| |
Zagrożenie!
Amerykanie w strachu. Potężny huragan Ian pędzi na Florydę. Możliwa katastrofalna powódź

Amerykanie w strachu. Potężny huragan Ian pędzi na Florydę. Możliwa katastrofalna powódź

Z wielką uwagą śledzimy najnowsze prognozy huraganu Ian, jaki obecnie przechodzi przez zachodnią Kubę, a później z wielką mocą uderzy we Florydę w USA. Po raz kolejny przekonamy się, że europejski model ECMWF znacznie lepiej przewidzi ten huragan i Amerykanie z dużym opóźnieniem korygują prognozy w jego kierunku. Wiele wskazuje na to, że huragan niebawem wzmocni się do 4 kategorii w skali Saffira-Simpsona. Ten potężny cyklon następnie z siłą 3 kategorii uderzy w zachodnią Florydę prawdopodobnie w rejonie miasta Tampa.

Huragan Ian dewastujący zachodnią Kubę i zbliżający się do Florydy. Dane: Eumetsat / Windy o godzinie 16:50, 27 września 2022

Potężny huragan Ian uderzył w Kubę. Niebawem zagrozi Florydzie w USA, gdzie możliwa jest katastrofalna powódź, wrzesień 2022

Na najnowszym zdjęciu satelitarnym widzimy, że oko huraganu wychodzi nad północno zachodnią Kubę, gdzie jeszcze bardziej się wzmocni do 4 kategorii, gdyż wkroczy nad obszar bardzo ciepłej wody w Zatoce Meksykańskiej z temperaturą 30-31 st. C. W Kubę Ian uderzył z siłą 3 kategorii. Średnia prędkość wiatru osiągała 205 km/h, a w porywach ponad 240 km/h. Ciśnienie w centrum huraganu spadło do 950 hPa. Zniszczenia zapewne są ogromne.

Najnowsza prognoza trajektorii i siły huraganu Ian. Dane: CIMSS

Huragan Ian zagrozi Florydzie, najnowsza prognoza wiatru, opadów i ciśnienia, wrzesień 2022

Po minięciu Kuby tuż przed uderzeniem we Florydę, Ian stanie się bardzo poważnym huraganem, bo jego siła wzrośnie do 4 kategorii. Wówczas będzie generował wiatr ze średnią prędkością około 220 km/h. Porywy mogą wtedy osiągać nawet 260 km/h. O ile prognozy nie zmieniły się znacząco pod względem rejonu uderzenia huraganu we Florydę, to zmiana nastąpiła pod względem jego siły w tym czasie. Poprzednie wyliczenia wskazywały na 1-2 kategorię w chwili wejścia żywiołu nad ląd, a aktualne prognozowana jest nawet 3 kategoria.

Prognozowane porywy wiatru o godzinie 20:00, 28 września 2022 w czasie uderzenia huraganu Ian we Florydę

Huragan Ian zbliża się do Florydy w USA, najnowsza prognoza wiatru do 29 września 2022

Gubernator Florydy Ron DeSantis ogłosił stan wyjątkowy dla całego stanu i wezwał mieszkańców do przygotowania się na uderzenie huraganu. Na miejsce skierowano Gwardię Narodową i dodatkowe służy energetyczne, które będą pomagać po przejściu żywiołu. Służby meteorologiczne śledzą bardzo wnikliwie i prognozują dalszą wędrówkę huraganu, gdyż od niej ostatecznie będzie zależeć prędkość wiatru i suma opadów w poszczególnych regionach Florydy.

Prognozowane ciśnienie i położenie huraganu z zasięgiem opadów deszczu o godzinie 14:00, 28 września 2022

Gdzie uderzy we Florydę huragan Ian, jakie będzie ciśnienie i prędkość wiatru, prognoza 28 września 2022

Aktualnie huragan porusza się na północ z prędkością zaledwie 16 km/h, a tuż przed Florydą jeszcze bardziej ma zwolnić. To zła wiadomość, bo o ile prędkość wiatru nieco spadnie, to wydłuży się czas trwania ulewnych opadów deszczu i potężnych fal sztormowych. Uszkodzenia w rejonie środkowo-zachodniego wybrzeża Florydy z tego powodu mogą być katastrofalne.

Obecnie prognozowana suma opadów na Florydzie w czasie przejścia huraganu do 30 września 2022

Huragan Ian, najnowsza prognoza opadów deszczu, możliwa powódź na Florydzie

Prognozowane sumy opadów są przerażające. Jeśli sprawdzą się najnowsze wyliczenia, to miejscami może spaść nawet 300-720 litrów wody na m2 ziemi. Ryzyko powodzi jest więc bardzo poważne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!