lambert w Polsce, będzie burza MCS z gradobiciami, ulewami i wichurami, możliwa trąba powietrzna 23 czerwca 2023

Nadal bardzo niepokojąco wyglądają prognozy szczególnie na piątek 23 czerwca, gdy przez Polskę będzie się przemieszczał płytki niż Lambert z chwiejnym i wilgotnym powietrzem, w którym będą się tworzyć liczne burze. Spodziewamy się mezoskalowego układu burzowego MCS. Wystąpią formacje liniowe i lokalne superkomórki. Zjawiska miejscami będą silne i mogą powodować bezpośrednie zagrożenie dla mienia i życia ludzkiego.

Obecnie prognozowany zasięg opadów, miejscami burz i nawałnic w Polsce w godzinach popołudniowych 23 czerwca 2023

Silne burze i nawałnice sprowadzi Lambert do Polski, 23 czerwca 2023

Bardzo kluczowa będzie dokładna trajektoria przejścia niżu od której będzie zależne, w których regionach wystąpią najsilniejsze zjawiska. Burze wystąpią w wielu regionach, przy czym obecnie najsilniejsze zjawiska są prognozowane szczególnie w centrum, na południu i wschodzie kraju, zwłaszcza w południowej i wschodniej połowie Polski. W zakładce prognoza burz sprawdzicie każdego dnia przewidywane prawdopodobieństwo konwekcji wraz z siłą burz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!