| |
Zagrożenie!
Biało jak w środku zimy. Grad zasypał drogi i uszkodził uprawy. Gwałtowne gradobicia rozszerzą zasięg

Biało jak w środku zimy. Grad zasypał drogi i uszkodził uprawy. Gwałtowne gradobicia rozszerzą zasięg

Wracamy do przeglądu i zapowiedzi gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie mają miejsce w Europie. Po okresie ustabilizowania w kolejnych dniach zacznie się pojawiać coraz więcej gwałtownych burz, miejscami z ulewami i gradobiciami oraz wiatrem o sile wichury. Minionej doby silne burze wystąpiły miejscami, zwłaszcza we Francji i Niemczech. Grad o średnicy do 3-6 cm zasypywał drogi, niszczył uprawy oraz uszkadzał pokrycia dachowe. Lokalnie robiło się biało jak w środku zimy. Duży grad spadł w rejonie Gersthofen i Gumieres.

Biało jak w środku zimy po upale i gradobiciu we Francji w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Loara, 13 sierpnia 2023. Foto Debora Corallo Jayol

Biało jak w środku zimy po gradobiciu we Francji, sierpień 2023. Burze gradowe rozszerzą zasięg

Gwałtowne burze gradowe w formie superkomórek rozwinęły się na aktywnym froncie atmosferycznym oddzielającym dwie skrajne masy powietrza. Nad Francją nadal zalega front chłodny na którym również najbliższej doby wystąpią burze, ale ich zasięg będzie się rozszerzał na wschód w kierunku środkowej Europy.

Silne burze miejscami gradowe zanotowane w Europie w ciągu minionej doby do godziny 11:40, 14 sierpnia 2023

Silne burze gradowe we Francji w sierpniu 2023, biało na drogach, uszkodzone uprawy

Silne burze z gradobiciami wystąpiły szczególnie między południową Francją i południowymi Niemcami, gdzie aktualnie warunki do rozwoju gwałtownych zjawisk pogodowych są najlepsze. Duża chwiejność powietrza połączona z odpowiednią wilgotnością wraz ze strefami zbieżności wiatru i wpływem frontu atmosferycznego tworzy doskonałe warunki do inicjacji głębokiej konwekcji.

Skutki silnego gradobicia we Francji w rejonie Gumieres, 13 sierpnia 2023

Gwałtowne gradobicia z superkomórkami burzowymi pojawiły się po upale, który we Francji i Niemczech sięgał miejscami nawet 31-35 st. C. Wystąpiło więc nagłe przejście z letniej pogody do niemal zimowej, zwłaszcza w kontekście krajobrazów, które przypominały zaśnieżone drogi, pola i łąki.

Duży grad spadł we Francji w rejonie Sainte-Colombe-sur-Gand, 13 sierpnia 2023

Grad zanotowano w wielu miejscowościach, w tym także w Waldenbuch, Dettenhausen, Reichertshausen, Steinkirchen, przy czym największy grad o średnicy nawet 6 cm minionej doby spadł w niemieckim Gersthofen.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 15 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Europy 15 sierpnia 2023

Liczba gwałtownych zjawisk pogodowych w Europie ponownie zacznie rosnąć. Najbliższej doby miejscami nagłe burze z gradem, ulewnym deszczem i silnym wiatrem wystąpią szczególnie ponownie między Francją i Niemcami, a także w Szwajcarii po częściowo Austrię i zachodnie Czechy. Lokalne silniejsze burze wystąpią także na północnym zachodzie Włoch. Lokalne burze sięgną również Polski, zwłaszcza najbliższej nocy na zachodzie i północnym zachodzie kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!