| |
Zagrożenie!
Huraganowy wiatr uderzy w centrum kraju. Lotniska wstrzymają loty. Żywioł zerwie dachy i zaleje drogi

Huraganowy wiatr uderzy w centrum kraju. Lotniska wstrzymają loty. Żywioł zerwie dachy i zaleje drogi

Trwa nadal sezon cyklonów tropikalnych w zachodnim basenie Pacyfiku. Oczy meteorologów są obecnie zwrócone na potężny tajfun Lan, który z siłą huraganu 2 kategorii uderzy prosto w Japonię, w tym w pobliżu Osaki i Nagoi. Żywioł przyniesie nie tylko huraganowy wiatr, ale również nawalne opady deszczu. Połączenia kolejowe i lotnicze z pewnością zostaną tymczasowe wstrzymane lub ograniczone. Istnieje miejscami również ryzyko powodzi niosącej osunięcia ziemi i zalewającej domy i drogi.

Potężny tajfun Lan zbliżający się z południa do Japonii, 12 sierpnia 2023. Foto: NASA

Tajfun Lan uderzy w Japonię w rejonie Tokio, sierpień 2023

W szczycie rozwoju setki kilometrów od wybrzeża Japonii tajfun Lan miał siłę 4 kategorii huraganu w skali Saffira-Simpsona. Generował wtedy średni wiatr o prędkości 215 km/h, a w porywach o kilkadziesiąt km więcej. Ciśnienie w jego centrum spadło do około 936 hPa. Aktualnie ma siłę 2 kategorii. Generuje średni wiatr o prędkości 155 km/h, w porywach ponad 200 km/h. Z taką siłą uderzy między 14-15 sierpnia w ląd Japonii w w rejonie południowo środkowej części Honsiu.

Prognozowana trajektoria i siła tajfunu Lan przy przejściu w rejonie Japonii między do 15 sierpnia 2023. Dane CIMSS

Żywioł przyniesie huraganowy wiatr i ulewy w Japonii, tajfun Lan sierpień 2023

Po wejściu nad ląd tajfun osłabnie do pierwszej kategorii, ale nadal będzie generował huraganowy wiatr i ulewny deszcz. Najnowsze prognozy wskazują, że jego centrum przejdzie z południa na północ wyspy w pobliżu miasta Shima, Tsu po Kanazawe na północy. W zasięgu jego oddziaływania znajdzie się szczególnie obszar między Osaką i Kofu. Honsiu to największa wyspa w Japonii na której znajduje się stolica kraju Tokio. Ta aglomeracja ma być jednak na skraju wschodniego oddziaływania tajfunu.

Prognoza uderzenia tajfunu Lan w Japonię między 14-15 sierpnia 2023

Żywioł po wejściu nad ląd ma się szczególnie przemieszczać się między prefekturami Wakayama i Shizuoka. Pewne jest, że tajfun spowoduje spore szkody. Zagrożeniem będzie nie tylko huraganowy wiatr łamiący drzewa, zrywający dachy i linie energetyczne, ale także ulewny deszcz mogący przynosić zalania, osunięcia ziemi i powodzie. Na lotniskach zostaną wstrzymane lub przekierowane loty, to samo będzie dotyczyć połączeń kolejowych. Drogi miejscami zostaną zablokowane i staną się nieprzejezdne. Krótko mówiąc - będzie panował pogodowy chaos.

Prognozowane położenie tajfunu Lan w czasie uderzenia w Japonię o godzinie 14:00 czasu polskiego, 14 sierpnia 2023

Tajfun Lan w Japonii, prognoza wiatru i opadów sierpień 2023

Skutki oddziaływania tajfunu mogą sięgnąć południowych dzielnic Hokkaido. Żywioł będzie mieć również wpływ na żeglugę, gdyż sztorm wywoła potężne fale i przebywanie jednostek pływających na tym obszarze morza stanie się bardzo niebezpieczne.

Prognozowane sumy opadów w rejonie Japonii do 15 sierpnia 2023 przy przejściu tajfunu Lan

Tajfun Lan przyniesie powodzie i huraganowy wiatr w Japonii, sierpień 2023

Prognozy opadów wskazują na wskazanym obszarze Japonii sumy sięgające 100-350 litrów wody na m2 ziemi. Lokalnie w rejonie burz opady mogą sięgnąć nawet 400-500 mm. Wraz z tymi deszczami pojawi się powszechne ryzyko powodzi i lawin błotnych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!