| |
Zagrożenie!
Amerykanie podali pogodę na lato. Silne burze i gradobicia w prognozach. Zmiana wzorca przyniesie gorące i upalne dni

Amerykanie podali pogodę na lato. Silne burze i gradobicia w prognozach. Zmiana wzorca przyniesie gorące i upalne dni

Rozpoczyna się najcieplejsza pora roku i wraz z zakończeniem wiosny meteorologicznej Amerykanie podali, jak zapowiada się pogoda na lato 2023 w Polsce i Europie. Czy w tym sezonie czekają nas fale upałów i nasilająca się susza, a może wakacje będą często deszczowe, burzowe i dość chłodne. Sprawdźmy, jaki trend pogodowy przewidują na ten sezon urlopowy w najnowszej odsłonie prognozy letniej, której sprawdzalność zazwyczaj nie jest zła.

Amerykańska prognoza na lato 2023. Przewidywane prawdopodobieństwo szybkiego i wolnego przejścia na pogodę letnią w Polsce i Europie

Amerykańska pogoda na lato 2023 dla Polski i Europy, będą silne burze i gradobicia, ryzyko suszy i fale upałów po zmianie wzorca pogodowe

Pogoda na lato została opublikowana na podstawie analizy aktualnych dominujących wzorców pogodowych nad kontynentem. Z ich analizy wysuwa się pewien trend dla poszczególnych regionów, w tym dla Polski. Letnia pogoda ma zacząć się dość szybko w środkowej i północnej Europie, podczas gdy obszary południowo wschodnie mogą doświadczyć wolniejszego przejścia do sezonu letniego. Tegoroczne lato prawdopodobnie nie będzie aż tak upalne i duszne, jak poprzednie lata, ale mimo to może się okazać równie niebezpieczne, bo ryzyko pożarów, suszy i trudnych burzowych warunków pogodowych będzie spore - zapowiadają meteorolodzy AccuWeather.

Amerykańska pogoda na lato 2023 w Polsce i Europie. Prognozowane prawdopodobieństwo suszy

Najnowsza Amerykańska pogoda na lato 2023, prognoza ryzyka suszy i silnych burz w Polsce i Europie

Europa wkracza w nowy sezon letni wspominając rekordowe upały z zeszłego roku, bo lato w 2022 roku było najcieplejsze w historii na kontynencie pobijając poprzedni rekord zaledwie rok wcześniej z 2021. W tym roku szybko upalna pogoda pojawiła się w niektórych częściach Hiszpanii i Portugalii, zwłaszcza w Kordobie, gdzie został ustanowiony nowy rekord najwyższej kwietniowej temperatury, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Europie, gdy wartości na termometrach przypominały bardziej te charakterystyczne dla sierpnia. Nasuwa się pytanie, czy lato 2023 w Europie również zapamiętamy, jako wyjątkowo gorące i upalne. Ogólnie rzecz biorąc oczekuje się, że ekstremalne upały będą rzadsze na całym kontynencie w porównaniu z ostatnimi latami - twierdzą amerykańscy meteorolodzy. - Będą chwile, kiedy będzie gorąco, zwłaszcza od Półwyspu Iberyjskiego po południową Francję i północne Włochy, ale ekstremalne rekordowe upały z zeszłego lata raczej się nie powtórzą - powiedział Roys. Przyczyną ma być strumień wilgoci znad Atlantyku, który zwiększy zachmurzenie na tym obszarze, co przyczyni się do utrzymania temperatury w ryzach bez większego ryzyka ekstremum. Z tego powodu noce mają być cieplejsze niż zazwyczaj, gdyż to zachmurzenie stworzy barierę przed ucieczką ciepła do atmosfery.

Prognozowane prawdopodobieństwo ryzyka pożarów w Europie i Polsce między czerwcem i sierpniem 2023

Amerykańska prognoza pogody na lato 2023 w Polsce i Europie, prognoza upałów, burz, suszy i ryzyka pożarów

Z powodu cieplejszych nocy ogólna średnia temperatura dobowa dla całego lata ma być powyżej normy klimatycznej. Wyjątkiem może być głównie wschodnia Europa, która w tym sezonie według Amerykanów ma mniejsze prawdopodobieństwo utrzymywania się fal upałów. Temperatury letnie na Węgrzech, w Rumunii i Serbii będą prawdopodobnie zbliżone do normy. Oczekuje się, że lato 2023 będzie wyjątkowo suche i ciepłe na północy Europy w Skandynawii, a także w Irlandii i Wielkiej Brytanii. - Istnieje ryzyko, że Skandynawia doświadczy powtórki z 2018 roku, kiedy utrzymująca się ciepła i sucha pogoda spowodowała wybuch pożarów w całym regionie - przewidują amerykańscy eksperci. To właśnie wtedy Szwecję spustoszyły niszczycielskie pożary, które zapamiętano jako jedne z najgorszych pożarów w tym kraju. W gaszeniu tych pożarów pomagali strażacy z Polski.

