| |
Zagrożenie!
Alert pogodowy. Tornada w Niemczech. Silne burze i wichury w nocy wkroczą do Polski

Alert pogodowy. Tornada w Niemczech. Silne burze i wichury w nocy wkroczą do Polski

W nocy z 20/21 maja 2022 w Polsce miejscami czeka nas niebezpieczna pogoda. Do naszego kraju znad Niemiec zbliża się niż Emmelinde z frontem atmosferycznym. Na terytorium naszego zachodniego sąsiada powstały silne burze, którym towarzyszą intensywne przelotne opady deszczu i lokalnie gradu. Wiatr miejscami ma siłę wichury, lokalnie zeszło również tornado. Burze są bardzo aktywne elektrycznie i wieczorem lub w pierwszej części nocy wkroczą do Polski.

Strefa silnych burz nad Niemcami o godzinie 18:15, 20 maja 2022. Dane: Eumetsat

Alert pogodowy, wichury i burze z Niemiec w nocy 20/21 maja 2022 wkroczą do Polski

Wstępne dane mówią o dwóch tornadach w Niemczech. Jedno z nich przeszło przez Paderborn, w Nadrenii Północnej - Westfalii. Tornado wyrywało drzewa z korzeniami oraz niszczyło poszycia dachowe.

Tornado w Niemczech, 20 maja 2022

Strefa mezoskalowego układu burzowego znad Niemiec związanego z niżem Emmelinde i jego frontem atmosferycznym za kilka godzin dotrze do zachodnich dzielnic Polski. Zalecamy, aby śledzić burze na żywo i ich kierunek przemieszczania na detektorach burzowych.

Potężne tornado w Niemczech z niesamowitą średnicą leja, 20 maja 2022

Zasięg opadów i miejscami burz nad Niemcami o godzinie 18:15, 20 maja 2022. Strefa frontowa przesuwa się na wschód w kierunku Polski. Dane: DWD / Windy

Nawałnice i burze z Niemiec wkrroczą do Polski, noc 20/21 maja 2022

W nocy z piątku na sobotę 20/21.05 strefa opadów i burz, będzie się przesuwać z zachodu i południowego zachodu Polski przez południe do centrum i dalej w kierunku wschodnim i północno wschodnim. Do sobotniego 21.05 poranka front dotrze do dzielnic wschodnich kraju. Jego aktualny zasięg sprawdzimy na radarze opadów.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 01:00, 21 maja 2022

Alert pogody, nawałnice i burze wkroczą w nocy z 20/21 maja 2022 do Polski

Inicjacji komórek burzowych i formowaniu się mezoskalowego systemu burzowego ma sprzyjać obecność fali frontowej z nasilonym prądem strumieniowym w środkowych partiach troposfery. Burze miejscami, będą przynosić przede wszystkim punktowe silne porywy wiatru, a także początkowo lokalnie grad. Ze względu na dość szybkie przemieszczanie frontu opady będą mniejszym zagrożeniem. Większe opady deszczu pojawią się na północy Polski, od województwa zachodniopomorskiego po podlaskie, czyli na obszarze przemieszczania się centrum układu niżowego Emmelinde, gdzie spadnie do 10-35 mm wody włączając w to również 21 maja.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 04:00, 21 maja 2022

Alert pogodowy, nawałnice i burze z Niemiec wkroczą do Polski, noc 20/21 maja 2022

Zagrożenie będą stanowić również wyładowania atmosferyczne, gdyż ze względu na wpływ wypychanego ciepłego, wilgotnego i chwiejnego powietrza, będą dobre warunki do generowania sporej liczby wyładowań. Warto również zwrócić uwagę na obszar za frontem. Po przejściu burz, od regionów zachodnich na wschód w głąb kraju, będzie się przemieszczać fala silnych porywów wiatru, do 60-110 km/h.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, do 21 maja 2022

Wichury i burze w Polsce, prognoza nawałnicy, 20-21 maja 2022, niż Emmelinde

Wiatr wywoła nasilający się gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego wspomagany również obecnością prądu strumieniowego napędzającego przepływ powietrza w troposferze. Najsilniej powieje w pasie środkowej, częściowo północnej, wschodniej i północno - wschodniej Polski.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Roman

U nas i tak deszczu nie będzie, może coś tam pokropi, ale żeby spalona słońcem ziemia nasiąkła, musiałoby lać 40 dni i 40 nocy

20 maj 2022 - 22:30
Odpowiedz