
Fala ciepła przełamie mróz. Temperatura w Polsce przekroczy 15 stopni. Podmuch wiosny odsunie zimę
Utrzymujące się ochłodzenie z silnym mrozem w rejonie Polski, w najbliższych dniach ustąpi z powodu przebudowy pola barycznego nad Europą. Nadciągnie fala ciepła, która przyniesie podmuch wiosny. Temperatura miejscami przekroczy nawet 15 st. C. Termiczna zima odsunie się na wschód i południowy wschód kontynentu. Ocieplenie przyniesie miejscami wreszcie przelotne opady, ale nie będzie ich dużo.
Ocieplenie sięgnie w rejon Polski. Prognozowana temperatura, 24 lutego 2025
Kończąca się druga połowa lutego, w ostatnich dniach przyniosła główną falę ochłodzenia z najniższymi temperaturami w tym sezonie zimowym na obszarze środkowej Europy, w tym Polski. Pojawiły się regiony, gdzie mróz utrzymywał się przez całą dobę z największymi spadkami temperatur w nocy, zwłaszcza nad ranem na poziomie -24/-10 st. C. szczególnie przy uwzględnieniu pomiarów przy gruncie, a lokalnie w rejonach podgórskich i górskich zanotowano poniżej -41/-25 st. C. Nic więc dziwnego, że wypatrujecie już ocieplenia i pytacie, kiedy wrócą dni z przedwiośniem, a nawet termiczną wiosną? Najnowsze prognozy wskazuję na zmianę kierunku adwekcji powietrza, gdyż ruszy cyrkulacja strefowa atmosfery związana z aktywnością Atlantyku na którym pojawi się sporo cyklonów zaciągających ciepłe powietrze w głąb środkowej i początkowo zachodniej Europy.
Prognozowana anomalia temperatury z obszarami ocieplenia w Polsce i Europie, 24 lutego 2025
Zmiany niosące ocieplenie będą możliwe z powodu odsunięcia się wyżu Finja na wschód Europy. Ośrodek ten jest zbudowany z chłodnego powietrza arktycznego, które w ostatnich dniach osiada w rejonie Polski. Sytuacja zmieni się w kolejnych dniach, gdyż z zachodu i południowego zachodu powstanie miejsce do napływu cieplejszego powietrza zaciąganego z odbudowanej cyrkulacji strefowej na Atlantyku, gdzie wreszcie po dłuższym okresie stagnacji uaktywni się silniejsza oś prądu strumieniowego pod którym będą się tworzyć cyklony. W ich rejonie pojawią się ulewy i wichury, ale jednocześnie kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara będą pompować w głąb Europy łagodne masy powietrza polarnomorskiego.
Prognozowane ocieplenie z temperaturą w rejonie Polski, 25 lutego 2025
Postępującej i wyraźnej adwekcji cieplejszego powietrza z zachodniej i południowo zachodniej Europy do Polski, spodziewamy się już po 22 lutego ze szczególnym wzrostem temperatury między około 24-25 lutego, gdy zanotujemy w wielu regionach około 7-15 st. C. Największe wzrosty temperatur miejscami odnotujemy na południowym zachodzie oraz na południu kraju, gdzie na ocieplenie wpłyną również lokalne zjawiska ciepłego wiatru fenowego. Ocieplenie będzie kontynuowane również w kolejnych dniach na przełomie lutego i marca, choć okresami przy przejściu frontów i wymianie mas powietrza temperatury mogą czasami się wahać, ale termiczne przedwiośnie będzie już częstym zjawiskiem. Pojawią się również miejscami dni z termiczną wiosną, gdy średnia dobowa temperatura będzie miejscami powyżej 10 st. C., zwłaszcza w trakcie marca.
Sprawdź: Padł rekord mrozu w Polsce. Temperatura spadła poniżej -41 stopni. To najzimniejszy region
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 4 marca 2025
Odnowienie cyrkulacji strefowej przyniesie więc za kilka dni wyraźne ocieplenie do Polski z coraz słabszym mrozem w nocy, który jednak szybko zupełnie nie ustąpi i będzie się przeciągał nocami przy przejaśnieniach i rozpogodzeniach, zwłaszcza we wschodnich regionach. Na przełamie lutego i marca przy podejściu frontów, miejscami po wielu dniach wpływu wyżu pojawią się również bardzo potrzebne przelotne opady, ale ich sumy nadal będą wielkie. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie każde opady są już na wagę złota o czym świadczy ekstremalnie niski poziom wilgotności gleby niemal w całej Polsce, a to pod koniec zimy nie powinno się zdarzać. Silny mróz z podmuchem zimy odsunie się w najbliższych dniach na wschód i południowy wschód Europy. Wiele wskazuje, że po lutym w pobliżu normy lub miejscami nieznacznie poniżej, nadchodzący marzec będzie zapisze się z dodatnią anomalią termiczną.
Zobacz: Najnowsza pogoda na wiosnę. Śnieg i mróz przeciągnie się do maja? Prognozy są jednoznaczne
Źródło: DobraPogoda24.pl