| |
Zagrożenie!
Cyklon Tino załamie pogodę w Polsce. Przyniesie ulewy, wichury i burze. Front ściągnie duże ochłodzenie

Cyklon Tino załamie pogodę w Polsce. Przyniesie ulewy, wichury i burze. Front ściągnie duże ochłodzenie

Przed nami poważna zmiana warunków pogodowych w Polsce, która będzie spowodowana przejściem chłodnego frontu atmosferycznego związanego z głębokim cyklonem Tino wchłaniającym Szymona. Na froncie pojawią się ulewy, wichury i burze, a następnie napłynie zimne powietrze arktyczne i pojawi się trwalsze i głębsze ochłodzenie. Przed frontem w sobotę 14 października możemy liczyć na ostatni termiczny dzień babiego lata po którym zaczną wracać miejscami nocne przymrozki.

Cyklon Tino zmieni pogodę w Polsce. Prognoza położenia w Europie o godzinie 14:00, 14 października 2023

Cyklon Tino wchłodnie Szymona i załamie pogodę w Polsce, będą burze, wichury i ulewy 14-15 października 2023

Na mapie synoptycznej Europy roi się obecnie od mniejszych i większych cyklonów w rejonie Skandynawii, ale w ciągu najbliższej doby wyróżni się jeden. To będzie głęboki niż Tino, który wchłonie Szymona. Będzie z nim związany aktywny front chłodny. W sobotę w ciągu dnia z północnego zachodu będzie stopniowo przesuwał się na południowy wschód Polski. Przed frontem możemy liczyć na chwilowy ostatni podmuch babiego lata z bardzo przyjemnymi temperaturami.

Prognoza położenia opadów i frontu chłodnego nad Polską o godzinie 11:00, 14 października 2023

Cyklon Tino zmieni pogodę w Polsce, przejdzie front chłodny z ulewami, wichurami i burzami 14-15 października 2023

Omawiany front chłodny z dość wąską, ale aktywną strefą opadów wkroczy nad Polskę w sobotę nad ranem, zwłaszcza nad Pomorze Zachodnie, a następnie będzie się stopniowo przesuwać w głąb kraju na wschód i południowy wschód. Na froncie pojawią się miejscami intensywne przelotne opady deszczu, lokalnie niewykluczone nieliczne burze oraz miejscami wiatr o sile wichury, w porywach do około 55-85 km/h. Wichury spodziewane są również w górach, zwłaszcza w Sudetach i Bieszczadach oraz nad morzem. Na Bałtyku wystąpi umiarkowany sztorm.

Prognozowany silny wiatr na froncie przy wymianie mas powietrza o godzinie 14:00, 14 października 2023

Cyklon Tino wchłonie Szymona, na fronci wichury, ulewy i burze, załamie pogodę w Polsce 14-15 października 2023

W drugiej połowie dnia chłodny front wkroczy nad południowo wschodnią połowę kraju i będzie nadal systematycznie przesuwał się w głąb Polski nad Podkarpacie, gdzie załamanie pogody dotrze najpóźniej, bo dopiero wieczorem lub w nocy na niedzielę 15 października.

Prognoza zasięgu opadów i położenia chłodnego frontu w Polsce o godzinie 17:00, 14 października 2023

Chłodny front załamie pogodę w Polsce, cyklon Tino przyniesie wichury, ulewy i burze z ochłodzeniem 14-15 października 2023

Nocą na niedzielę 15 października centrum cyklonu Tino będzie się przemieszczać przez Skandynawię dalej w kierunku północno zachodniej Rosji, ale po jego zachodniej stronie otworzy się korytarz do napływu świeżej i zimnej masy powietrza arktycznego, która będzie zaciągana w głąb Europy, w tym do Polski. To oznacza początek trwalszego i głębszego ochłodzenia z nawrotem przymrozków szczególnie w rejonie nocnych przejaśnień i rozpogodzeń wraz z początkiem drugiej połowy października.

Prognozowane położenie cyklonu Tino nad północno wschodnią Europą o godzinie 02:00, 15 października 2023

Cyklon Tino przyniesie wichury, burze, ulewy i ochłodzenie w Polsce prognoza położenia 15 października 2023

Nadchodzące ochłodzenie będzie trwalsze i potrwa co najmniej do około 21 października. Najnowsze prognozy temperatur śledzimy i będziemy prezentować w kolejnych omówieniach synoptycznych.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!