| |
Zagrożenie!
Gwałtowna superkomórka w Polsce. Niesie ulewy i grad z silnym wiatrem. Będą nocne burze

Gwałtowna superkomórka w Polsce. Niesie ulewy i grad z silnym wiatrem. Będą nocne burze

Na zachodzie Polski, a także na wschodzie Niemiec obserwujemy rozwój dość gwałtownych burz w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Na Dolnym Śląsku uaktywniła się superkomórka, która generuje ulewny deszcz, lokalnie grad oraz silny wiatr. Kolejne burze znad Niemiec nasuną się do naszego kraju i najbliższej nocy miejscami zaznaczą się na zachodzie i północnym zachodzie. Lokalnie mogą być dość silne z licznymi wyładowaniami atmosferycznymi.

Silne burze w rejonie zachodniej Polski o godzinie 18:10, 14 sierpnia 2023. Dane: Eumetsat

Nwałnica nad Polską, superkomórka niesie ulewy, grad i silny wiatr, w nocy na 15 sierpnia 2023 będą burze

Gwałtowna burza związana z superkomórką uaktywniła się nad Dolnym Śląskiem. Do tej pory zaznaczyła się w rejonie Polkowic, Głogowa aż dotarła nad Wielkopolskę w rejon Leszna, gdzie traci na aktywności. Wcześniej na tym obszarze przyniosła liczne wyładowania oraz ulewne opady deszczu i lokalnie gradu z silnym wiatrem.

Obszar burz i przejścia superkomórki nad południowo zachodnią Polską do godziny 18:15, 14 sierpnia 2023

Nawałnica nad Polską, burza superkomórka, będą nocne burze na 15 sierpnia 2023

W rejonie burzy opady były bardzo intensywne. Przykładem jest nagranie z miejscowości Brunów koło Lubina na Dolnym Śląsku, gdzie mieliśmy dosłowną ścianę deszczu. Dość szybko doszło do lokalnych podtopień.

Silna burza i ściana deszczu w czasie przejścia superkomórki w Polsce na Dolnym Śląsku, 14 sierpnia 2023

Na tym jednak nie koniec, bo w kolejnych godzinach znad Niemiec na zachodzie i północnym zachodzie kraju, zwłaszcza w nocy pojawią się kolejne burze. Ich największe prawdopodobieństwo obejmuje miejscami rejon między Ziemią Lubuską i województwem zachodniopomorskim.

Prognoza burz dla Polski na noc 15 sierpnia 2023 według IMGW

W rejonie nocnych burz miejscami spadnie do 5-20 mm wody, a wiatr w porywach osiągnie do około 50-70 km/h. Zjawiska mogą być na pograniczu 1 stopnia alertu pogodowego.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce do godziny 05:00, 15 sierpnia 2023

Nawałnice i nocne burze w Polsce na 15 sierpnia 2023

W kolejnych dniach nad Polską będzie utrzymać się gorące i upalne lato, ale z tendencją miejscami do burz. Zalecamy śledzenie codziennych prognoz konwekcyjnych w których będzie wskazywane prawdopodobieństwo burzowe wraz z ich siłą i zasięgiem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!