Prognozowane prawdopodobieństwo intensywności burz z ulewami i gradem w Europie i Polsce między czerwcem i sierpniem 2023

Amerykańska prognoza na lato 2023, przewidywane burze z gradem i ulewami, gdzie zjawiska będą gwałtowne

Skandynawia nie będzie spieczona przez całe lato. Momentami nad regionem mogą przechodzić przelotne opady deszczu i burze, ale wszelkie opady nie będą zbytnio łagodzić suszy i ryzyka pożarowego. Ryzyko suszy znacznie wzrośnie w Irlandii i Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w Anglii w regionie Midlands, ale nie oczekuje się, że warunki będą tak dotkliwe jak w zeszłym roku. Okresy suszy mogą być przeplatane dniami, w których rozwiną się ulewy i burze szczególnie w Anglii i Walii. Czerwiec i lipiec będą najsuchszymi miesiącami lata w tym regionie. Ulgę ma przyjść dopiero sierpień. Ilość opadów w drugiej części lata może jednak zależeć od aktywności tropikalnej Atlantyku, gdyż mogą skierować się w stronę północno zachodniej Europy pozostałości po huraganach i cyklonach tropikalnych, jakie w postaci niżów docierają nad nasz kontynent, zwłaszcza pod koniec sierpnia. Prognoza na lato wskazuje strefę od północnej Francji po Niemcy, Polskę i kraje bałkańskie jako najbardziej prawdopodobny korytarz, w którym będą występować częstsze opady, a być może nawet gwałtowne warunki pogodowe w porównaniu z resztą kontynentu. Amerykanie twierdzą, że suma opadów w lecie ma być zbliżona do normy dla większości tych regionów. Obszar od północnej Francji po Bałkany jest najbardziej narażony na niesprzyjającą pogodę pod względem burz, którym mogą towarzyszyć niszczące wiatry i opady gradu. Na Bałkanach cykle burzowe mogą spowodować znaczne ryzyko powodzi błyskawicznych, gdyż opady będą przekraczać historyczną średnią w tym sezonie. Temperatury w lecie na tym obszarze mają być powyżej średniej klimatycznej. Liczba dni z temperaturą co najmniej 30-32 st. C. lub więcej będzie większa od średniej wieloletniej, ale mniejsza w porównaniu do ostatnich kilku lat.

Średnia temperatura dla lata w Polsce za okres czerwiec - sierpień według najnowszej normy klimatycznej z lat 1991 - 2020. Dane: IMGW

Amerykanie podali pogodę na lato 2023 dla Polski

Tegoroczne lato ma przynieść kontynuację suszy szczególnie na obszarze większości Półwyspu Iberyjskiego, południowej Francji i północnych Włoch i to mimo, że będą dość często występować opady pochodzenia burzowego. Tego rodzaju opady nie są jednak powszechne i nie obejmują dużego zasięgu, a przez to nie są bardzo istotne dla całej sytuacji hydrologicznej. Przykładem jest majowa powódź na północy Włoch, która okazała się nieskuteczna w łagodzeniu suszy. Zagrożeniem na tych obszarach w lecie mogą być suche burze, czyli zjawiska, które wytwarzają niewiele deszczu, ale generują dużą liczbę wyładowań atmosferycznych. Przy takich burzach znacznie wzrasta ryzyko wywołania pożarów na obszarach dotkniętych suszą.

Trend pogody na lato 2023 dla Polski

Ogólny trend amerykańskiej prognozy dla Polski na lato 2023 przewiduje dość szybkie, bo jeszcze w czerwcu nastanie gorących dni prawdopodobnie z pierwszym upałem. W ciągu lata będą okresami występować przelotne opady deszczu i burze, a ich natężenie na znacznym obszarze kraju będzie przeważnie umiarkowane. Ryzyko silnych i gwałtownych burz obejmie głównie zachodnie regiony kraju. Ryzyko pożarowe i suszy przez większość lata będzie się utrzymywać na umiarkowanym i niskim poziomie wbrew obecnym obawom, a na południowym wschodzie kraju nawet bez ryzyka trwalszej suszy. Temperatura za cały okres letni obejmujący czerwiec, lipiec i sierpień ma być powyżej normy. Będą dni upalne i fale upałów, ale raczej krótsze i bez ekstremum w porównaniu do ostatnich lat.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!