| |
Zagrożenie!
Fala gorącego lata dotrze do Polski. Upał sięgnie 35 stopni. W tych dniach pogoda zachwyci

Fala gorącego lata dotrze do Polski. Upał sięgnie 35 stopni. W tych dniach pogoda zachwyci

Kontynuujemy sprawdzanie najnowszych prognoz temperatury zapowiadających powrót gorącego i miejscami upalnego lata do Polski. Wygląda na to, że sprawdzą się nasze zapowiedzi i szczególnie w okolicach połowy sierpnia pojawi się upał z oczekiwanym podmuchem gorącego lata po chłodnej, zwłaszcza pierwszej dekadzie miesiąca. Temperatury maksymalne w wielu regionach od najbliższego weekendu będą sięgać 25-30 st. C., z szansą w kolejnych dniach miejscami nawet na 31-35 st. C. Sezon urlopowy nie będzie więc zupełnie stracony.

Prognozowany podmuch gorącego lata z upałem w Polsce i Europie w połowie sierpnia 2023

Fala gorącego lata dotrze do Polski w połowie sierpnia 2023, będzie upał z temperaturą do 35 st. C.

Zbliżamy się do końca pierwszej dekady sierpnia, która w Polsce zupełnie rozczarowała i zapisała się jako wyjątkowo zimna. Anomalia temperatury w skali kraju od początku miesiąca będzie o około 1,7 st. C. poniżej normy. Za nami wiele dni z deszczem, burzami, silnym wiatrem, a nawet wichurami i sztormem nad morzem. Wiele osób będących na urlopie było załamanych i narzekało, że gorzej nie mogli trafić. Sytuacja zacznie się jednak w kolejnych dniach zmieniać za sprawą rozbudowany pola wyżowego między wschodnią, środkową i częściowo zachodnią Europą.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 13 sierpnia 2023

Gorące i upalne lato powróci do Polski, 13 sierpnia 2023

Okres ochłodzenia niebawem dobiegnie końca i wraz z najbliższym weekendem zacznie się robić miejscami gorąco i upalnie. Wrócą dni, które termicznie określamy jako gorące z temperaturami maksymalnymi w cieniu do 25-29 st. C., ale będą również miejscami dni upalne, czyli 30 st. C. i więcej o które w ostatnich dniach często pytacie.

Prognozowany upał w Polsce, 14 sierpnia 2023

Upał dotrze do Polski w sierpniu 2023, będzie podmuch gorącego lata

Czekający nas wzrost temperatury sprawi, że sierpień zacznie odrabiać straty termiczne z pierwszej dekady miesiąca i już około 18 sierpnia anomalia temperatury w skali całego kraju będzie w pobliżu normy. Od początku miesiąca w tym dniu może być o około 0,3 st. C. powyżej normy klimatycznej. Jeśli prognozy nas nie zawiodą, to szczególnie między 13-19 sierpnia (+/- 1 dzień) poczujemy w Polsce oczekiwane letnie większe ocieplenie.

Prognozowany upał w Polsce, 15 sierpnia 2023

gorące lato z upałem w sierpniu 2023 obejmie Polskę

W minionych latach gorące i upalne lato w Polsce było bardzo częstym zjawiskiem, dlatego wszelkie okresy ochłodzenia, które wpisują się nawet w normę naszego klimatu odbieramy coraz częściej, jako coś nienormalnego i dziwnego, bo obecnie lato w Polsce coraz częściej kojarzymy z gorącymi i upalnymi dniami. Nasza perspektywa postrzegania lata na przestrzeni ostatnich 50 lat znacznie się zmieniła. Obecne pokolenie często nie rozumie, że dawniej w Polsce były lata bez upału. Przykładem są niektóre lata 70-te XX wieku. Aktualnie rok bez ani jednego dnia z upałem jest raczej nierealny, co jest ewidentnym przykładem zmiany klimatu, gdyż liczba dni upalnych w ostatnich kilkudziesięciu latach znacznie wzrosła.

Prognozowane maksymalne temperatury w Polsce według modelu ECMWF do 18 sierpnia 2023

Fala gorąca i upału w Polsce, sierpień 2023, kiedy będzie upał

Jak widać na powyższych prognozach oba wiodące modele numeryczne przewidują czekające nas ocieplenie w Polsce, aczkolwiek model ECMWF obecnie przewiduje nieco niższe wartości. Model ten ma jednak czasami tendencję do zaniżania temperatur maksymalnych. Nie jest więc wykluczone, że maksymalne temperatury w zależności od regionu faktycznie sięgną około 30-35 st. C. W omawianym okresie lokalnie pojawią się także przelotne opady i burze, ale będą one jedynie chwilowym przerywnikiem. Więcej szczegółów podamy przed nastaniem ocieplenia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!