| |
Zagrożenie!
Bałtyk zabrał plaże. Wichura przekroczyła 100 km/h. Polacy są załamani urlopem nad morzem

Bałtyk zabrał plaże. Wichura przekroczyła 100 km/h. Polacy są załamani urlopem nad morzem

Cyklon przechodzący nad Bałtykiem w kierunku Skandynawii przyniósł potężne załamanie pogody nad morzem. Pojawiły się zapowiadane wichury i wysokie fale sztormowe. Wiatr miejscami przekroczył 90-100 km/h. Zacznie słabnąć dopiero pod wieczór. Żywioł miejscami złamał drzewa i lokalnie odciął prąd, ale także powoduje wdzieranie się wysokich fal na ląd. W wielu miejscach na wybrzeżu Bałtyk tymczasowo zalał plaże. Takie warunki pogodowe nie są normalne w lecie. Zdarzają się zwykle jesienią lub zimą.

Bałtyk zabrał plaże w Chłopach, 6 sierpnia 2023. Foto: FB Czarne Domki Chłopy

Bałtyk zalał plaże, skutki wichury i cyklonu w Polsce, sierpień 2023, Polacy załamani urlopem nad morzem

Zapowiadaliśmy, że w północnej Polsce szczególnie między 6-8 sierpnia uderzą wichury związane z przechodzącym niżem nazywanym również cyklonem, który powstał kilka dni wcześniej w rejonie Włoch, a następnie przesunął się nad nasz kraj skąd wkroczył nad Bałtyk, a obecnie dociera nad Skandynawię. W tym czasie przyniósł cały arsenał zjawisk w wielu regionach Europy i Polski, od ulew i burz z silnym wiatrem przez lokalne gradobicia po sztorm na Bałtyku.

Prognozowany zasięg wichury i porywów wiatru w Polsce, 8 sierpnia 2023

Wichury w Polsce, sztorm na Bałtyku, zalane plaże, sierpień 2023

Wichury na  północy Polski późnym popołudniem i wieczorem zaczną na szczęście słabnąć, ale chwilami wcześniej wiatr w porywach może jeszcze osiągać do około 70-90 km/h. Fale sztormowe nadal miejscami będą zalewać plaże. Można powiedzieć, że nasze morze dosłownie wybrało się na spacer. Przykładem jest obecnie Darłówek, nadmorska część miasta Darłowo.

Bałtyk wdziera się na ląd. Skutki wichury i sztormu w Polsce w Darłówku, 8 sierpnia 2023

Do tej pory najsilniejszy wiatr w czasie tego sztormu zanotowano w Polsce w głębi Bałtyku. Na platformie Petrobaltic zmierzono 108 km/h. W pasie wybrzeża na stacjach IMGW notowano 94 km/h w Dziwnowie i Kołobrzegu, 101 km/h w Darłowie i 86 km/h w Ustce. W praktyce sztorm na Bałtyku wygląda jak na przykładowym nagraniu, gdy plaże znikają pod masami wdzierającej się wody morskiej.

Bałtyk zabrał plaże na polskim wybrzeżu. Skutki sztormu i wichury w miejscowości Chłopy w zachodniopomorskim, 6 sierpnia 2023

Takich przykładów skutku nietypowego letniego sztormu w Polsce szczególnie wzdłuż zachodniego i środkowego wybrzeża w ostatnich kilkudziesięciu godzinach jest znacznie więcej. Na szczęście wichura w ciągu najbliższej doby osłabnie, a woda z plaż zacznie się cofać. Warunki atmosferyczne zaczną się stopniowo poprawiać, aczkolwiek nadal miejscami może przelotnie popadać, a lokalnie przejdzie burza.

Prognozowane położenie niżu i cyklonu Zachariasz - Petar o godzinie 14:00, 9 sierpnia 2023, który przyniósł załamanie pogody w Polsce w ostatnich dniach

Bałtyk zabrał plaże, letni sztorm w sierpniu 2023 przynosi wichury

W kolejnych dniach tygodnia warunki pogodowe pod względem termicznym nie będą zachwycać, bo nadal temperatury będą niższe od normy klimatycznej i bardziej charakterystyczne dla jesieni niż lata, ponadto miejscami przelotnie popada i zagrzmi. Cieplej w Polsce zacznie się robić w najbliższy weekend. Najniższe temperatury w kraju będą się utrzymywać najczęściej nadal nad samym morzem, ale tym razem już bez takiego zagrożenia sztormowego. Będą więc okresy do spacerów i plażowania przy umiarkowanej temperaturze.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Pyjter

Jesteśmy w Kołobrzegu. Miasto cudowne, ale pogoda koszmar. Drugi tydzień pada. Nie da się wyjść na spacer na plażę czy coś. Wyjdziesz jest względnie ładnie dojdziesz do morza leje jak z cebra. Najgorsze wakacje w życiu. Jeszcze nigdy tak źle nie trafiłem.

08 sierpień 2023 - 23:58
Odpowiedz
Katarzyna i Mariusz

Jesteśmy z Wrocławia a urlop spędzamy nad morzem. Bawimy się doskonale. Jak to Mariusz mówi pogoda jest zawsze tylko trzeba dobrze się ubrać i my z tego korzystamy. Ani ulewy ani sztormy nam nie straszne 🙂

09 sierpień 2023 - 15:56
Odpowiedz