| |
Zagrożenie!
Gigantyczne ulewy przyniosły powódź. Żywioł zaskoczył ludzi i odciął od świata. Zalane całe miejscowości

Gigantyczne ulewy przyniosły powódź. Żywioł zaskoczył ludzi i odciął od świata. Zalane całe miejscowości

Nad Europą przesuwa się front z niżem bardzo zasobnym w opady, który stopniowo zbliży się w rejon Polski. Przynosi potężne ulewy i burze. W wielu regionach zalewa drogi, samochody i domy. Minionej doby potężna powódź objęła Słowenię. Spadło miejscami ponad 230 litrów wody na m2 ziemi w zaledwie kilkanaście godzin. Wiele miejscowości jest totalnie zalanych i odciętych od świata. Obszar opadów będzie się rozszerzał na północ. Trudna sytuacja panuje w rejonie miejscowości Kamnik, Ljubljana, Smartno i Nasovce.

Potężna powódź w Słowenii w rejonie Skofja Loka, 4 sierpnia 2023. Foto: FB Sasha Despot / Neurje

Ogromne ulewy i burze, powódź w Słowenii w sierpniu 2023, woda zalała drogi, samochody i domy, ludzie odcięci od świata

Ulewa niemal stacjonarna nadal występuje w Słowenii. Opadom miejscami towarzyszą burze, co jeszcze bardziej intensyfikuje opady. Straty już są bardzo poważne, a będą jeszcze większe. Powódź pojawiła się w ciągu minionej doby, a w zasadzie nocy. Przykładem jest miejscowość Smartno, gdzie na tamtejszej stacji meteorologicznej spadło już ponad 233 mm wody w ciągu zaledwie 15 godzin. Taka suma opadów w tak krótkim czasie jest dosłownie gigantyczna, jak na europejskie warunki klimatyczne.

Prognoza sumy opadów i zasięgu ulewy w Europie do 8 sierpnia 2023

Ulewy i powodzie w Słowenii sierpień 2023, gigantyczny deszcz rozszerzy zasięg w kierunku Polski

To co najgorsze dopiero przed nami, bo obszar ulewnych opadów deszczu z rejonu Słowenii będzie się rozszerzał miejscami nad Bałkany, a także na północ w kierunku Słowacji, Czech i Polski po Skandynawię. Na tym szczególnie obszarze w kolejnych dniach warunki pogodowe miejscami będą bardzo niebezpieczne, bo miejscami mogące przynieść zalania, podtopienia i powodzie błyskawiczne. Model ECMWF nadal przewiduje nietypowo największe sumy opadów w zachodniej połowie kraju, zwłaszcza między środkowym wybrzeżem przez Wielkopolskę po Opolszczyznę. Nie jest to jednak wariant ostateczny i może ulec zmianie.

Skutki potężnej powodzi w Słowenii w rejonie miejscowości Komenda, 4 sierpnia 2023

Na licznych relacjach udostępnionych w mediach społecznościowych widać, że skala powodzi w Słowenii jest ogromna. Woda zalała wiele miejscowości. Pod wodą znalazły się drogi i domy, a zasięg powodzi nie jest tylko lokalny. Obejmuje całe dzielnice. Mieszkańcy w wielu domach są odcięci od świata. Można się do nich dostać tylko na łodziach ratunkowych. Skala uderzenia nagłego żywiołu jest potężna. Bieżące wskazania radarów opadów nadal wskazują na przeważającym obszarze Słowenii padający intensywny deszcz. Raporty o skutkach powodzi do tej pory napłynęły szczególnie z rejonów miejscowości Podgorje, Komenda, Gora pri Komendi, Nasovce, Smarno, Zgornji Brnik, Selo, Ljubljana, Kamnik, Trbiz, Poljce i Idrija.

Powódź w Słowenii w rejonie miejscowości Mozirje, 4 sierpnia 2023

W rejony powodzi skierowano słoweńskie helikoptery wojskowe. Wielu mieszkańców schroniło się na dachach budynków, bo woda zalała pomieszczenia i miejscami ma kilka metrów głębokości. Takiej powodzi w Słowenii nie było od wielu dekad.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 5 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Europy, powodzie i zalania na 5 sierpnia 2023

Najbliższej doby silny zjawiska pogodowe, w tym burze z ulewnym deszczem, gradem i silnym wiatrem w Europie są prognozowane szczególnie, od południowo wschodniej Polski przez Słowację, zachodnią Ukrainę, Węgry po częściowo, środkowe, zachodnie i północne Bałkany, Słowenię i Włochy. Zalecamy sprawdzanie prognoz w kolejnych dniach, gdyż rozstrzygnie się, którą trasą przejdzie niż i gdzie faktycznie spadnie najwięcej deszczu w Polsce.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!