| |
Zagrożenie!
Front uaktywni się nad Polską. Po upale noc przyniesie burze. Niebo zabłyśnie od piorunów

Front uaktywni się nad Polską. Po upale noc przyniesie burze. Niebo zabłyśnie od piorunów

Minionej doby nad zachodnią Polskę dotarł chłodny front atmosferyczny, który miejscami przyniósł burze w nocy, zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim. Najbliższej doby ponownie uaktywni się nad krajem i przyniesie lokalne burze, zwłaszcza w nocy na poniedziałek. W kilku regionach zabłysną pioruny, ponadto przelotnie popada deszcz, a punktowo spadnie niewielki grad i nasili się wiatr. Burze pojawią się szczególnie na południowym zachodzie kraju, ale nie tylko, bo mogą wcześniej wystąpić także w innych regionach.

Front chłodny uaktywni rozproszone burze w Polsce w nocy na 14 sierpnia 2023

Front uaktywni burze w nocy na 14 sierpnia 2023 w Polsce, spadnie deszcz, grad i będzie silny wiatr

Trwający weekend przynosi oczekiwane ocieplenie w Polsce, w tym miejscami upał. Już minionej doby najwyższą temperaturę 31,5 st. C. zanotowano na stacji IMGW w Legnicy, ale to dopiero wstęp do jeszcze większego żaru o kilka st. C., jaki rozleje się po kraju szczególnie między 15-16 sierpnia. Czekają nas również okresami burze, których prawdopodobieństwo będziemy wskazywać w prognozach bieżących.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 14 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Polski do 14 sierpnia 2023

Nad Polska znajduje się obecnie mało aktywny chłodny front atmosferyczny, który miejscami zaznacza się okresami zachmurzeniem, ale wraz ze wzrostem niestabilności powietrza pojawią się również warunki do rozwoju popołudniowej i nocnej konwekcji, zwłaszcza między Mazowszem i Dolnym Śląskiem. Potencjalne burze będą jednak rozproszone i nadal nieliczne. W każdym razie na tym obszarze w ciągu najbliższej doby występuje główne umiarkowane ryzyko wystąpienia burz.

Prognozowany obszar niestabilnego powietrza w Polsce w którym w nocy do godziny 05:00, 14 sierpnia 2023 miejscami mogą się rozwinąć nieliczne burze

Front przyniesie burze w nocy na 14 sierpnia 2023 w Polsce

W rejonie komórek konwekcyjnych lokalnie może spaść do 5-25 mm wody, ponadto punktowo niewykluczony jest drobny grad do około 1-2 cm średnicy oraz silniejszy wiatr w porywach do 50-70 km/h. Zjawiska miejscami mogą osiągnąć pierwszy próg alertu pogodowego dla burz.

Prognoza burz na noc 14 sierpnia 2023 w Polsce według IMGW

Możliwość wystąpienia niezbyt dobrze zorganizowanych nocnych burz w Polsce wskazują główne modele pogodowe, w tym europejski ECMWF. Ich prawdopodobieństwo jest więc powyżej średniej. W co najmniej kilku regionach przelotnie popada i zagrzmi, dlatego nie bądźmy zaskoczeni przez nocne wyładowania.

Prognozowany obszar przelotnych opadów i lokalnych burz w nocy w Polsce do godziny 05:00, 14 sierpnia 2023

To będzie noc na 14 sierpnia 2023 z burzami w Polsce

W kolejnych dniach w wielu regionach Polski utrzyma się gorące i upalne lato, a upał szczególnie w okolicach połowy sierpnia jeszcze bardziej się nasili. Miejscami jednak przelotne opady z burzami okresowo zakłócą podmuch słonecznego lata na które czekaliśmy od początku miesiąca. Więcej szczegółów podamy wkrótce w najnowszej prognozie długoterminowej na którą zapraszamy co tydzień w niedzielę.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!