| |
Zagrożenie!
Deszcz zalewa drogi i posesje. Ulewa przesuwa się nad Polską. W tych regionach opady są największe

Deszcz zalewa drogi i posesje. Ulewa przesuwa się nad Polską. W tych regionach opady są największe

Przez Polskę przesuwa się ulewa, a w zasadzie strefa wielkoskalowych opadów deszczu z wbudowanymi bardziej intensywnymi opadami pochodzenia konwekcyjnego. Miejscami spadło już ponad 50 litrów wody na m2 ziemi i doszło do zalań i podtopień. Deszcz zalewa drogi i posesje. Strażacy mają sporo pracy szczególnie w Małopolsce, ale także na Podkarpaciu. Ulewy przesuwają się nad Lubelszczyznę. Zalania zanotowano w wielu regionach, w tym w rejonie Nowego Targu, Krosna, Jadownik i Tarnowa.

Skutki ulewy w Małopolsce, 26 lipca 2023. Foto: FB OSP Jadowniki

Deszcz zalewa drogi i posesje, ulewa w Polsce, zalania w Małopolsce i na Podkarpaciu, 26-27 lipca 2023

Miejscami wzrósł poziom wody w rzekach. Aktualnie na stacji Nowosielce na Podkarpaciu, Pewel Mała na Śląsku oraz Biskupice w Małopolsce jest notowany stan ostrzegawczy. Główne zagrożenie powodują lokalne długotrwałe opady deszczu, które kumulują się na drogach i dochodzi do licznych zalań i podtopień, zwłaszcza w przypadku zatkanych kanalizacji deszczowych.

Ulewa przesuwa się nad Polską. Zasięg opadów o godzinie 19:10, 26 lipca 2023. Dane: IMGW / RainViewer

Deszcz zalewa drogi i posesje, ulewa przesuwa się nad Polską do 27 lipca, zalania w rejonie Nowego Targu, Krosna i Jadownik

Do tej pory najwięcej deszczu spadło w miejscowości Dobczyce i Siepraw, bo blisko 50 litrów wody na m2 ziemi. Sporo deszczu zanotowano także w Krośnie. Na tamtejszej stacji IMGW odnotowano 45 mm, ponadto spadło blisko 40 mm w Dąbrowie Tarnowskiej oraz w Gnojniku.

Skutki ulewy w Małopolsce w miejscowości Poręba Spytkowska, 26 lipca 2023

Wieczorem i nocą strefa opadów deszczu znad Małopolski i Podkarpacia będzie się przesuwać przez Lubelszczyznę i zahaczy także częściowo Podlasie i Mazowsze. Mocniej popadało miejscami także, zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie Ziemi Świętokrzyskiej.

Prognoza zasięgu ulewy w Polsce w godzinach wieczornych, 26 lipca 2023

Ulewa przechodzi nad Polską, spadło ponad 50 litrów wody, deszcz zalewa drogi i posesje, prognoza do 27 lipca 2023

Spore wrażenie robi szczególnie nagranie powodzi błyskawicznej zrobione z drona w Jadownikach. Widać na nim, jak jedna z dróg zamieniła się dosłownie w rzekę. Takich przykładów z południowej i południowo wschodniej Polski jest znacznie więcej.

Deszcz zalewa drogi i posesje w Polsce. Skutki ulewy w Jadownikach w Małopolsce, 26 lipca 2023

W czwartek 27 lipca w pierwszej części dnia strefa wielkoskalowych opadów ze wschodniej Polski ostatecznie odsunie się za naszą wschodnią granicę. Nad krajem w ciągu dnia rozwiną się tylko rozproszone słabe i przelotne opady w wielu regionach, ale nie będą intensywne. Ponownie bardziej dynamiczna pogoda czeka nas między 28-29 lipca. Wówczas w wielu regionach przelotnie popada i przejdą burze. O tym więcej dowiecie się w naszych bieżących prognozach pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!