| |
Zagrożenie!
Atak zimy w Europie. Śnieg zasypuje drogi i domy. W tych regionach jest już biało

Atak zimy w Europie. Śnieg zasypuje drogi i domy. W tych regionach jest już biało

Pierwszy silny atak zimy uderza w północną Europę między szczególnie Szwecją i Finlandią i to przed pierwszą połową października. Śnieżyca zasypuje drogi i domy. Sprawdzają się nasze prognozy mówiące o umocnieniu zimy w tej części kontynentu, ale na tym nie koniec, bo w prognozach jest kolejna dostawa śniegu. Miejscami pokrywa śnieżna będzie mieć ponad 20-40 cm, a w górach znacznie więcej. Skutki tego ochłodzenia na północy odczujemy także w Polsce za kilka dni, ponadto także u nas w górach ponownie spadnie śnieg.

Pierwszy atak zimy w Szwecji, 12 października 2023. Foto: FB Omekannaya Igbo

Atak zimy w Europie, pierwszy śnieg w Szwecji i Finlandii październik 2023

Silną śnieżyce przynosi głęboki niż przemieszczający się przez Skandynawię w kierunku północno zachodniej Rosji. Śnieg sypie szczególnie między północną Szwecją i Finlandią, miejscami pada także w Norwegii. W prognozach jednak roi się od kolejnych ośrodków niżowych niosących śnieżyce, które w kolejnych kilkudziesięciu godzinach uderzą w ten region Europy. Do końca tygodnia prawdziwa zima zagości na znacznym obszarze Skandynawii.

Prognozowany zasięg śnieżycy na północy Europy, 14 października 2023

Atak zimy w Szwecji i Finlandii, pierwszy śnieg zasypuje drogi i domy październik 2023

Pierwszy śnieg w tym sezonie dotarł już do wielu regionów, w tym do słynnej miejscowości Rovaniemi w Finlandii. Nie są to nadzwyczaj wczesne opady, bo w poprzednich latach śnieg zdarzał się wcześniej, ale tym razem od razu sporo go spadnie.

Skutki śnieżycy w Finlandii. Pierwszy śnieg w Rovaniemi, 12 października 2023

Wygląda na to, że śnieg w tych regionach będzie się kumulował i utrzymał w kolejnych dniach z krótkimi okresami na topnienie. Mroźne noce aktualnie z temperaturami poniżej -10/-5 st. C., a w kolejnych dniach z większym będą sprzyjać występowaniu warunków zimowych. Niewykluczone, że jest to już trwalszy początek zimy w tej części Europy na co wskazują najnowsze prognozy przyrostu śniegu.

Prognoza pokrywy śnieżnej w Europie do 15 października 2023

Atak zimy w Europie, śnieżyce w Szwecji i Finlandii październik 2023, gdzie spadł śnieg

Na drogach warunki atmosferyczne w tej części Europy są dziś trudne. W wielu miejscach kierowcy pierwszy raz w sezonie muszą się mierzyć z podmuchem zimy. Nasuwa się pytanie, czy także w Skandynawii zima zaskakuje drogowców, jak często powtarzamy w Polsce.

Pierwszy śnieg i atak zimy na drogach w Szwecji, 12 października 2023

Z kolei w Polsce po przejściu głębokiego niżu nad Skandynawią odczujemy głębsze ochłodzenie, gdyż zostanie skierowane zimne powietrze w głąb Europy od połowy października. Wrócą przymrozki, ale także opady śniegu w górach. Na pierwsze opady śniegu na nizinach przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie do 15 października 2023

Zima atakuje na północy Europy październik 2023, śnieg w Szwecji i Finlandii

Do końca tygodnia w Europie śnieg będzie najbardziej prawdopodobny na północy między Norwegią, Szwecją, Finlandią po północne i północno zachodnie krańce Rosji oraz na Islandii i w rejonie Alp. W Polsce śnieg może popadać w górach.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!